عربستان: ایران به دنبال آشوب در حج است!
معاون رئیس مجلس مشورتی عربستان سعودی با هدف شانه‌ خالی کردن از زیر بار مسئولیت جان باختن هزاران حجاج در فاجعه منا، مدعی شد: هدف ایران به آشوب کشاندن مراسم حج است!

فرافکنی های مقامات سعودی در رابطه با فاجعه بسیار تلخ و غم‌بار منا که تنها ناشی از بی کفایتی مسئولان این کشور بود، همچنان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، در ادامه این فرافکنی ها که با هدف شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت سنگین فاجعه منا صورت می گیرد، «یحیی الصمعان» معاون رئیس مجلس مشورتی آل سعود در اظهاراتی حیرت آور مدعی شد: هدف ایران به آشوب کشاندن مراسم های حج است!

وی در این ارتباط گفت: عربستان سعودی به رهبری ملک سلمان مسئولیت اداره موسم حج را بر عهده گرفته و تمامی تدابیر لازم برای تأمین امنیت حجاج را اتخاذ کرده است.

معاون رئیس مجلس مشورتی عربستان با اشاره به موضع قاطعانه جمهوری اسلامی ایران در محکومیت بی کفایتی آل سعود در اداره موسم حج، مدعی شد: مواضع ایران در قبال حادثه منا به منظور سرپوش نهادن بر شکست های این کشور که در نتیجه دخالت آن در یمن و دیگر کشورهای منطقه اتفاق افتاده است، اتخاذ می شود.

اظهارات این مقام سعودی در حالی مطرح می شود که از حدود هفت ماه پیش تا کنون مردم یمن توسط سعودیها به خاک و خون کشیده می شوند و بسیاری از گزارشها حاکی از ارتکاب جنایت جنگی توسط آنها علیه مردم بی دفاع یمن است.

الصمعان در ادامه مطرح کردن ادعاهای بی اساس علیه ایران، مدعی شد: ایران تلاش می کند تا با هدف آزار دادن حجاج و مخدوش کردن فضای معنوی حج، از حادثه منا بهره برداری سیاسی انجام دهد.

وی ادعا کرد: ایران تنها کشوری است که در جریان موسم حج مرتکب جنایت علیه حجاج شده و مراسم های معنوی حج را به آشوب کشانده است؛ ما هنوز حوادث دهه ۸۰ را فراموش نکردیم، حتی اگر ایران آن را فراموش کرده باشد و یا خود را به فراموشی زده باشد.

معاون رئیس مجلس مشورتی عربستان با هدف کاستن از عمق فاجعه منا، تصریح کرد: با وجود سختی هایی که در مسیر اداره مراسم حج وجود دارد، اما طی ۱۰ سال گذشته شاهد هیچ حادثه ای در این زمینه نبودیم.

الصمعان همچنین ضمن نادیده گرفتن دخالت های آل سعود در بسیاری از کشورهای منطقه از جمله یمن، بحرین، سوریه و ... که پیامدهای وخیمی برای ملت های آنها به دنبال داشته است، گفت: عربستان اجازه دخالت در امور داخلی خود را به هیچ کشوری نمی دهد، زیرا این مسأله خلاف قوانین بین المللی است.

معاون رئیس مجلس مشورتی عربستان که کشورش در اهانت به مقدسات شیعیان شهر شیعه نشین قطیف از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و نمی کند، مدعی شد: سیاسی کردن حادثه منا از سوی ایران از دیدگاه ما محکوم است و ایران نباید مقدساتی از جمله مراسم حج و قربانیان آن را دستاوزیری برای تحقق منافع سیاسی خود قرار دهد. دفاع این مقام سعودی از مقدسات در حالی است که طی هفت ماه گذشته ده ها مسجد در یمن توسط جنگنده های سعودی هدف قرار گرفته و تخریب شدند.

وی در پایان نیز گفت: همه حجم مسئولیت بزرگی را که بر دوش عربستان است به خوبی مشاهده می کنند و تلاش های ما برای برگزاری هرچه بهتر مراسم حج، مورد تقدیر بسیاری از مسلمانان و کشورهای اسلامی واقع شده است.

گفتنی است، بی کفایتی آل سعود در پذیرایی مناسب از مهمانان حرم امن الهی و شعله ور شدن جنگ قدرت در عربستان، دلیل اصلی قربانی شدن حدود ۴۰۰۰ تن از حجاج در سرزمین حجاز بود.

  28 مهر 1394
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 49616
مرجع: مهر
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز