تیراندازی گارد ساحلی امارات به چند لنج صیادی ایرانی/ دو صیاد کشته شدند

تیراندازی گارد ساحلی امارات به چند لنج صیادی ایرانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
گارد ساحلی امارات به چند لنج صیادی ایرانی تیراندازی کرد که منجر به کشته شدن ۲ صیاد شد.

کاردار امارات به وزارت امور خارجه و پیگیریهای انجام شده در خصوص تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات عربی متحده به چند لنج صیادی ایرانی و توقیف یکی از آن ها در عصر روز٩٩/۵/٢٧ در خلیج فارس احضار شد.

 

وزارت خارجه اعلام‌کرد: در پی تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات عربی متحده به چند لنج صیادی ایرانی و توقیف یکی از آن ها در عصر روز ۹۹.۵.۲۷ در خلیج فارس که منجر به کشته شدن دو صیاد گردید، رسیدگی فوري و قاطع به این رخداد تلخ در دستور کار مراجع ذیربط قرار گرفت و بعد از بررسی دقیق وضعیت میدانی، در نخستین ساعات کاری روز بعد کاردار این کشور در تهران توسط مدیرکل حقوقی بین المللی به وزارت امورخارجه احضار شد.

 

مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امورخارجه ضمن محکوم کردن تعرض گارد ساحلی امارات علیه شناورهای صیادی جمهوری اسلامی ایران، مسوولیت این اقدام غیرقانونی و خارج از رویه جاری بین گاردهای ساحلی دو کشور را متوجه دولت امارات عربی متحده دانست و ضمن تأکید بر ضرورت آزاد کردن بازداشت شدگان و رفع توقیف از لنج صیادی و تحویل اجساد، خواهان جبران خسارات وارده و اتخاذ اقدامات مقتضی برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی در آینده گردید.

 

کاردار در جریان احضار ضمن ابراز تاسف از وقوع این اتفاق، تأکید کرد مراتب را بلافاصله به ابوظبی منعکس خواهد کرد. در کم تر از بیست و چهار ساعت، ملاقات دومی نیز بین کاردار امارات با مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه برای پیگیری نتایج برگزار شد.

 

تیراندازی گارد ساحلی امارات به چند لنج صیادی ایرانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

متعاقب این اقدامات در تهران و نیز با پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران، دولت امارات روز گذشته با ارسال یک یادداشت رسمی تاسف عمیق خود را نسبت به بروز حادثه مزبور ابراز کرده و آمادگی خود را برای جبران تمامی خسارت وارده اعلام کرد.

 

همچنین با هماهنگی گارد مرزی دو کشور لنج و سرنشینان آزاد شدند و مراحل قانونی تحویل اجساد کشته شدگان با سرعت در حال انجام است.

 

ضمنا در همان روز ۲۷ مرداد ماه یک فروند کشتی اماراتی بخاطر تردد غیرقانونی در آبهای کشورمان توسط نیروهای گارد مرزی جمهوری اسلامی ایران توقیف و خدمه آن بازداشت شدند. مراحل قانونی رسیدگی به وضعیت این کشتی ادامه دارد.

 

وزارت امور خارجه لازم می داند یک بار دیگر به همه طرفها در خلیج فارس اعلام نماید که جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعرضی به منافع و اتباع خود در خلیج فارس را بر نخواهد تافت و در جهت حمایت از شناورها و اتباع خود کلیه تدابیر و اقدامات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

  30 مرداد 1399
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 68230
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 1
  • فرهاد حسینیان | 31/05/1399 - 07:23

    چرا عربها برای ما دم دراودرهدا این متعصفانه از ضعف ماست
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز