چهار هزار و ۷۰۷ تبعه خارجی ساکن گلستان علیه سرخک واکسینه شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان گفت: با توجه به افزایش مشاهده موارد سرخک در کشور، چهار هزار و ۷۰۷ نفر از اتباع خارجی ۹ ماه تا ۳۰ سال ساکن این استان واکسن سرخک و سرخچه را دریافت کردند

به گزارش صیدنیوز، موسی‌الرضا شبیهی اظهارداشت: سرخک یکی از بیماری‌های کشنده در کشورهای در حال توسعه شناخته می‌شود که بهبود پوشش جاری واکسیناسیون باعث کاهش موارد ابتلا و در نتیجه کاهش موارد مرگ ناشی از آن شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه سرخک در ایران در حال حذف است چهار راهبرد شامل "انجام واکسیناسیون و تداوم آن، واکسیناسیون همزمان همه کودکان، انجام بسیج واکسیناسیون تکمیلی و تقویت نظام مراقبت سرخک" برای رسیدن به این هدف طراحی و برنامه ریزی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ادامه داد: انجام واکسیناسیون و تداوم آن به منظور پوشش بیش از ۹۵ درصدی کودکان هر ساله انجام می‌شود که این شاخص در خصوص واکسن سرخک و سرخچه یکسالگی، سال گذشته در استان ۹۶ درصد و در ۱۸ ماهگی ۱۰۰ درصد بود.

شبیهی اضافه کرد: در صورت افزایش موارد سرخک در کشور و ورود اتباع خارجی، برنامه واکسیناسیون تکمیلی ویژه اتباع خارجی (۹ ماه تا ۳۰ سال) انجام می‌شود که امسال واکسن سرخک و سرخچه برای چهار هزار و ۷۰۷ نفر از اتباع خارجی استان گلستان تزریق شد.

وی گفت: همچنین در بحث تقویت نظام مراقبت سرخک و تایید آزمایشگاهی موارد مشکوک، امسال ۱۱۹ مورد مشکوک با علامت تب و بثورات در استان گلستان مورد شناسایی قرار گرفتند اما مورد مثبتی از نظر ابتلا به این بیماری شناسایی نشده است.

سرخک به عنوان یک بیماری حاد به وسیله ویروسی از گونه موربیلی ویروس (از خانواده پارامیکسو ویروس) ایجاد می‌شود و انسان تنها مخزن آن است.

مثبت بودن ۵۱.۳ درصد موارد مشکوک به آنفلوآنزا در گلستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با ارائه گزارش شیوع آنفلوآنزا از ابتدای مهرماه تا پنج آذر، بیان کرد: تعداد کل موارد مشکوک به آنفلوآنزا که از آنان نمونه‌گیری صورت گرفته است ۷۵۸ مورد بود که نتیجه آزمایش ۳۸۹ نفر معادل ۵۱.۳ درصد مثبت اعلام شد.

دکتر شبیهی میانگین سنی مبتلایان را برابر با ۲۹ سال و تعداد مبتلایان زیر پنج سال در استان را ۸۱ مورد اعلام کرد و گفت: همچنین در یک هفته اخیر ۹۴ مورد نمونه گیری آنفلوآنزا انجام شده که ۳۶ مورد آن معادل ۳۸.۲ درصد مثبت بود.

  7 آذر 1401
بخش : خبرها / جامعه
کد خبر: 72903
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز