مجلس در راس امور است؛ شما اشتباهی آمدید!

https://images.hamshahrionline.ir/images/2012/1/majles.jpg

به گزارش صیدنیوز، نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی با انتشار بیانیه ای که محتوای آن به ناکارآمدی  و عدم توانایی مجلس دهم در حل مشکلات اقتصادی و تامین رفاه و معیشت مردم اشاره دارد؛ از ثبت نام برای حضور در رقابت های یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صرف نظر کرد.

به زعم نگارنده، رامین نورقلی پور انسانی شریف، پرتلاش و صادق است که با وجود حضور در مجلس دهم، به نقد رفتار و عملکرد همکاران خود و کارکرد خانه ملت پرداخته است و مخاطب نگارنده در تحلیل زیر، مجموعه مجلس است؛ نه نماینده غرب گلستان.

 بیانیه نورقلی پور از ۲ منظر اصلی قابل واکاوی است:

مقدمه:
مجلس شورای اسلامی یکی از قوای سه گانه در جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود که کاملاً مستقل از قوای دیگر اما در تعامل با آنهاست و وظایف، اختیارات و قدرت اثر گذاری آن در امورات ملی و فرا ملی هم آشکار است.

" مجلس در راس همه امور است " . تعبیری که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به آن تاکید داشته اند اما چرا در چهل سالگی انقلاب اسلامی یک‌نماینده که با رای ۷۵ هزار شهروند به خانه ملت راه یافته است و هنوز هم تا کمتر از یکسال دیگر باید بر روی کرسی های سبزش جلوس کند؛  آنقدر گله مند است که اثرگذاری اندک و حتی ناکارآمدی نظارتی مجلس را عاملی برای افسار گسیختگی مدیریتی کشور و فشار های فزاینده ی اقتصادی بر‌ مردم می داند؛ تا آنجا که از حضور مجدد در چنین فضایی احساس شرم می کند.

۱_ ضعف عملکرد نمایندگان:

مجلس محل قانونگذاری در سطوح ملی و فراملی و تعمیم آن به مناطق یا همان حوزه های انتخابیه است. به زبان ساده تر باید اینگونه گفت که اولین اولویت و کارکرد نمایندگان، مشارکت در قانونگذاری برای مدیریت کشور و نظارت بر اجرای آن است و همه نمایندگان فارغ از اینکه از کدام حوزه انتخابیه یا استان یا قوم و نژاد هستند؛ باید حفظ و تقویت منافع و مصالح ملی را سرلوحه گفتار و عمل خویش قرار دهند.
آیا در شرایط فعلی اینگونه است؟

بنا بر شواهد و البته اذعان برخی نمایندگان، مجلس محل لابی گری و بهره گیری از رانت در راستای تامین منافع منطقه ای و حتی شخصی، گروهی و جناحی است.

از نمایندگان مجلس دهم باید پرسید که تاکنون چند طرح در گستره ی ملی به صحن مجلس ارائه کرده اید؟

باید از نمایندگان مردم پرسید؛  در چه زمینه هایی اقدام به ارائه طرح بر‌مبنای تحقیقات، پژوهش و کارشناسی های میدانی به صحن مجلس کرده اید؟

این همه شوهای تبلیغاتی در راستای سوال و استیضاح وزرا و رئیس جمهور به راه می اندازید و با همراهی بوقچی های ملی و منطقه ای، خود را دایه ی بهتر از مادر برای مملکت و مردم نشان می دهید؛ فقط خیلی آرام و بیصدا و البته با شجاعت بگویید؛ چه می شود که به یکباره امضای خود را که به نیابت از مردم پای برگه های سوال و استیضاح ثبت کرده اید؛ پس می گیرید؟
آیا تطمیع شده اید؟
تهدید شده اید؟
آنجا هم رهبری به شما پیام دادند؟
چرا اتفاقی می افتد که یک شبه و حتی کمتر از چند ساعت امضای خود را پس می گیرید؟

چه اندازه نمایندگان مجلس به صورت مستقیم و حتی با زور و تهدید به دنبال عزل و نصب مدیران در استان ها هستند؟

چه میزان وقت و انرژی از سوی نمایندگان مردم صرف می شود تا مثلاً فلان آقا زاده یا دُردانه ی مامان شهردار و بخشدار و فرماندار  شود و یا فلان بن فلان با زد و بند و لابیِ جناب نماینده بشود کلید دار حمّام برره !

در این خصوص باید پای درد دل استانداران و حتی مدیران کل نشست تا هنر نمایی نمایندگان را در استانهای مختلف به یادگار بر در و دیوار شهرها نوشت.

از چنین نمایندگانی، چه مجلسی طلب کنیم؟
مجلسی که در راس همه امور باشد؟

البته تعداد نمایندگان کاردان و با وجدان هم در مجلس کم نیست اما باید پذیرفت که در مجلس فعلی کفه ترازو به سمت بله و خیرگویان سنگین تر است؛ آنانکه چند تن قیر رایگان می‌گیرند و استیضاح فلان وزیر را بیخیال می شوند؛ آنانکه از فلان وزیر برای اهل خانه و دوستان و رفقا امتیاز می‌گیرند و امضایشان را پس می گیرند و قص علی هذا !
با این وضع می خواهید کارکرد مجلس چگونه باشد؟
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل !

۲_  عوامل خارج از مجلس:
می گویند نمایندگان اختیاری ندارند. یا رئیس مجلس دیکته می کند؛ یا نهادهای قدرتمند !

سوال: رئیس مجلس مگر چند رای دارد؟
چرا خود را مجاب به تعظیم در برابر رئیس مجلس می دانید؟
چرا؟
زور بازو دارد؟
زلف و گیسو دارد؟
چرا؟

برجام را نمایندگان مجلس دهم ۲۰ دقیقه ای تصویب کردند و ۲۰ سال دیگر باید در جبهه های دیگر خون بدهیم تا همه چیز را برگردانیم سر جای اولش !

بنزین ۳برابر شد؛ فشار شکننده بر مردم تحمیل شد؛ صدایتان در نیامد؛ رئیس دولت هم بازی معروفِ " کی بود، کی بود، من نبودم " به راه انداخت و آخرش کاسه کوزه ها سر یک‌مظلوم شکست و هر جا رسیدید برای فرار از پاسخگویی به مردم ، از رهبری هزینه کردید و گفتید؛ آقا به مجلس نامه داد که همراهی کنید و مصوبات شورای عالی امنیت ملی را نادیده نگیرید.

سوال:
در طول این ۳ سال که دولت دکتر روحانی برای فریب افکار عمومی و بهره گیری از احساسات پاک مردم در انتخابات، انواع و اقسام وعده های واهی را داد و عمل نکرد چرا صدایتان در نیامد؟

چرا تذکر‌ ندادید و نمایش سوال و استیضاح به راه نینداختید که اگر قیمت بنزین به صورت پله کانی افزایش پیدا نکند؛ یک روز مانند ۲۴ آبان ۹۸ باید سد بی تدبیری و ناکارآمدی اقتصادی شکسته شود و زندگی مردم را لجن مال کند !

آنجا هم رهبری گفت سکوت کنید؟

رهبری از خودش برای شماها و دولت بی تدبیر هزینه کرد!
وجدان داشته باشید و با مردم صادق باشید و برای گرفتن رای مردم به آنها دروغ نگویید !

مجال اندک است و هزاران هزار سوژه و طرح و لایحه؛ که می توان به مدد گرفت و بر بی مبالاتی برخی نمایندگان صحه گذاشت.

بگذریم ...
مردم مرافب باشند؛ مجلسی که قرار است در راس امور باشد با مدرس ها در راس امور می ماند نه با پَخمه هایی که بزرگترین هنرشان در مجلس، خوابیدن و چُرت زدن است و بالاترین رویایشان، گرفتن عکس سلفی با دوشیزه ی مو بِلُندِ چکمه پوش !

این سوال را هم باید از خود پرسید که آیا کسانی که با رای ما به همه رویاهای دنیوی می رسند؛ لایق این اعتماد و متناسب با ذات، فلسفه ی تاسیس و ماموریت مجلس بوده اند ؟
نکند ما هم خیانت کرده ایم ؟!

قضاوت با مردم
سر تعظیم در برابر نمایندگان با شرف و خادمان واقعی مردم فرود می آوریم !

✒️اسماعیل البرزی / خبرنگار

  18 آذر 1398
بخش : سیاسی / انتخابات
کد خبر: 65706
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز