یادداشتی از اسماعیل البرزی؛
آسیاب به نوبت/ تاملی در رفتار هیئت های اجرایی و نظارت بر انتخابات شوراها

بر اساس قانون، نظارت مستقیم انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی گذاشته شده است و نمایندگان مجلس در استان ها و حوزه های انتخابیه به عنوان افراد اثر گذار ایفای نقش می کنند و این اختیار بر اساس سلیقه شخصی نمایندگان به افراد مورد اعتماد آنان در قالب هیئت نظارت تفویض می شود و به عبارت دیگر نماینده مجلس می تواند افرادی را که به هر دلیل مورد پسند وی هستند ( فارغ از سطح سواد، تجربه ، تعهد و ... ) به امر نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا منصوب کند.

از سوی دیگر مراجع چهارگانه مانند دستگاه قضا، اداره اطلاعات و سایر دستگاه های تعریف شده در قانون به مثابه چشمان بیدار نظام و بدون مسامحه در انتخابات های مختلف به تایید یا رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی اقدام می کنند که تا کنون نیز در برهه های مختلف به دور از تاثیر پذیری از جریانات سیاسی و یا گروههای قدرت تلاش کرده اند تا عدالت و قانون در بررسی صلاحیت افراد به بهترین شکل ممکن در نظام جمهوری اسلامی عینیت یابد.

در انتخابات شوراها ، هیئت های اجرایی هر شهرستان هم به عنوان معتمدین شهر از سوی فرماندار ( تا فرماندار که را خواهد و میلش به که باشد ) انتخاب می شوند که آنها هم می توانند نسبت به تایید یا رد صلاحیت نامزدها اقدام کنند و در صورت رد صلاحیت هر یک از کاندیداها از سوی هیئت های اجرایی ( نزدیکان فرماندار ) نامزد انتخاباتی می تواند به تایید صلاحیت خود از سوی هیئت نظارت ( نزدیکان نماینده مجلس ) امیدوار باشد.

به بیان عامیانه می توان اینگونه تعبیر کرد که امورات مربوط به رد یا تایید صلاحیت نامزدها فارغ از اعلام نظر مراجع ۴ گانه، در سیطره ی قدرت نزدیکان فرماندار و نزدیکان نماینده مجلس است که غالباً هم بر اساس نگاههای سیاسی، جناحی، سفارشی، رفاقتی و قومی  منصوب می شوند .

حال اگر در مقاطعی نظیر انتخابات شوراهای اسلامی پیش رو ( ۲۹ اردیبهشت ۹۶ ) دولت و مجلس تا اندازه ای همسو باشند و در نقاطی مانند برخی حوزه های استان گلستان این دو منبع قدرت کاملا در یک راستا و هماهنگ تصمیم گیری کنند ، آیا این شائبه ایجاد نمی شود که در برخی شهرها هیئت های اجرایی بدون توجه به نظر مراجع ۴ گانه و بنا به دلایل شخصی و قضاوتهای ذهنی  اقدام به رد صلاحیت برخی نامزدها کنند و هیئت های نظارت هم در راستای منویات جناحی به تایید نظر هیئت اجرایی تمکین نموده و افراد را از حضور در رقابت های انتخاباتی محروم کنند ؟

اگر نزدیکان فرماندار و نزدیکان نماینده که می توانند افراد عادی جامعه هم باشند، بر اساس گرایشات سیاسی ، روابط محفلی و زورآزمایی های شخصی و عامدانه اقدام به حذف افراد از انتخابات شوراها کنند تکلیف اجرای عدالت و حفظ حرمت و آبروی نامزدها در انتخابات چه می شود؟

آیا منطقی و عقلانی است که بعد از تایید یا رد صلاحیت افراد از سوی مراجع ۴ گانه، عده ای افراد عادی که شاید فاقد هرگونه سابقه، تجربه و صلاحیت لازم باشند و تنها بر اساس گرایشات سیاسی یا رفاقت وارد هیئت های اجرایی یا نظارت شده اند، خط بطلان بر نظرات قوه قضاییه ، سپاه و یا اداره اطلاعات بکشند ؟

باید اعتراف کرد هرگاه قدرت در حوزه های اجرایی و نظارت انتخابات شوراها یکدست شود افرادی به سادگی قربانی می شوند که این امر با اصل عدالت و حفظ آبروی مومن در نظام اسلامی همخوانی ندارد .

شایسته است عنان کار در حوزه تایید یا رد صلاحیت نامزدها در انتخابات شوراها به مراجع ۴ گانه سپرده شود تا افراد عادی که چند صباحی بر اساس همسویی و رفاقت با فرماندار و نماینده مجلس راهبری امور را به دست گرفته اند نتوانند استعلامات جامع و قانونمند مراجع مورد تایید نظام را به سخره بگیرند هر چند این نقص در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان با نظارت مستقیم شورای نگهبان مشاهده نمی شود و یا در صورت وقوع عامدانه نیست.

شاید عده ای نگارش این سطور را بر نگارنده خرده بگیرند اما باید واقع بین بود چرا که دیر یا زود ، " این شتر درب منزل همه می خوابد " و شاید هم بیراه نباشد اگر ضرب المثل کهن " آسیاب به نوبت " را به عده ای یادآوری کنیم .
ضروریست به نمایندگان مجلس و عوامل آنها در هیئت های اجرایی و نظارت توصیه شود از نظارت خداوند بر اعمال خود غافل نباشند و آخرت خود را به دنیای دیگران نفروشند.
انگشت مکن رنجه به در کوفتن کس
تا کس نکند رنجه به در کوفتنت مشت

اسماعیل البرزی

  28 فروردین 1396
بخش : انتخابات / یادداشت
کد خبر: 57230
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز