واشنگتن مدعی شد:
شلیک موشک‌های "ایران" به سمت "ناو آمریکایی"/ «ترومن» گریخت

مقامات آمریکایی روز سه‌شنبه مدعی شدند یک قایق تندروی ایران در نزدیکی یک ناو هواپیمابر آمریکایی در تنگه هرمز، اقدام به شلیک راکت کرده است.

شبکه ان‌بی‌سی روز سه‌‌شنبه به نقل از دو مقام نظامی آمریکایی مدعی شد که یک راکت ایرانی از فاصله نزدیک یک ناو هواپیمابر آمریکا در تنگه هرمز شلیک شده است.
«کایل رینز» یکی از سخنگویان فرماندهی مرکزی آمریکا مدعی شده است که سپاه پاسداران ایران موشک‌هایی را در نزدیکی ناو هواپیمابر «ترومن» و دیگر کشتی‌های جنگی در حالیکه روز شنبه وارد خلیج‌فارس می‌شدند، پرتاب کرده است که این یک اقدام «بسیار تحریک‌آمیز» بوده است.
به ادعای این مقامات، این شلیک روز شنبه از سوی یک قایق تندرو ایرانی که در فاصله 1500 یاردی (1.3 کیلومتری) ناو هواپیمابر «هری ترومن» در تنگه هرمز در حال تمرین بوده، صورت گرفته است.
پایگاه اطلاع رسانی شبکه ان بی سی نیوز آمریکا (nbcnews) طی گزارشی که در این باره منتشر کرده می نویسد: ناو هواپیمابر هری اس. ترومن آمریکا از خطر موشک های ایران گریخت.
براساس این گزارش، دو مقام ارشد ارتش آمریکا روز سه شنبه به ان بی سی نیوز گفتند: هفته گذشته [میلادی] در تنگه هرمز موشک های ایرانی به سمت ناو هواپیمابر هری اس. ترومن شلیک شدند و این موشک ها تنها 1.500 یارد با ناو آمریکایی فاصله داشتند.
این مقامات که نامی از آنان برده نشده افزودند: روز یکشنبه و درشرایطی که ناو ترومن درحال عبور از تنگه هرمز بود –محلی که به آبهای عربی و خلیج فارس متصل است– سپاه پاسداران ایران یک آزمایش شلیک موشک را درست در نزدیکی ناو آمریکایی انجام داد.
نظامیان آمریکایی ادامه دادند: قایق های تندروی ایرانی در زمانی که ناو آمریکایی نزدیک به انتهای تنگه هرمز قرار گرفته بود، شلیک موشکی خود را آغاز کرده و چندین موشک غیر هدایت شونده را شلیک کردند.     هیل، پایگاه اطلاع رسانی کنگره آمریکا، (Hill) نیز در گزارشی زیر عنوان "ایران موشک های خود را به نزدیکی ناو هواپیمابر آمریکا شلیک کرد" به این موضوع پرداخته است.  براساس این گزارش، در زمان وقوع این حادثه یک ناوچه فرانسوی، یک ناوشکن آمریکایی و چندین کشتی تجاری نیز در منطقه حضور داشته اند.
به نوشته هیل، مقامات آمریکایی گفته اند که شلیک موشک به سمت ناو هواپیمابر کشورشان یک اقدام تحریک آمیز غیرلازم و ناامن بوده است. به نوشته این پایگاه خبری حدود ساعت 10:36 صبح روز یکشنبه بوده که کشتی های ایرانی به ناو آمریکایی نزدیک شده اند.
مقامات آمریکایی مدعی هستند که ایران ساعت 10:45 اعلام کرده، مانوری از پیش اعلام نشده را در دست اجرا دارد. 40 دقیقه بعد هشدار دیگری درباره برگزاری مانور داده شده و شلیک موشک های ایرانی به سمت ناو ترومن آغاز شده است.
 این خبر هنوز واکنش رسمی مقامات نظامی ایران را درپی نداشته و توسط آنان تایید یا رد نشده است.  

  9 دی 1394
بخش : سیاسی
کد خبر: 51297
مرجع: آرمان پرس
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز