آیا تهدید تروریستی داعش علیه ایران جدی است؟

افزایش تحرکات داعش علاوه بر عراق و سوریه در شمال افغانستان و هم چنین تغییر تاکتیک گروه های وابسته به القاعده از جمله جبهه النصره در قبال ایران از جمله تهدیدات فوری و ...

"ماهان عابدین" کارشناس مسائل تروریسم و مسائل سیاسی ایران با انتشار مقاله ای در سایت "میدل ایست آی" جدی بودن تهدید داعش علیه را مورد پرسش قرار داده است.

به گزارش خرداد، ماهان عابدین نویسنده بولتن های اطلاعاتی خاورمیانه و از مقاله نویسان روزنامه لبنانی "دیلی استار" با اشاره به همزمانی تهدید داعش علیه ایران با حضور قوی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه علیه آن گروه می نویسد:"اظهار اخیر سردار "علی جعفری" فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران درباره وجود تهدید داعش نکته مهمی بود. او اشاره کرد که داعش درصدد ایجاد بی ثباتی در ایران است. هشدار سردار جعفری پس از آن بیان می شود که اخیرا "عبدالرضا رحمانی فضلی" وزیر کشور ایران نیز در روز شنبه در مصاحبه ای اظهار کرد که نیروهای امنیتی ایران چندین طرح بمبگذاری داعش را کشف و خنثی کرده اند".

 عابدین اشاره می کند که علاوه بر این موضوع سازمان ها و نهادهای اطلاعاتی ایران در چند روز گذشته جزئیات بیش تری را درباره کشف مواد منفجره و از خنثی سازی اقدامات گروه های تروریستی منتشر کرده اند. آخرین بیانیه وزارت اطلاعات مربوط به خنثی سازی اقدام یک تیم تروریستی برای بمبگذاری در بزرگراه های استراتژیک در استان شرقی سیستان و بلوچستان بوده است".

ماهان عابدین در ادامه اشاره می کند که تردیدی نیست که ایران در حال دست و پنجه نرم کردن با یک تهدیدت تروریستی قوری بی سابقه در هر دو بعد دامنه و مقیاس است. او در این باره می نویسد:"این تهدید تروریستی تنها از جانب داعش نیست بلکه القاعده و گروه های مرتبط با آن را نیز شامل می شود".

 این کارشناس مسائل امنیتی با اشاره به فوری بودن تهدید داعش و گروه های تروریستی مشابه علیه ایران می نویسد:"وخامت این تهدید علیه ایران در ارتباط با چشم انداز ژئوپولیتیک و روند سریع تحولات منطقه اغست. تشدید جنگ در سوریه با پشتیبانی حملات هوایی روسیه و تشدید حضور مستشاران ایران در سوریه سبب تقویت موضع بشار اسد رییس جمهوری آن کشور شده است. این موضوع سبب شده تا واکنش های ضد ایرانی در میان گروه های تروریست سنی افزایش یابد. بمبگذاری های اخیر در جنوب بیروت که توسط تروریست ها علیه گروه حزب الله لبنان انجام شد قطعا پیامی بود که از سوی چنین گروه هایی برای تهران فرستاده شده بود".

عابدین اشاره می کند که تهدید داعش علیه ایران فراتر از سوریه و مجاورت آن با عراق است. او می افزاید:"امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به تازگی اعلام کرد که ایران از ناحیه شمال افغانستان نیز با تهدید داعش مواجه است". عابدین اشاره می کند که در حال حاضر برخلاف گذشته که القاعده از هدف قرار دادن منافع ایران خودداری می کرد آن گروه نیز نگرش خصمانه تری نسبت به ایران پیدا کرده است.

عابدین در ادامه نمود عینی این موضوع را در رویکرد جبهه النصره در قبال ایران می داند و می نویسد:" ابومحمد الجولانی رهبر جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه در مصاحبه با الجزیره در ماه ژوئن گفته بود که باید ایران را از داخل هدف حمله قرار داد".

ماهان عابدین اشاره می کند که علیرغم افزایش تحرکات تروریست ها برای تهدید ایران آنان با مانع بزرگ هوشیاری و تجربه بالای سرویس های امنیتی و اطلاعاتی ایران مواجه هستند. او در این باره می افزاید:"البته این موضوع چالشی برای دستگاه های امنیتی ایران است به خصوص در مناطق حساس مرزی به ویژه در سیستان و بلوچستان و استان آذربایجان غربی. نگرانی اصلی می تواند در این باره باشد که داعش درصدد هدف قرار دادن اهداف نرم در مراکز شهری به ویژه در پایتخت در تهران برآید و به اقدامات تروریستی به سبک نمایشی دست بزند که بی شباهت به حملات اخیر پاریس نباشند".

ماهان عابدین در پایان اشاره می کند که تا آنجا که موضوع تروریسم بین الملل مربوط می شود ایران در فضایی ناراحت کننده مانند دیگر کشورهای منطقه به سر می برد که از تهدیدات امنیتی ناشی از داعش و گروه های مشابه مصون نیست. او می نویسد:"این موضوع سبب می شود تا هر کسی به احتمال حمله داعش در تهران فکر کند. در این میان تنها زمان است که اهمیت دارد".

 

  4 آذر 1394
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 50283
مرجع: خردادنیوز
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 2
  • مجید حمیدی | 4/09/1394 - 06:02

    تروریست های النصره و القاعده و داعش و احرار شام و گروهک های دیگری مانند جیش المختار و... که پایگاه اصلی شان در مذهب گرایی های افراطی می باشد تازگی ها با سخنرانی های رهبر ایران ضعیف تر شده است چرا که ریشه درواپس گرایانی دارد که آگانانه و یا نا آگاهانه رخنه هایی در سیستم حکومتی با شیوه های سلفی گرایانه درسیستم حکومتی جاخوش کرده اند.واپس گرایان وسلفی های شیعه هرچند به نام اسلام و مذهب گاه به خاطر سوء استفاده از دین عوام فریبی هایی می کنند ولی آگاهی های مهم استراتژیکی که ایران با اتحاد روسیه واقعا به سرکوب داعشی ها دست زده است(نه به دروغهاییکه آمریکا در حرف مبارزهء به داعش و در عمل تا می توانسته داعش را کمک کرده و می کند در ترکیه و در سوریه و عراق و عربستان و امارات و یمن و کویت .).ولی در همان کشور ها نیز آگاهی ها فزونی یافته و مردم ریشه های داعش را در یافته اند به این خاطر پایگاه های داعش در حال افول می باشد خود ترور های کور نشانهء محکم و گویای این امر است آمریکا و عواملش در صدد راهی دیگر برای جنگ افروزی ها و کشاندن ایران به جنگ و برخورد های نظامی دیگری هستند که این توطئه نیز در حال خنثی سازی می باشد .
  • حسن | 9/09/1394 - 12:13

    داعش ما ایرانی ها زیر بار زور نمی ریم صدام کثیف زور گفت جلوش وایستادیم وای به تو که بجشی اگر غلطی از تو وسایرت تو سر بزنه خود خبر داری باهت چه خواهد کرد وای به حالت خامنه ای حکم جهادم دهد
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز