11 بار تماس جان کری و ظریف در 14 روز

خبرگزاری مطرح آمریکایی در گزارشی نوشته که از ابتدای سال جاری میلادی وزیر خارجه این کشور با همتای ایرانی خود حداقل ۱۱ بار تماس تلفنی داشته است.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که از ابتدای سال جدید میلادی تا کنون، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «محمدجواد ظریف» دست‌کم 11 مرتبه تلفنی با یکدیگر صحبت کرده‌اند.

به دنبال بازداشت 10 تفنگدار آمریکایی پس از ورد غیرقانونی آنها به آب‌های ایران، مقام‌های آمریکایی از 5 بار تماس تلفنی جان کری با محمدجواد ظریف خبر دادند. حالا یک رسانه غربی تعداد تماس‌های تلفنی این دو دیپلمات ارشد از ابتدای سال جدید میلادی را حداقل 11 بار اعلام کرده است.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در این باره نوشت: «به گفته وزارت خارجه آمریکا، از آغاز سال(2016) کری و ظریف حداقل 11 بار تلفنی صحبت کردند. تمرکز صحبت‌های آنها موضوعات هسته‌ای، تشدید رقابت با عربستان سعودی و تلاش‌های صلح در سوریه بوده است».

«آسوشیتدپرس» نوشت: فعالیت‌های کری و ظریف در عرصه دیپلماسی با توجه به اینکه کشورهایشان هیچ رابطه دیپلماتیکی با هم ندارند، بسیار زیاد است. این در حالی است که در مقابل دیپلمات ارشد آمریکا تنها دو مرتبه با «عادل الجبیر» وزیر امورخارجه عربستان سعودی گفت‌وگو داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره گفتگوهای آقایان ظریف و کری گفته بود که محور اصلی تماس‌های تلفنی وزرای خارجه، موضوع توافق هسته‌ای و اجرای برجام بود البته آقای کری مسائلی درباره بازداشت ملوانان هم مطرح کرد.

بنا بر این گزارش، به نظر می‌رسد که آمریکا بیش از هر چیز به دنبال میانجیگری در مسئله سوریه می‌گردد تا به نحوی بتواند از کمک‌های ایران برای حل بحران سوریه بهره‌مند گردد.

«مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در کنفرانسی خبری اعلام کرده بود که واشنگتن برای حل بحران سوریه به ایران و روسیه نیاز دارد.

پایگاه خبری «بلومبرگ» نیز در گزارشی نوشته بود: «وزیر خارجه آمریکا در نشستی با نمایندگان کنگره، اعلام کرده که اقدامات ایران و روسیه در سوریه، فضا را برای رسیدن به راهکاری دیپلماتیک مهیا کرده است.»

  24 دی 1394
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 51605
مرجع: فارس
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز