یادداشتی از اسماعیل البرزی:
آیا عرضه نان هم مانند قلیان، از دایره نظارت خارج خواهد شد؟

سال های نه چندان دور که مردم نان ارزان قیمت و به عبارت دیگر نان دولتی از نانوایی ها تهیه می کردند، ایستادن در صف هم در نوع خود جالب بود.
از وقتی یارانه بر سر سفره های مردم آمد، قیمت نان هم آزاد سازی شد و دیگر فرقی نمی کند که که نان را از کجا تهیه کنی. از نانوایی هایی که نان صبح را زیر پتو جمع کرده و هنگام عصر لابلای نان گرم به مردم تحویل می دهند و یا از فروشگاه هایی که در کنار عرضه انواع مواد غذایی، نان هم به مردم می فروشند.
یک نکته در هر دو حالت مشترک است. اینکه نان در نانوایی پخت می شود اما تفاوت در محل عرضه ذکر این نکته را ضروری می نماید که آیا نظارتی که به لحاظ بهداشتی در نانوایی ها صورت می گیرد،  برای عرضه نان در سوپر مارکت ها نیز اِعمال می شود؟
واقعیت مهم دیگر این است که عرضه نان های خانگی و یا به تعبیر خودمان، " نان محلی " در سوپر مارکت ها که غالباً به صورت غیر مجاز و در منازل پخت می شود ،  میزان تقاضا برای نانوایی های مجاز را کاهش داده و سبب نارضایتی اتحادیه خبازان شده است و از سوی دیگر هیچ گونه نظارتی از سوی بهداشت بر مراکز تهیه نان خانگی وجود نخواهد داشت.
تنها نکته ای که با وجود مخاطرات بهداشتی، شهروندان را به تهیه نان از  سوپر مارکت ها ترغیب می کند، دسترسی آسان و شبانه روزی به این قوت غالب است که هر زمان و در همه ی فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود و در مقایسه با صف های شلوغ نانوایی ها و زمان های خاص عرضه، اسباب رضایت شهروندان را فراهم آورده است و با وجود طرح واژه ای به نام " تداخل صنفی "، چه چیز بهتر از آنکه مسئولان تلاش کنند تا شرایط برای خدمات رسانی به مردم تسهیل شود.
به نظر میرسد با وجود رضایت و عادت چند ساله ی غالب مردم به تهیه نان از سوپر مارکت ها، در صورت تداوم ممنوعیت عرضه نان در فروشگاه ها، اقبال شهروندان به سوی تهیه نان از مراکز غیر مجاز خانگی متمایل خواهد شد و در این صورت نظارت های بهداشتی از گذشته نیز کمتر خواهد شد.
نگارنده معتقد است باید تدبیری اندیشیده شود تا نظارت و اقدامات بهداشتی برای عرضه نان در سوپر مارکت ها به صورت جدی تر اِعمال شود تا عرضه ی نان از دایره ی نظارت و دیدگان ناظران خارج نشود. چرا که اگر واقع بینانه به موضوع بنگریم، به دلیل اقبال مردم به تهیه نان از فروشگاه های مواد غذایی، ممنوعیت عرضه نان در سوپر مارکت ها چاره ی کار نخواهد بود و از مصادیق آن می توان به راه اندازی مراکز خانگی عرضه قلیان و پنهان شدن از دایره ی نظارت پس از تعطیلی سفره خانه های مجاز اشاره کرد.

  28 خرداد 1395
بخش : یادداشت
کد خبر: 53751
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز