آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب :
سفر علمای چین به ایران می تواند منشأ تقویت روابط اسلامی میان دو کشور باشد
سفر علمای چین به ایران می تواند منشأ تقویت روابط اسلامی میان دو کشور باشد

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: سفر هیئت علمای چین به جمهوری اسلامی ایران می تواند منشأ تقویت روابط اسلامی میان دو کشور و زمینه ساز همکاری گسترده در حوزه تقریب بین مذاهب و مسائل مهم جهان اسلام باشد.

به گزارش صینیوز به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب، آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب شامگاه سه شنبه در دیدار با جمعی از علما و فرهیختگان چین، با بیان اینکه جامعه مسلمان چین جامعه ای مهم و اثر گذار است، ابراز امیدواری کرد: سفر هیئت علمای چین به جمهوری اسلامی ایران می تواند منشأ تقویت روابط اسلامی میان دو کشور باشد.
وی با بیان اینکه مجمع جهانی تقریب وظیفه دعوت به نزدیک شدن مسلمانان به یکدیگر را بر عهده دارد، اظهار داشت: دین اسلام ما را مکلف کرده است که با یکدیگر همکاری کنیم و در حل مشکلات همدیگر را یاری رسانیم.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: امروز در بسیاری از کشورهای اسلامی شاهد مشکلات و درگیری هایی هستیم که می توانیم با همکاری یکدیگر تا حدودی از این مشکلات بکاهیم.
 آیت الله اراکی افزود: امروز ما شاهد جنگ در یمن هستیم که هر روز تعداد زیادی از مردم بی گناه در آنجا کشته می شوند، در سوریه و عراق شاهد جنگ هستیم، در بحرین مشکلات زیادی بین مسلمین این کشور وجود دارد و در افغانستان و پاکستان هم شاهد مشکلاتی هستیم.
وی افزود: ما امروز خوف داریم که  برای جامعه مسلمین در اروپا و آمریکا نیز مشکلاتی به وجود بیاید سخنانی که هم اکنون از رئیس جمهور منتخب آمریکا درباره مسلمانان به گوش می رسد بسیار نگران کننده است. در جنوب آسیا بویژه در میانمار شاهد مشکلاتی برای مسلمین هستیم که امیدواریم با همکاری و مساعدت علمای چین و سایر شخصیت های جهان اسلام بتوانیم از مشکلات جامعه اسلامی بکاهیم.
 آیت الله اراکی در ادامه به با بیان اینکه مجمع جهانی تقریب فعالیت های زیادی در راستای تقریب و تقویت وحدت اسلامی انجام داده است به شرح بسیاری از فعالیت ها و اقدامات مجمع جهانی تقریب پرداخت و گفت: مؤسسات زیادی نظیر اتحادیه بانوان، اتحادیه علمای مقاومت و کمیته مساعی حمیده از سوی مجمع جهانی تقریب در سطح جهان اسلامی ایجاد شده است و این مؤسسات تلاش می کنند تا اختلافات بین مسلمین را کاهش دهد.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به فعالیت های مجمع تقریب در عرصه چاپ و نشر، اظهار داشت: اخیرا از موسوعه « السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه» رونمایی شده است که این موسوعه توسط پژوهشگاه مطالعات تقریبی تهیه شده است که شامل احادیث مشترک است.
آیت الله اراکی در پایان ابراز امیدواری کرد: این سفر می تواند آغازی برای همکاری گسترده ای در زمینه تقریب بین مذاهب و مسائل مهم جهان اسلام باشد.
"موجی شی" رئیس شورای اقلیت های دینی استان گوانگ دو چین نیز در این نشست با بیان اینکه ما احساس می کنیم که به خانه خودمان آمده ایم، اظهار داشت: ارتباط خوبی همواره میان مردم ایران و چین از گذشته وجود داشته و ما از حضور در ایران بسیار خوشحال هستیم.
 وی با اشاره به اینکه ایران همواره در زمینه فرهنگی الگوی ما بوده ، اظهار داشت: هدف از این سفر بیشتر مسائل فرهنگی و نزدیک کردن فرهنگ دو کشور است.
 موجی شی با بیان اینکه در چین آزادی های مذهبی وجود دارد، گفت: تمام فعالیت های مذهبی در چین زیر نظر دولت صورت می گیرد و مذاهب از آزادی برخوردارند.  

  26 آبان 1395
بخش : بین الملل / جهان اسلام
کد خبر: 55480
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز