دیدار ظریف و رییس پارلمان فرانسه در تهران

کلود بارتلون رئیس مجلس ملی فرانسه که در تهران به سر می برد، بعد از ظهر امروز (سه شنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، دو طرف در این ملاقات به تفصیل در خصوص روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

آقای ظریف با اشاره به نقش و جایگاه ایران به عنوان یک بازیگر مهم و تأثیرگذار در منطقه اظهار داشت: ما فرانسه را یک کشور دوست و شریک مهم در روابط اقتصادی خود می دانیم و دیدگاه های مشترکی در بسیاری از مسائل منطقه ای با فرانسه داریم.

وزیر امور خارجه ابراز امیدواری کرد تبادل هیئت های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور در سطوح عالی موجب گسترش هر چه بیشتر همکاری ها و ایجاد درک مشترک بیشتر میان دو کشور شود.

وی همچنین با بیان اینکه ایران و اروپا بیش از دیگران اعتقاد به گفتگو، رایزنی و همکاری های بین المللی دارند و بدون تردید منافع راهبردی تمام ما در گرو تفاهم، تعامل و همکاری است، بر لزوم اجرای کامل تعهدات کشورهای 1+5 به ویژه امریکا در زمینه توافق هسته ای تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن محکوم دانستن بدون قید و شرط و تفکیک تروریسم به خوب و بد در مناطق مختلف جهان اظهار داشت: امروز خطر تروریسم خطری جهانی شده است و این مسئله را شما بهتر درک می کنید و بدین منظور معتقد به همکاری جدی تر جامعه بین الملی برای رفع این خطر مشترک هستیم.

ظریف خاطرنشان کرد: لازم است دوستان اروپایی در مورد سوریه و یافتن راه حل سیاسی برای حل بحران در این کشور بیش از پیش فعال شوند و ما نیز همچون گذشته آمادگی داریم با اروپایی ها به ویژه فرانسه درباره بحران سوریه رایزنی های بیشتری انجام دهیم.

در ادامه این دیدار رئیس مجلس ملی فرانسه نیز با اعلام اینکه همه ما به همکاری بیشتر با ایران در منطقه و جهان نیاز داریم گفت: ما هم به سهم خود اصرار داریم و برای فرانسه هم مهم است تا همه تعهداتی که در توافق تاریخی هسته ای داده شده است اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: گشایش های خوبی در روابط جهان با ایران به وجود آمده است و بسیاری از بانک های اروپایی و فرانسوی همکاری خود را با ایران آغاز کرده اند.

آقای بارتلون تأکید کرد: اروپایی ها نمی پذیرند که مانعی در راه انجام تعهداتی که در برجام داده ایم، به بهانه های مختلف از جمله انتخابات در کشورهای متعاهد، کمرنگ شود.

رئیس مجلس ملی فرانسه با اشاره به دیدگاه های مشترک زیادی که در مسائل منطقه ای به ویژه در لبنان، عراق، سوریه و سایر کشورها با ایران داریم تأکید کرد: راه حل بحران سوریه صرفا سیاسی است.

  16 شهریور 1395
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 54630
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز