سخنگوی دولت با تقدیر از رای قاطع مجلس به برجام:
مجلس نشان داد با درک درست از واقعیات تصمیم می‌گیرد
محمدباقر نوبخت در مورد احتمال تغییر وزرای اقتصادی دولت گفت: قطعاً در حال حاضر این مطلب را تأیید نمی‌کنم، اما رئیس جمهور با توجه به تعهداتی که در جهت توسعه کشور به مردم داده‌اند تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنند.

 محمدباقر نوبخت در نشست خبری سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران با تقدیر از اقدام نمایندگان مجلس در رأی قاطع به وزیر راه و شهرسازی در هفته گذشته، اظهار کرد: امروز نیز نمایندگان با تصمیم تاریخی‌شان به برجام نشان دادند که آنها با درک درست واقعیات کشور تصمیمات سنجیده اتخاذ می‌کنند.

وی با تقدیر از مدیریت شایسته هیأت رئیسه مجلس به ویژه علی لاریجانی افزود: امیدواریم تصمیم مناسب با اقتضائات کشور در مورد برجام شرایطی را فراهم کند تا همه مسئولان کشور بتوانند حقوق به تعویق افتاده ملت ایران را استیفا کنند و در شرایط بعد از تحریم شاهد شتاب هرچه بیشتر رشد و توسعه کشورمان باشیم.

نوبخت با بیان اینکه اجرای برجام از اواخر امسال و اوایل سال آینده شرایط متفاوتی را پیش روی جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد داد، خاطرنشان کرد: برنامه کوتاه مدتی برای پنج ماه باقیمانده سال طراحی شده است که امشب رئیس جمهور کلیات آن را در برنامه زنده رسانه‌ای به اطلاع ملت ایران می‌رساند و ستاد اقتصادی دولت در آغاز هفته آینده جزئیات این برنامه را بیان خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اقتصاد بیماری در سال 92 به دولت سپرده شد و تیم اقتصادی دولت طبق خواست رئیس جمهور در هفته دو بار به صورت مرتب وضعیت اقتصادی کشور را رصد می‌کند، گفت: نمی‌توانیم همه فعالیت‌هایمان را به برنامه پنجم محدود کنیم و حتی نمی‌توانیم به بودجه سال 94 که در فرآیند اجرای آن هستیم اکتفا کنیم، بلکه باید لحظه به لحظه شرایط کشور را پیش‌بینی کنیم و متناسب با آن برنامه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در جلسه گذشته هیأت وزیران کار رسیدگی به پیشنویس لایحه احکام دائمی قانون برنامه ششم به اتمام رسید و آن را به صورت لایحه با قید یک فوریت تقدیم مجلس خواهیم کرد تا مجلس تا نیمه آذرماه لایحه را بررسی کند و طبق روال دولت بودجه سال 95 را نیز تقدیم مجلس کند و پس از آن برای انتخابات مجلس شورای اسلامی آماده شود و پس از بازگشت اهداف کلی برنامه و جداول برنامه را تقدیم مجلس خواهیم کرد و امیدواریم مجلس نهم آثار ماندگاری از خود به نحوی شایسته به یادگار گذارد.

به گزارش ایسنا،‌ در این جلسه نوبخت در پاسخ به سوالی درباره واکنش‌های چند تن از نمایندگان در جلسه بررسی کلیات برجام، اظهارکرد: وجدان عمومی به درستی در این رابطه قضاوت خواهد کرد و مجلس با توجه به مشخصه‌های مجلس اسلامی باید عصاره‌ای از فضایل ملت باشد و نمایندگان مجلس باید در شرایط احساسی و عصبی خویشتنداری کنند و در رابطه با واکنش دولت نسبت به این رفتارها می‌توانم به رفتار آقای صالحی با نگاه اخلاق‌مدارانه اشاره کنم.

وی در رابطه با شرایط پس از تحریم و اجرای برجام گفت: پیش‌بینی ما این است که با تصویب امروز مجلس و تأیید شورای نگهبان در روزهای آینده شرایط برای اجرای برجام فراهم شود و طرف‌های خارجی اقدامات لازم را انجام دهند و ما هم کارهایی را در رابطه با نطنز، فردو و اراک به انجام رسانیم که این اقدامات از سوی دستگاه‌های ذیربط انجام می‌شود.

وی افزود: اولین اقدام طرف مقابل این بود که قطعنامه جدیدی از شورای امنیت داشته باشد که همه قطعنامه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، دولت آمریکا نیز تعهداتی داشت که تا به حال به آنها عمل کرده و ما نیز بر اساس جدول زمان‌بندی اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

نوبخت با بیان اینکه از ماه‌های آینده با عملیاتی شدن برجام فرصت پساتحریم ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: برای شرایط بدون تحریم برنامه‌های خود را آماده‌ کرده‌ایم در حال حاضر نیز هیأت‌های خارجی از جمله مقامات بلندپایه اقتصادی ژاپن برای تهیه مقدمات کارهای سرمایه‌گذاری به ایران سفر می‌کنند و ما نیز بر اساس نیازهایمان با توجه به شرایط هر کشور تصمیم‌گیری‌های لازم را خواهیم داشت.

سخنگوی دولت در رابطه با زمان پرداخت یارانه‌های مهرماه گفت: ان‌شاءالله تا قبل از به پایان رسیدن ماه مهر یارانه‌های آن در حساب خانوارها قرار خواهد گرفت.

وی همچنین در مورد اقدامات دولت برای پیگیری حقوق آسیب دیدگان در فاجعه منا، یادآورشد: خانم دکتر امین‌زاده در دولت و بخش حقوقی مطالبات مردم در خصوص فاجعه منا را پیگیری می‌کنند. البته وزارت امور خارجه و سازمان حج نیز در این رابطه وظایف خود را انجام می‌دهند و دولت تا تعیین تکلیف 65 مفقود دیگر پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد و تا به حال نشان داده است که از همه حقوق تضییع شده حجاج به نحو احسن دفاع خواهند کرد.

  21 مهر 1394
بخش : سیاسی
کد خبر: 49441
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز