صدا و سیما از خودش تعریف می کند!/ برخورد سرد با پیروزی خیره کننده روحانی

اخبار,اخبار سیاسی واجتماعی,صداوسیما

ملت البته تنها شامل رأی دهندگان به روحانی نمی شود و رأی دهندگان به رقیب را نیز در بر می گیرد. اما اگر رسانه ای رسمی است و مدعی است که ملی است نمی تواند به خواست اکثریت ملت بی توجه باشد.

در حالی که پیروزی حسن روحانی با 23 میلیون و 549 هزار و 616 رأی به یکی از چند خبر اصلی و مهم تمام خبرگزاری ها و تلویزیون ها و شبکه های اطلاع رسانی دنیا تبدیل شده و مدام نام حسن روحانی را تکرار می کنند بخش خبری ساعت 14 سیمای جمهوری اسلامی ایران طی 30 دقیقه تنها 2 بار نام روحانی را آورد و ترجیح داد به جای اشاره به عدد 23 میلیون و 549 هزار و 616 رای که به نام حسن روحانی و در تایید برنامه او (آزادی و تعامل و توسعه) به صندوق ها ریخته شد بر عدد کلی مشارکت کنندگان اشاره و اعلام کند با اکثریت آرا پیروز شده است.

 

  احتمالا توجیه خواهد شد که در شبکه خبر به قدر کافی اطلاع رسانی شده و می شود اما این نوشته به بخش خبری ساعت 14 معطوف است که به شکل سنتی بیننده بیشتری دارد.

 

البته کمتر کسی است که نداند صدا و سیما دوست داشت و پنهان هم نمی کرد که ترجیح می دهد چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و به همین خاطر غافل گیری این دستگاه را می توان درک کرد ولی این هم جای شگفتی دارد که صدا و سیما به جای تحلیل پیروزی مجدد حسن روحانی تنها نقش خودش در مناظره ها را ستایش می کند حال آن که این نکته از زبان دیگران مقبول می افتد نه خودشان.

 

در این که مناظره ها تاثیر گذار بود تردیدی وجود ندارد اما در نگاه کلی این گونه تصور می شود که با برنامه های رییس جمهوری مستقر و منتخب هم سو نیست.    

 

فراموش نکرده ایم که روحانی در هفته آخر به مدیریت صدا و سیما به تندی تاخت و از این رو شاید عجیب نباشد که اخبار ساعت 14 شنبه 30 اردیبهشت در 10 دقیقه اول بر دو محور تأکید داشت: 

 

اول این که مردم پیروزند و دشمن بازنده که هر چند اصالتا سخن درستی است اما در رقابت بین دو نوع تفکر و گرایش کاملا متفاوت آن که پیروز شده شیوه عقلانیت،خردورزی، برنامه ریزی و تعامل با دنیاست و آن که شکست خورده هوچی گیری، عوام زدگی، شعارمحوری و انزواست.

 

محور دوم اما مطالبه عمل به وعده هاست. این سخن نیز نادرست نیست اما اتفاقا یکی از مهم ترین وعده های روحانی اصلاح مدیریت صدا و سیماست و جالب این که انگار می دانند عمل به این وعده چندان به مذاق شان خوش نمی آید و از این رو از قول خبرگزاری فرانسه یادآور شد: رییس جمهوری ایران در چارچوب قانون اساسی اختیارات دارد. انگار ما می گوییم فراتر از قانون اساسی اختیار دارد!

 

موضوع کاملا روشن است. رسانه ای که خود را ملی می داند باید با رییس جمهور منتخب ملت هم سو شود. درست است که از ضریب نفوذ این دستگاه کاسته شده و به قول رییس جمهور روحانی هر گوشی تلفن همراه برای خود یک صدا و سیماست اما این سازمان سالانه هزار میلیارد تومان بودجه می گیرد وپول نمی گیرد که صدای غالب را بازنتاباند ولو می دانیم تکرار کلیشه های گذشته ره به جایی نمی برد.

 

یک لحظه تصور کنید به جای حسن روحانی رقیب او پیروز شده بود. چه تحلیل ها و چه چهره ها را باید می دیدی یا تحمل می کردی و کم نبودند کسانی که با این انگیزه در انتخابات شرکت کردند که این گونه تحلیل ها را تحمل نکنند.

 

حق روحانی است که در فواصل زمانی معین چشم در چشم با مردم سخن بگوید. او باید مستقیما به جام جم برود و با نگاه به دوربین به مردم گزارش دهد.

 

صدا و سیما شاید حق داشته باشد از پیروزی روحانی خوش حال نباشد اما مردم انتظار دارند رییس جمهور روحانی اصلاح رویکردهای این دستگاه عریض و طویل را در اولویت برنامه های خود قرار دهد.

 

روحانی می تواند نه صرفا از منظر سیاسی که در چارچوب طرح تحول سلامت هم به این قضیه توجه کند. این دستگاه که سالانه هزار میلیارد تومان از بودجه فرهنگ و سلامت و آموزش مملکت را می بلعد گاه با اعصاب و روان آدم بازی می کند.

 

یک نمونه همین اخبار ساعت 14 که طی 10 دقیقه هیچ نامی از حسن روحانی نبرد مگر در پایان گزارش که یاد آور شد: « رسانه ملی انتحاب مجدد حجت الاسلام حسن روحانی به ریاست جمهوری را تبریک می گوید.»

 

صدا و سیما هنوز در شوک است و شاید به خاطر همین از خودش تعریف می کند.

 

صریح وروشن می توان گفت رأی به روحانی نفی سیاست های اطلاع رسانی صدا و سیما هم بود. انتخابات 29 اردیبهشت فراتر از انتخابات بود و نام دو رقیب اصلی بیش از آن که انتخاب نام باشد اعلام نظر درباره راه و سبک اداره کشور بود.

 

حسن روحانی رییس «جمهوری اسلامی ایران» است و سیمای «جمهوری اسلامی آیران» حق ندارد درباره منتخب 23میلیون 549 هزار و 616 ایرانی لحن سرد به کار ببرد. 

 

ملت البته تنها شامل رأی دهندگان به روحانی نمی شود و رأی دهندگان به رقیب را نیز در بر می گیرد. اما اگر رسانه ای رسمی است نمی تواند به گفتار و  خواست عالی ترین مقام رسمی کشور پس از رهبری بی اعتنا باشد و اگر مدعی است که ملی است نمی تواند به خواست اکثریت ملت که به عریان ترین و عیان ترین شکل بیان شده بی توجه باشد.

 

یکی این سازمان را از شوک بیرون آورد. اگر دل به این شعار بسته بودند که «آخر هفته روحانی رفته» حالا آغاز هفته و آغاز فصل تازه ریاست جمهوری روحانی است...

  30 اردیبهشت 1396
بخش : سیاسی / داخلی
کد خبر: 57588
مرجع: عصر ایران
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز