پوتین در تهران به دنبال چیست؟ / او نمی خواهد ایران را از روسیه دور کند اما...

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,پوتین

منابع دیپلماتیک آمریکا تاکید می کنند که با وجود هیاهویی که در مورد دخالت روسیه در انتخابات ایالات متحده برانگیخته شده، واشنگتن امیدوار است که توافق بین روسیه و آمریکا بتواند راه را برای یک راه حل جدی در سوریه هموار کند. 

العرب نوشت: روسیه برای رسیدن به راه حل نهایی در مورد سوریه، به حمایت اروپایی آمریکایی نیاز دارد و پوتین در سفرش به ایران به استراتژی آمریکایی متمسک می شود.

 

به گزارش  انتخاب ؛ رئیس جمهور روسیه در سفر خود به تهران، پرونده سوریه را روی میز همتای ایرانی خود، حسن روحانی می گذارد.

 

روسیه به سمت افکاری گرایش دارد که هیمنه و نفوذ آن در مورد در اختیار گرفتن پرونده سوری در سایه حضور آمریکا در این کشور را ثابت می کند.

 

براساس بیانیه کرملین، رئیس جمهور روسیه برای انجام مذاکراتی با روحانی و الهام علی اف، به ایران رفته است. این در حالی است که به گزارش منابع آگاه روسی، مسئولان روسیه در هفته های اخیر، بویژه در سایه موضع جدید آمریکا در مورد نفوذ ایران در تمام منطقه،گزینه های در دسترس مسکو را بررسی کرده اند.

 

طرف روسی پیشنهادهای مستقیمی را از آمریکا دریافت کرده است، از جمله این پیشهادات درخواست واشنگتن از مسکو برای متحد شدن با تلاش های کاخ سفید در راستای مقابله ایران و شبه نظامیان تابع آن در داخل سوریه است.

 

منابع دیپلماتیک در آمریکا تاکید می کنند که با وجود هیاهویی که در مورد دخالت روسیه در انتخابات ایالات متحده برانگیخته شده، واشنگتن امیدوار است که توافق بین روسیه و آمریکا بتواند راه را برای یک راه حل جدی در سوریه هموار کند.

 

کارشناسان مسائل استراتژیک بر این عقیده هستند که پوتین تناقض موجود بین نیروهای روسی و ایرانی در سوریه را درک می کند، اما آماده دور کردن کشورش از ایران و ریسک هماهنگی با استراتژی آمریکا نیست؛ استراتژی که اساسا مورد تایید هم پیمانان ایالات متحده قرار نگرفته است.

 

مسکو بر ائتلافهای خود با تهران در پرونده های مختلفی در منطقه تکیه دارد و پیشرفت چشم گیر در روابط روسیه با عراق بویژه در زمینه انرژی، تنها بر پایه رابطه استوار با شریک ایرانی ممکن می شود.

 

به عقیده تحلیلگران مسائل مسکو، پوتین در تهران برای ایجاد راه سومی تلاش می کند که حدّ مقبولی از منافع را برای ایران تضمین کند به نحوی که با مزاج بین المللی نیز در تعارض نباشد.

 

رئیس جمهور روسیه به مشارکت و همکاری با ایران در مذاکرات آستانه تکیه خواهد کرد تا تهران را در مورد واگذاری حل مساله سوریه به ایران و روسیه، اقناع کند و موضوع سوریه به شکلی حل شود که منافع ایران در سوریه در نظر گرفته شود.

 

منابع نزدیک به دی میستورا فاش کردند که روسیه ائتلاف خود با ایران را بعنوان برگه ای در نظر می گیرد که در هر سازش و حل پیش رو در سوریه از آن بهره می گیرد.

  11 آبان 1396
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 59340
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز