گفتگوی تلفنی ترامپ و نتانیاهو درباره ایران

رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در گفتگویی تلفنی در خصوص ایران و برجام رایزنی کردند.

خبرگزاری مهر به نقل از رویترز نوشت: کاخ سفید اعلام کرد «دونالد ترامپ» و «بنیامین نتانیاهو» در مورد فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه غرب آسیا، تلفنی گفتگو کرده‌اند. این گفتگو در حالی صورت گرفته که وزیر خارجه آمریکا نیز در اسرائیل بسر می‌برد.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو، در مورد «تهدیدها و چالش‌هایی که خاورمیانه با آنها روبه‌رو است، به‌ویژه مشکلات ناشی از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران» گفتگو کرده‌اند.

در سه هفته گذشته این دومین بار است که سران آمریکا و رژیم صهیونیستی با یکدیگر تماس تلفنی دارند. در مورد قبلی در اوایل فروردین، نیز کاخ سفید گفته بود ترامپ و نتانیاهو بر همکاری در مبارزه با تاثیرات شرورانه و اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه غرب آسیا، تاکید کرده‌اند.

در آن زمان البته آسوشیتدپرس گزارش داده بود که نخست‌وزیر اسرائیل «نگرانی» کشورش را از افتادن سوریه به دامان ایران، به عنوان «دشمن قسم‌خورده اسرائیل»، بعد از خروج احتمالی آمریکا از سوریه، عنوان کرده است.

اسرائیل بارها در مورد افزایش حضور ایران در سوریه هشدار داده و در عین حال تاکید کرده جلوی چنین کاری را خواهد گرفت.

تازه‌ترین مکالمه تلفنی ترامپ و نتانیاهو در حالی انجام شده که وزیر خارجه تازه آمریکا، مایک پمپئو، در اسرائیل به‌سر می‌برد؛ سفری که محور اصلی آن را نیز موضوع ایران، توافق اتمی و اقدامات تهران در منطقه تشکیل می‌دهد.

روز یکشنبه مایک پمپئو پس از دیدار با نخست‌وزیر اسرائیل، گفت: «ترامپ به روشنی مشخص کرده است که توافق ایران معیوب است و دولت آمریکا را مامور کرده که تلاش کنیم این توافق اصلاح شود. و اگر نمی‌توانیم آن را اصلاح کنیم، او قصد دارد تا از آن خارج شود. این امری مبرهن است».

پمپئو می‌گوید برخلاف دولت گذشته دونالد ترامپ راهکاری جامع در برابر تهران دارد که برپایه مقابله با موارد مهم تهدید از جانب ایران بنا شده‌است.

  10 اردیبهشت 1397
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 61757
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز