ادعایی جدید درباره« لاپوشانی» حقایق ویروس کرونا/ چینی ها عمداً منبع شیوع این ویروس را پنهان می‌کنند

شیوع کرونا در چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
یک میکروبیولوژیست برجسته مدعی شد که مسؤولان شهر ووهان کشور چین، شواهد حساسی را از بازار خوراک دریایی که احتمال میرود در مرکز همه گیری کووید- ۱۹ باشد، از بین برده اند. پروفسور کوک- یونگ یوئن، که گروهش در سال ۲۰۰۳ ویروس سارس (SARS) را شناسایی کرد، اذعان کرد که احتمال می برد مسؤولان عمدا کوشیدند منبع شیوع ویروسی را که تا کنون بیش از ۱۶ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و جان حدود ۶۵۰ هزار نفر را گرفته است، مخفی کنند.

وی در گفتگو ای با برنامه پانورامای بی بی سی با عنوان« برنامه چین برای لاپوشانی کرونا» که دوشنبه عصر پخش شد، پروفسور یوئن، از دانشگاه هنگ کنگ، گفت بازار خوراک دریایی« هوانان» پیش از آن که گروهی از دانشمند اجازه یابند از آن دیدن کنند ضدعفونی شده بود.

 

پروفسور یوئن به این برنامه خاطرنشان کرد:من احتمال دارم که در ووهان، لاپوشانی محلی صورت گرفته است. مسؤولان محلی که باید بی درنگ اطلاعات را منتشر کنند، اجازه چنین کاری را با سرعت لازم ندادند.

 

ابتدای ژانویه، یک آزمایش توالی ژنتیکی( سیکوئنسینگ) نشان داد که بیماری مرموز و تازه که در شهر رایج شده بود، تشابه نزدیکی به ویروس سارس (SARS) دارد که جان ۷۰۰ نفر را گرفته بود.

 

همان ماه، پروفسور یوئن، در خانواده ای که در شنژن، حدود ۱۰۰ کیلومتر دورتر از ووهان زندگی می کردند، ویروس را تشخیص داد. بعضی اعضای خانواده جدید از ووهان برگشته بودند.

 

اما پروفسور یوئن اعلام کرد که برغم شواهد مبتنی بر انتقال ویروس به انسان، پکن همچنان به انکار جدیت بیماری تنفسی تازه ادامه داد.

 

او گفت:می دانم ویروس با چه فرایندی شیوع پیدا کرد، و می دانم که در بیمارستان منتقل شد و می دانم که می تواند همراه انسان ها از یک شهر تا هزارها کیلومتر دورتر برود.

 

درسی که از شیوع سارس گرفتم این بود که…اگر از هر یک ساعت استفاده نکنیم، مشکل خیلی خیلی بزرگ خواهیم شد.

 

پروفسور یوئن به گروهی از کارشناسان اعزامی به ووهان در ۱۸ ژانویه پیوست.

 

او اظهار کرد که می خواست بازاری را که در اول بعنوان محل آغاز شیوع ویروس شناخته شده بود بازرسي کند، اما بازار ضدعفونی شده بود.

 

به گفته پروفسور یوئن، درصورتی که ویروس در آن جا از جانوران به انسان منتقل شده باشد، شواهدی حساس از دست رفته است.

 

« هنگامی که به بازار خوراک دریایی هوانان رفتیم، اصلاً چیزی دیده نمی شد، چون قبلا بازار را تمیز کرده بودند. می شود بیان کرد که صحنه جنایت به هم خورده بود.

 

از آن جا که بازار خوراک دریایی پاکسازی شده بود، نمی توانیم جانور میزبان را که ویروس را به انسان ها داده است شناسایی کنیم.

 

پروفسور اندرو تاتم از دانشگاه ساتهمپتون اطلاعات موجود در تلفن های همراه را بررسی کرده است که حرکات آدم ها به داخل و خارج از منطقه ووهان را پیش از قرنطینه اجباری نشان می دهند.

 

او گفت که اگر زودتر اقدام شده بود، تفاوت زیادی حاصل می شد. او به پانوراما گفت:اگر ممنوعیت هایی که روز ۲۳ ژانویه برقرار شد، روز دوم ژانویه اعمال می کردند، شاهد ۹۵ درصد کاهش در موارد ابتلا می بودیم.

 

پروفسور لی لانجوان مشاور اصلی دولت چین در مراحل اولیه شیوع ویروس بود، و قرنطینه (Quarantine) را توصیه کرد.

  7 مرداد 1399
بخش : بین الملل
کد خبر: 67929
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز