به بهانه سالگرد ارتحال حضرت علامه محمد تقی جعفری

سلام خدمت تمام مریدان وعلاقه مندان علما و پرجمدارن دین و دیانت

بر خود وطیفه دیدیم در سالگرد ارتحال علامه بزرگ محمد تقی جعفری با معرفی اجمالی این شخصیت والا سهم کوچکی در حفط نام و یاد ایشان داشته باشیم باشد که ذخیره قیامت این عبد حقیر گردد.

محمدتقي جعفري مرد فكر بود كه آزادانديشي و دين مداري را هميشه و با هم داشت. وي به سوي قلعه هاي ناشناخته «بودن» و «شدن» شتافت، و عشق به فتح اين قلعه ها بود كه وي را راهي سرزمين هايي ديگر كرد تا موفق به ابداع حيات معقول گرديد. حيات معقول از ديدگاه وي، اينگونه تعريف شده است:

حيات آگاهانه اي که نيروها و فعاليت هاي جبري و جبرنماي زندگي طبيعي را با برخورداري از رشد و آزادي شکوفان در اختيار، در مسير هدف هاي تكاملي نسبي تنظيم نموده، شخصيت انساني را كه تدريجا در اين گذرگاه ساخته ميشود، وارد هدف اعلاي زندگي مينمايد. اين هدف اعلا، شركت در آهنگ كلي هستي وابسته به كمال برين است.

محمدتقي جعفري به سال 1302 خورشيدي در يكي از خانواده هاي متدين شهر تبريز چشم به جهان گشود و كودكي خويش را در پناه پدري راستگو و مادري سيده و پاكدامن آغاز كرد.

در آغازين سال هاي حيات ، كودكي كه« محمدتقی» نام داشت ، با ورود به مدارس جديد و تعليماتي كه در تبريز آن زمان ، تازه داير شده بود، راه خود را براي صعود به قله هاي تفكر گشود.
محمدتقي چون خواندن و نوشتن را پيش از آغاز دبستان ، از مادر فرزانه خويش فراگرفته بود، به صلاحديد مدير مدرسه (جواد اقتصادخواه) درس و تحصيل را از كلاس چهارم ابتدايي آغاز كرد. اين آغاز نشان مي داد كودكي در مسير علم قرار گرفته است كه منازل دانش را به خوبی طي مي كند، و همين ، حاكي از استعدادي بود كه سال ها بعد توسط آيت الله ميرزا فتاح شهيدي كشف شد.

پس از پایان دروس ابتدایی، محمدتقی وارد حوزه علمیه طالبیه شد، سپس راه تهران و قم را در پیش گرفت؛ وي در تهران و قم از محضر فقها و حكمايي چون : ميرزا مهدي آشتياني ، شيخ محمدرضا تنكابني و عارف داناسرشت ميرزا محمدتقي زرگر تبريزي بهره هايي شايان گرفت.

به دنبال آن ، به سبب بيماري و رحلت مادر، به تبريز برگشت و در درس آيت الله شهيدي حضور يافت . اندكي بعد با اصرار شديد و اكيد آن جناب مواجه شد كه مصرانه از او مي خواست راه نجف را پيش گرفته، هر چه زودتر به كانون علمي حوزه علميه نجف بپيوندد. مي توان گفت : شهيدي فقيد كه نسبت به حضور وي در ساحل درياي علم علي(ع) اصرار و الحاح تمام و جدي داشت ، با خدمت خويش در روانه كردن جعفري به نجف ـ در سال 1322 خورشيدي مطابق با سال 1363 قمري ـ نیز مهيا كردن شرايط مقدماتي آن ، در سرنوشت علمي و تكامل فكري وي ، نقشي اساسي ايفا كرده است.

حضور 11 ساله محمدتقي جعفري در دانشگاه ديني بزرگ نجف اشرف كه آكنده از اساتيدي بسيار ممتاز و صاحب نظر هم چون : سيد ابوالقاسم خويي ، سيد محسن حكيم ، شيخ كاظم شيرازي ، سيد عبدالهادي شيرازي ، سيد جمال الدين گلپايگاني ، شيخ مرتضي طالقاني و ... بود، تأثير قاطعانه اي در شكل گيري شخصيت علمي و عملي وی داشت ، به گونه اي كه در سن 23 سالگي (سال 1366 ق ) موفق به اخذ درجه اجتهاد از شيخ كاظم شيرازي شده، ايشان سپس خود يكي از مدرسين و اساتيد كانون علمي نجف به شمار مي رفت.

در اين دوره از زندگي ، وي با وضعيت معيشتي آزاردهنده اي ، روزگار خود را مي گذراند. با آن كه هزينه هاي زندگي در آن زمان پايين تر از امروز بود، ولي چون استاد به غير از شهريه اندكي كه از طرف آيت الله سيد ابوالحسن اصفهاني پرداخت مي شد، منبع درآمد ديگري نداشت ، بنابراین، هم زمان با تحصيل ، بخشي از زندگي روزانه خود را به كار اختصاص داده بود تا بتواند زندگي ساده خود را اداره كند. به عنوان نمودي بارز از زندگي ايشان در آن دوره ، مي توان به خانه اي زيرزميني اشاره كرد كه در اوان زندگي مشترك در آن اسكان گزيده بود.

هم انديشي با مرحوم محمدرضا مظفر فيلسوف ، فقيه و منطقي نوانديش در نجف و احمد امين رياضي دان برجسته دانشگاه بغداد مؤلف كتاب «التكامل في الاسلام» كه سال هاي سال تداوم يافت ، نشان از جامعيت خاصي بود كه سبب شد وي در موضوعاتي چون «فقه و فيزيك »، «فلسفه و زیبایی شناسی» ، «تاریخ و روان شناسی» و برخي ديگر از دانش هاي گونه گون ، پلك ديدگان خود را به آفاق دانش هاي جديد و نوپايي كه از مغرب زمين سرازير شده بود، نبندد و در شناخت تمدن علمي غرب و اروپا و ادبيات دوران پس از رنسانس ـ با تمام جوانبي كه داشت ـ گام هايي علمي بردارد.

حضرت علامه پس از اتمام تحصيلات ، وقتي در خلال سال هاي دهه 30 به ايران بازگشت ، باز به بررسي جريانات فكري روز پرداخت . بي گمان ، او با روشنفكري هاي واقعي موافق بود و اساسا همين موضوع بود كه وي را به تحقيق و تفحص واداشته بود؛ تحقيق و تفحص هايي كه شايد پررنگ ترين عنصر حياتش در طول 60 سال زندگي علمي او محسوب مي شود.

 

در واقع، می توان گفت: كارنامه فكري محمدتقی، كارنامه پرمحصول مردي است كه وجودش وقف دين و دانش بود. هم ملموس حيات او، جز اين نبود كه مجهولي را حل كند و پرده اي از پرده هاي آويخته به جمال علم و زندگي را در عصر صنعت و فوق صنعت كنار زند، تا حيات براي «انسان» تصويري منطقي تر بيابد و او در وادي حيات معقول گام بگذارد. چه ، او بود كه از صميم جان اعتقاد داشت.

استاد در اواخر زندگی، دچار بیماری سرطان ریه شد. پزشكان این بیماری را در ایشان در مرداد ماه 1377 تشخیص دادند. فرزند علامه ـ دكتر غلامرضا جعفری ـ كه در نروژ مشغول تحصیل در دوره فوق دكترا، ‌به ایران آمد تا ایشان را برای ادامه معالجه به آن جا ببرد. استاد هنگام خداحافظی با خانواده گفت: «این سفر بدون بازگشت است. پس از مرگ من، درباره من اغراق نكنید.» و به فرزندش گفت: «جلال الدین! حال كه به عمر خود نگاه می‌كنم می‌بینم كه چقدر سریع گذشت».

در نروژ ماجرای جالبی روی داد: شبی یكی از دوستان دكتر غلامرضا جعفری او و استاد را برای شام به منزل خود دعوت كرد. استاد و فرزندش در موقع مقرر به آن جا رفتند. هنگام شام، استاد ناراحت شد و گفت: «بوی تعفن می‌آید!» هر چه به او گفته شد كه تعفنی در كار نیست، ‌نپذیرفت؛ سرانجام دكتر غلامرضا جعفری برخاست و همراه پدر؛ شام نخورده از آن جا خارج شدند. صبح روز بعد دكتر جعفری با آن دوست تماس گرفت تا عذرخواهی كند، اما با كمال تعجب دوستش گفت: برای شام شب گذشته نتوانستم مرغ ذبح اسلامی تهیه كنم، به ناچار از مرغ‌های معمولی استفاده كردم. از این كه داشتم مرغ نجس به استاد می‌دادم؛ بسیار ناراحت بودم؛ و خیلی خوشحال شدم كه ایشان شام نخوردند!

استاد جعفری در بیمارستان «لیستر» شهر لندن نیز بستری شد؛ اما سرانجام در 25 آبان 1377 ش به ملكوت اعلی پیوست.

ترجمه و تفسیر نهج البلاغه

استاد جعفری به تفسیر مثنوی پرداخت تا مقدمه‌ای باشد برای شناخت و تفسیر كلام امیرالمومنین علیه السلام (نهج البلاغه). یكی از بستگان نزدیك استاد، در خواب دید كه در برابر علامه عبدالحسین امینی (1320ـ1390 هـ.ق) ـ صاحب الغدیر ـ نشسته است. علامه امینی پرسید: آیا شما جعفری را می‌شناسید؟ گفت: آری. علامه امینی گفت: نامه‌ای می‌دهم به ایشان بدهید.

پرسید: اجازه دارم نامه را باز كنم و بخوانم؟ وقتی پاسخ مثبت شنید، در نامه نظر انداخت؛ دید خیلی معنوی و ملكوتی است؛ به قدری نورانی بود كه حالی خاص پیدا كرد. علامه امینی با تأكید گفت: این نامه را بدهید به جعفری و به ایشان بگویید ما اكنون در این عالم (برزخ) دیگر نمی‌توانیم كاری بكنیم ولی شما در آن دنیا در میدان كار هستید و می‌توانید درباره امیرالمؤمنین علیه السلام كار كنید.

به این ترتیب، ترجمه و تفسیر نهج البلاغه آغاز شد و تا پایان عمر استاد ادامه یافت و 27 جلد از آن منتشر شد. علامه جعفری با تمام صلاحیت‌هایی كه در شناخت هستی و جهان بینی‌های شرقی و غربی داشت، كوشید كلام امیرالمؤمنین علیه السلام را به درستی بشناسد و به بهترین شكلی بشناساند. در این راه، او مكاتب گوناگون و نظریه‌های مختلف را به میدان طلبید و با قدرت استدلال نشان داد كهنهج البلاغه كلام خالق نیست، اما برتر از كلام هر مخلوقی است و مطالب آن اگر درست و كامل روشن گردد، سراسر حقیقت و درستی است و در آن هیچ كژی و اشتباهی راه ندارد.

آثار علامه محمدتقی جعفری

از استاد، بیش از 100 كتاب باقی مانده است؛ از جمله:

در فقه

 1. رسائل فقهی
 2. حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام و غرب (فارسی و انگلیسی)
 3. الرضاع

در فلسفه

 1. جبر و اختیار
 2. مجموعه مقالات که شامل موضوعات زیر است:
  1. برهان کمالی دکارت بر وجود خداوند
  2. برهان کمالی (وجوبی) در اثبات خدا
  3. هدف زندگی
  4. مقدمه ای بر مفهوم فلسفه مالکیت
  5. حرکت و تحول
  6. حرکت و تحول از دیدگاه قرآن
  7. طبیعت و ماورای طبیعت
  8. علم در خدمت انسان
  9. رابطه علم و حقیقت
  10. علم و عرفان از دیدگاه ابن سینا
  11. علم از دیدگاه اسلام
  12. امید و انتظار
  13. ارتباط انسان و جهان
  14. ایده آل زندگی و زندگی ایده آل
 3. نقد نظریات دیوید هیوم در چهار موضوع فلسفی:
  1. مفاهیم و اندیشه های مجرد
  2. خویشتن
  3. علیت
  4. استی و بایستی
 4. بررسی و نقد برگزیده افکار راسل
 5. زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام
 6. حکمت اصول سیاسی اسلام (فلسفه سیاسی اسلام)
 7. بررسی و نقد کتاب (سرگذشت اندیشه‌ها)
 8. پیام خرد
 9. فلسفه دین
 10. تحقیقی در فلسفه علم
 11. فلسفه و هدف زندگی
 12. فلسفه و نقد سکولاریزم
 13. مقدمه ای بر فلسفه
 14. مولوی و جهان بینی‌ها
 15. تعاون الدین والعلم
 16. الامر بین الامرین
 17. نهایت الادراک الواقعی بین الفلسفة القدیمة والحدیثة
 18. آفرینش و انسان
 19. موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی

در عرفان

 1. عرفان اسلامی
 2. آیا شریعت طریقت و حقیقت با یکدیگر متفاوتند؟
 3. نیایش امام حسن  علیه السلام در صحرای عرفات (به زبان فارسی و عربی)
 4. تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی (15 جلد)
 5. حضرت امام علی علیه السلام و عرفان
 6. علل و عومال جذابیت سخنان مولوی

در علم النفس

 1. آیا جنگ در طبیعت انسان است؟
 2. وجدان

در معارف اسلامی

 1. ترجمه و تفسیر نهج البلاغه (27 جلد)
 2. ترجمه کامل نهج البلاغه (1 جلد)
 3. انسان در دیدگاه قرآن
 4. مبدا اعلا
 5. امام حسین علیه السلام شهید فرهنگ پیشرو انسانیت
 6. شناخت انسان در تصعید حیات تکاملی
 7. علم از دیدگاه علی علیه السلام
 8. علم و دین در حیات معقول
 9. اخلاق و مذهب
 10. شناخت از دیدگاه علمی و قرآن

در ادبیات و تحقیقات در مبانی آنها

 1. سه شاعر (حافظ، سعدی، نظامی)
 2. حکمت و اخلاق و عرفان در شعر نظامی گنجوی (به زبان فارس و روسی)
 3. تحلیل شخصیت خیام (بررسی آرا فلسفی، ادبی، علمی و دینی)
 4. از دریا به دریا (کشف الابیات مثنوی مولوی در 4 جلد)

در مباحث علمی

 1. عمل تجوید ذهن
 2. بحثی در قانون تعادل در روش تجزیه‌ای و ترکیبی
 3. دانش‌ها و ارزش‌ها در مجرای قوانین علمی

در مدیریت

 1. انگیزش مدیریت در اسلام و نقد انگیزش‌های معاصر

در فرهنگ

 1. فرهنگ پیرو ـ فرهنگ پیشرو
 2. طرحی برای انقلاب فرهنگی

ان شاالله به مدد حضرت حق در زمره یارن و رهروان او قرار بگیریم.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

عبد حقیر حضرت  حق

((حسین نادری))

 

برگرفته از دانشنامه اسلامی موسسه تحقیقات ونشرمعارف اهل البیت علیهم السلام وپایگاه اطلاع رسانی استاد محمد تقی جعفری

  24 آبان 1394
بخش : خبرها / مذهبی
کد خبر: 50063
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز