نفوذ اطلاعاتی موساد در اروپا/ چرا اتحادیه اروپا از اسرائیل حمایت می‌کند؟

نتانیاهو و مرکل,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
صدراعظم آلمان در اظهاراتی حملات اسرائیل به مواضع ایرانی در سوریه را حق این رژیم خواند و گفت: آلمان برای دور نگه داشتن ایران از مرز‌های اسرائیل تلاش می‌کند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در اظهاراتی از سیاست اسرائیل در حمله به اهداف ایرانی در سوریه حمایت کرده و به رادیو اسرائیل گفته آلمان در حال تلاش برای دور نگاه داشتن واحد‌های نظامی ایران از مرز‌های اسرائیل است.

 

او در این مصاحبه گفته آلمان حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر نیرو‌های ایرانی در سوریه را به رسمیت شناخته و گفته ایران سیاست‌هایی دارد که برای اسرائیل تهدیدآمیز است. اسرائیل باید از موجودیت خود دفاع کند.

 

مرکل همچنین تاکید کرده که آلمان برای کسب اطمینان از دور نگاه داشتن نیرو‌های ایرانی از بلندی‌های جولان در نزدیکی مرز‌های اسرائیل تلاش می‌کند.

 

سخنان مرکل در حالی مطرح شده که روزنامه الجریده کویت مدعی شده بود که نیرو‌های سپاه قدس به رهبری قاسم سلیمانی از منطقه جنوبی سوریه بازدید کرده‌اند. به ادعای این نشریه، سردار قاسم سلیمانی چندی پیش از منطقه‌ای که کمتر از ۴۰ کیلومتر با بلندی‌های جولان فاصله دارد، بازدید کرده است.

 

دویچه وله در گزارشی نوشته با وجود اتفاق نظر آلمان و اسرائیل در مساله فعالیت‌های ایران در سوریه، دو کشور در حوزه توافق هسته‌ای با هم اختلاف نظر دارند. اسرائیل معتقد است که تحریم‌های برداشته شده علیه ایران برای امنیت آن‌ها تهدیدآمیز است.

 

آلمان معتقد است که لغو تحریم‌ها بهترین راه برای جلوگیری از حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای است.

 

هفته‌های اخیر شاهد افزایش تنش‌ها میان ایران و اسرائیل در اظهارات مقامات دو طرف و در جبهه‌های جنگ سوریه بوده‌ایم به طوری که اسرائیلی‌ها علنا از حمله به مواضع ایران در سوریه و ایران از انتقام سخت حرف زده است. روز گذشته سرلشکر باقری رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران از تغییر تاکتیک نظامی ایران از پدافندی به آفندی خبر داد. این در حالی است که اخیرا در اقدامی نادر، مقام‌های اسرائیلی هدف حملات خود به سوریه را رسما، مواضع ایرانی اعلام کرده‌اند.

 

پیش از این مقام‌های ایران گفته بودند اطلاعاتی که نتانیاهو در اختیار اروپا قرار می‌دهد، سندسازی است و اروپا هم این اطلاعات را قبول می‌کند. کمال خرازی نیز گفته بود کشورهای اروپایی اطلاعات امنیتی خود را از موساد می‌گیرد. اظهارات صدر اعظم آلمان در حالی مطرح شده که ماجدی سفیر پیشین ایران در آلمان گفته هنوز نتوانسته‌ایم اعتماد اروپا را جلب کنیم. او گفته بود عملیات‌هایی در اروپا انجام می‌شود که اعتماد را دچار خدشه می‌کند.

 

در مدت اخیر یکی از دیپلمات‌های ایرانی در زندان آلمان بازداشت شد. آلمان اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت ایران در اتریش را مامور وزارت اطلاعات ایران خوانده و مدعی شده بودند وظیفه او در اروپا «زیر نظر گرفتن و مبارزه با گروه‌های مخالف در داخل و خارج ایران» بوده است.

 

علاوه بر این وزارت اطلاعات آلمان یک مرد پاکستانی را به اتهام جمع‌آوری اطلاعات و جاسوسی علیه اسراییل در جهت منافع ایران در آلمان بازداشت کرده بود.

 

نفود اطلاعاتی اسرائیل در آلمان و همچنین وجود نیرو‌های خودسر ایرانی در اروپا توامان در ارزیابی‌های کشور‌های اروپایی از جمله آلمان درباره نیت ایران تاثیر گذار بوده است.

 

اظهار نظر جدید مرکل درباره حقوق اسرائیل برای حمله به مواضع ایران در سوریه نیز ناشی از بی اعتمادی اروپا به ایران در نتیجه همه این عوامل است که اخیرا به تایید دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ایران نیز رسیده است.

 

  9 بهمن 1397
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 61470
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز