واکنش ظریف به فروش جزیره کیش و نفت در توافق ایران و چین

محمد جواد ظریف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
محمدجواد ظریف شایعات فروش جزیره کیش و فروش نفت در توافق ایران و چین را رد کرد.

وزیر امور خارجه در مورد توافق همکاري ایران و چین و شایعاتی چون فروش جزیره کیش و فروش نفت ارزان ضمن رد این مباحث، آنرا ناشی از غرض ورزی دشمنان در مورد توسعه روابط ایران و چین دانست.

 

نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد.

 

در همین زمینه، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس، در تشریح نشست عصر امروز کمیسیون متبوعش گفت: جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با دعوت از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه برگزار شد و وزیر امور خارجه و معاونانش به ارائه آخرین اخبار و تحلیل ها در مورد قطعنامه شورای حکام آژانس بین الملای انرژی اتمی و توافق جامع همکاري جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین پرداخت.

 

او ادامه داد: آقای ظریف در این جلسه با اشاره به روند تدوین پیش نویس توافق همکاري ۲۵ ساله با چین، گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با چین یک روابط راهبردی طبق منافع مشترک و احترام متقابل است. روند تدوین این سند با سفر آقای شی جینگ پینگ به تهران در سال ۱۳۹۴ شروع شد و دو کشور در ان سفر تصمیم گرفتند نقشه راه بلندمدت دو کشور را طراحی کنند و این سند پس تبادل نظر طرفین هنوز در حال مذاکره است.

 

عمویی همچنین اظهار کرد: وزیر امور خارجه در تشریح ابعاد این سند، بر لحاظ شدن منافع ملی در تدوین این سند تأکید کرد و شایعاتی چون فروش جزیره کیش و فروش نفت ارزان را رد کرد و ان را ناشی از غرض ورزی دشمنان توسعه روابط ایران و چین دانست.

 

محمد جواد ظریف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در این جلسه، که نخستین نشست مشترک کمیسیون و وزارت امور خارجه در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی بود، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به تشریح نظرات خود درباره این سند و سایر تحولات سیاست خارجی پرداختند.

 

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: رییس کمیسیون هم این جمع بندی این جلسه، ضمن استقبال از شکل گرفتن فضای تعامل جدّي و سازنده کمیسیون با دستگاه دیپلماسی، برای آمادگی کمیسیون برای بررسی بیشتر جزییات سند همکاری جامع چین و ایران تأکید کرد.

 

  22 تیر 1399
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 67772
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز