ظریف در صدر بزرگترین هیئت ایرانی در راه توکیو/ سفر "آبه" به تهران در آینده نزدیک

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

سفیر کشورمان در ژاپن با اشاره به نهایی شدن توافقنامه حمایت از سرمایه‌گذاری و خط اعتباری ١٠ میلیارد دلاری تجارت ژاپن با ایران گفت: اجرایی شدن بخشی از این روند در سفر وزیر امور خارجه کشورمان به توکیو انجام می‌شود.

«رضا نظرآهاری» در گفت‌وگو با خبرنگار با اشاره به سفر محمدجواد ظریف به ژاپن خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه کشورمان بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، سه‌شنبه شب به توکیو  وارد می‌شود.

 

وی با بیان اینکه این سفر دو روزه به دنبال سفر وزیر امور خارجه کشورمان به هند و چین و به دعوت رسمی وزیر امور خارجه ژاپن انجام می‌شود، افزود: هدف اصلی این سفر توسعه همکاری و تعاملات دوجانبه تهران-توکیو در حوزه‌های بازرگانی، سیاسی، فناوری و بانکی است.

 

نظرآهاری ادامه داد: در این سفر یک هیات بزرگ از بازرگانان و صاحبان صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان و جمعی از اصحاب رسانه و مقامات بلندمرتبه کشورمان ظریف را همراهی می‌کنند. از جهت تعداد و سطح همراهان مقام ایرانی می‌توان گفت که این بزرگترین هیاتی است که در سال‌های اخیر از کشورمان عازم ژاپن شده است.

 

این دیپلمات کشورمان با اشاره به اینکه ژاپن بعد از برجام توافقنامه حمایت از سرمایه‌گذاری و یک خط اعتباری ١٠ میلیارد دلاری تجارت با ایران را نهایی کرد، گفت: حدود ٩ ماه پیش در سفر دکتر طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و امور دارایی، به ژاپن امضا شد. اجرایی شدن و بهره‌مندی از این توافقات نیازمند پیگیری و رایزنی زیاد بین بخش‌های سیاسی، اقتصادی، بانکی و تجاری دو طرف است که بخشی از روند آن در این سفر انجام می‌شود. در این سفر جمع مهمی از فعالان این حوزه‌ها برای اولین‌بار ایشان را همراهی می‌کنند که تحول مهمی است.

 

وی آخرین تحولات سیاسی - بین‌المللی و موضوعات مورد علاقه ایران و ژاپن را مهمترین محور گفت‌وگوهای محمدجواد ظریف با «فومیو کیشیدا»، همتای ژاپنی او دانست و خاطرنشان کرد: آقای ظریف در این سفر علاوه‌بر ملاقات با همتای خود، با آقای «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن هم ملاقات خواهد کرد.

 

سفیر کشورمان در توکیو در پاسخ به این سئوال که آیا این ملاقات‌ها زمینه سفر نخست وزیر ژاپن به تهران را فراهم خواهد کرد؟ گفت: آقای «آبه» در آینده نزدیک سفر به ایران را در دستور کار دارد؛ اما هنوز زمان انجام این سفر قطعی نشده است.

 

«نظرآهاری» همچنین یکی از مهمترین قسمت‌های سفر  ظریف به توکیو را حضور در سمیناری تجاری دانست و افزود: سازمان تجارت خارجی ژاپن، جترو، جهت آشنایی و تعامل رودرروی بازرگانان ایرانی و ژاپنی در روز چهارشنبه برگزار می‌کند.

 

وی ادامه داد: در قالب این سمینار که با سخنان وزیر امور خارجه کشورمان افتتاح می‌شود، طرف‌های ایرانی و ژاپنی ضمن آشنایی با ظرفیت‌های یکدیگر جهت تعامل اقتصادی، به صورت رودررو به مذاکره خواهند پرداخت.

 

این دیپلمات کشورمان با تاکید براینکه با رفع تحریم ها علیه ایران، هم اکنون شرکتهای ژاپنی مختلفی فعالیت خود را در بازار ایران از سر گرفته اند،افزود: اکنون ایران به عنوان یک هدف قابل توجه سرمایه گذاری و تجارت در محافل اقتصادی ژاپن شناخته می شود و قطعا فرصت سفر دکتر ظریف و هیات همراه اقتصادی هم می‌تواند نقطه عطفی در جلب توجه شرکتهای ژاپنی به ایران باشد.

  16 آذر 1395
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 55764
مرجع: ایسنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز