طلب نفتی ۶ میلیارد دلاری ایران از کره جنوبی

روابط ایران و کره جنوبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
وزارت امور خارجه ایران ماه گذشته با فراخواندن سفیر کره جنوبی از این کشور خواسته تا مبلغ ۶ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران در دوبانک کره جنوبی را به ایران بازگرداند.

به نقل از بلومبرگ، روزنامه "چوسان ایلبو" کره جنوبی با انتشار گزارشی در این باره نوشته است: مبلغ ۷ تریلیون "وون" (معادل ۶ میلیارد دلار) پول فروش نفت ایران به کره جنوبی است که سال‌هاست در ۲ بانک کره جنوبی (بانک ووری و بانک صنعتی کره) به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده است.

 

بر اساس این گزارش  وزارت خارجه ایران ماه گذشته با فراخواندن سفیر کره جنوبی ابراز "تاسف عمیق" کرد که سئول نتوانسته این پول نفت ایران را بازگرداند. همچنین سایر مقامات ایران از جمله بانک مرکزی این کشور هم بابت این تاخیر در پرداخت از کره جنوبی شکایت کرده‌اند.

 

کره جنوبی در اواخر ماه گذشته هیاتی را به ایران فرستاد و توضیح داد که این کشور با ایالات متحده آمریکا همکاری خواهد کرد تا انتقال موفقیت آمیز این پول به ایران را تضمین کند. همچنین این کشور تاکید کرده برای از سرگیری صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران در حال مذاکره با ایالات متحده است.

 

معاملات مالی بین سئول و تهران برای محموله‌های مواد غذایی و اقلام پزشکی پس از تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه بانک مرکزی ایران  در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ ، به طور مؤثر غیرممکن شد. این تحریم، کشورهای دیگر را ملزم به ارائه اطلاعات به آمریکا در مورد تجارت با ایران کرده است.

 

بر اساس گزارش دیروز (شنبه)روزنامه "چوسان ایلبو" تهران از سفیر کره جنوبی در ایران خواسته است تا این کشور تجارت مواد بشردوستانه (اقلام غذایی و دارویی) با ایران را از سربگیرد.

 

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی در این باره به این روزنامه گفت: "طرف ایرانی ابراز امیدواری کرد که تجارت بشردوستانه بین ۲ کشور از سر گرفته شود و در این راستا مشغول گفتگو هستیم.. ما اغلب با ایران و ایالات متحده در حال مذاكره هستیم تا صادرات كالاهای انسان دوستانه مانند لوازم پزشکی از سر گرفته شود."

 

روابط ایران و کره جنوبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی سفر اکتبر پارسال وزیر خارجه آمریکا به سئول و دیدار با همتای کره ای/ عکس آرشیوی/ رویترز

 

در ماه ژوئن امسال، هیاتی از کره جنوبی از واشنگتن بازدید کرد تا از ایالات متحده برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران مجوز بگیرد.

 

ایالات متحده آمریکا در ماه آوریل امسال (۲۰۱۹) معافیت تحریم نفتی خریداران نفت ایران از جمله کره جنوبی را لغو کرد. از آن زمان، شرکت‌های کره جنوبی در فروش دارو، تجهیزات پزشکی و سایر محصولات بشردوستانه به ایران از طریق یک سیستم معامله دو جانبه با استفاده از ارز کره‌ای (وون)، با مشکل روبرو شده‌اند.

 

کره جنوبی پس از لغو معافیت خرید نفت از ایران، اعلام کرد که با واشنگتن رایزنی می‌کند تا همچنان برخوردار از معافیت‌های واشنگتن شود اما مقامات آمریکا با تاکید بر تشدید سیاست فشار حداکثری بر ایران، گفته‌اند دیگر به هیچ خریدار نفت ایران معافیت نخواهند داد.

  24 آذر 1398
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 65779
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز