مردم کردکوی و نهادهای نظارتی مراقبت کنند / آیا برخی کاندیداها التزام عملی به اسلام دارند؟

یادداشت/اسماعیل البرزی

فلسفه تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا، بر اساس آیه " وَ شاوِر هُم فِی الاَمر " ( آل عمران _ ۱۵۹ )  استفاده از عقل جمعی و مشارکت دادن مردم در تصمیم سازی های مربوط به اداره کشور و به تبع از آن شهرها و روستاها است که این امر مصداق بارز مردم سالاری دینی، کارآمدی حکومت اسلامی و نفی استبداد است .

در حدیثی منتسب به امام على ( ع ) نیز آمده است:
« مَن اِستَبد بِرأیه هَلَک وَ مَن شاوِر الرِّجال شارِکُها فِى عُقولهم‌» یعنی؛ کسى که استبداد به راى داشته باشد هلاک مى‌شود و کسى که با افراد بزرگ مشورت کند در عقل آنها شریک شده است‌.

حال با الگو پذیری از آموزه های دین مبین اسلام، به راحتی می توان در خصوص آنچه در ۴ سال اخیر بر فضای شورای شهر کردکوی حاکم بوده است تحلیل واقع بینانه ارائه نمود که به دلیل صرف نظر از اطاله ی نوشتار به مواردی کوتاه اشاره خواهد شد:

_ کلنگ زنی پارک همدلی بدون مجوز شورای شهر که مصداق بارز خود رایی در اداره شهر بوده است و نهایتاً هم این طرح انجام نشده است .

_ وعده احداث کلینیک تخصصی درمان ناباروری در شهر کردکوی که مصداق عینی استبداد در تصمیم گیری و بی توجهی به عقل جمعی بدون سنجش ظرفیت های مادی شهرداری بوده است که این طرح نیز ناکام ماند .

_ وعده تبدیل آب بندان بانکلاته به مرکز گردشگری و اشتغال ۲۰۰ نفر از جوانان شهر که از این طرح تنها به عنوان دستاویزی برای عوامفریبی و موج سواری بر احساسات مردمی بهره گیری شد و هیچگاه روی تحقق به خود ندید .

_ ناکام ماندن طرح درآمد زایی از طریق واگذاری واحدهای پذیرایی پارک جنگلی به بخش خصوصی که جز ایجاد حاشیه برای مجموعه مدیریت شهری حاصلی در پی نداشته است .

_ مفقود شدن دو حواله قیر با ارزش چند میلیارد ریالی که پرونده آن اینک در دستگاه قضایی مفتوح و در حال پیگیری است و تاسف بارتر آنکه برخی از نمایندگان مردم در راستای مبارزه با تضییع بیت المال قدمی بر نداشته اند.

_ ورود افراد منتسب به برخی اعضای شورای شهر به بدنه شهرداری بدون مجوز شورای شهر، در حالی که جوانان بسیاری در این شهر با معضل بیکاری دست و پنجه نرم می کنند اما به دلیل بی بهره گی از رانت و پارتی ، قادر نیستند حتی رویای اشتغال در شهرداری را در سر بپرورانند.

_ معوقات چند ماهه حقوق برخی پرسنل زحمتکش شهرداری ، در حالی که به موازات آن عده ای افراد با استفاده از نفوذ در شهرداری اسامی بستگان خود را در لیست دریافت حقوق قرار داده اند فارغ از آنکه این افراد به صورت قانونی در شهرداری شاغل باشند .

اینها تنها بخشی از خودکامگی ها در مدیریت شهری بوده است که متاسفانه برخی از اعضای شورای شهر بی توجه به آموزه های قرآن کریم ، رسالت ذاتی و اصل امانتداری را نادیده گرفته و با عاملان تخلفات و سهل انگاری ها همراهی کرده اند.

 سوال مهمی که به صورت لاینحل در ذهن باقی می ماند این است : آیا افرادی که در راس مراکز تصمیم سازی بر امور مردم قرار می گیرند، التزام عملی به مولفه های دین مبین اسلام دارند ؟
 
شایسته است نهادهای نظارتی و مراجع تایید صلاحیت با دقت و ریز بینی در خصوص ارزیابی میزان التزام عملی  کاندیداها به آموزه های اسلام عمل کنند و مردم نیز مراقبت کنند تا برخی افراد که در آزمون چهارم شوراها نمره مردودی کسب کرده اند با بهره گیری از روش هایی نظیر قسم و آیه و حدیث و وعده های سر خرمن به تکرار عوامفریبی اقدام نکنند .

  7 فروردین 1396
بخش : انتخابات / یادداشت
کد خبر: 57019
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز