سازمان ملل: فروشندگان سلاح از کره شمالی در ایران چه می کنند؟

اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
این افراد مظنون هستند که برای دور زدن تحریم های کره شمالی پول نقد با خود حمل می کردند.

سازمان ملل متحد در حال تحقیق در مورد دو شرکت تسلیحاتی و موشکی از کره شمالی است که مظنون به فعالیت در ایران هستند.

 

به گزارش عصر ایران به نقل از یورونیوز، گزارش هیاتی از کارشناسان سازمان ملل متحد نشان می دهد که فعالیت های احتمالی این دو شرکت متعلق به کره شمالی می تواند ناقض تحریم های بین المللی باشد.

 

بنا بر این گزارش روسای دو شرکت «کی او ام آی دی» (KOMID) و «گرین پاین» (Green Pine) اخیرا به ایران سفر کرده اند. شرکت «کی او ام آی دی» تجهیزاتی برای موشک های بالستیک صادر می کند. شرکت دیگر نیز "جنگ افزارهای غیرهسته‌ای" می فروشد.

 

هر دو شرکت در فهرست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارند. هوگ گریفیث، هماهنگ کننده هیات کارشناسان سازمان ملل متحد به شبکه «ان بی سی» آمریکا گفته است که هر دو شرکت «کی او ام آی دی» و «گرین پاین» هم اکنون خیلی جدی در ایران فعال هستند.

 

وی اظهار داشت: «تحقیق در مورد اینکه چه کسی دقیقا در سفارت کره شمالی در تهران است و چه کاری انجام می دهد در جریان است.»

 

هیات سازمان ملل متحد پیش از این نیز در مورد فعالیت «کی او ام آی دی» در ایران تا سال ۲۰۱۶ میلادی و کمک دیپلماتهای کره شمالی به فعالیت آنها در ایران اسنادی را جمع آوری کرده بود. دو تبعه کره شمالی به نام های کیم یونگ چول و جانگ جونگ سون در فاصله بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ بیش از ۲۶۲ بار بین تهران و دبی پرواز کرده بودند.

 

این افراد مظنون هستند که برای دور زدن تحریم های کره شمالی پول نقد با خود حمل می کردند. هیات کارشناسان سازمان ملل متحد اکنون گمان می کند که این افراد بار دیگر به ایران بازگشته اند و در حال نقل و انتقال پول نقد هستند.

 

هیات کارشناسان سازمان ملل متحد از ایران خواسته است که کپی گذرنامه همه دیپلمات های کره شمالی در ایران را در اختیار این هیات بگذارد. بنا به گزارش شبکه «ان بی سی»، ایران تاکنون این اطلاعات را در اختیار هیات سازمان ملل متحد قرار نداده است.

  22 اسفند 1397
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 62110
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز