روحانی: حضور آمریکایی‌ها را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می‌دانیم

دیدار روحانی و وزیر امور خارجه آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
رییس جمهور با بیان این که ما همیشه نظر خود را به صورت واضح و آشکار در مواضع سیاسی خودمان اعلام کرده ایم، تأکید کرد: حضور نیروهای مسلح آمریکا در منطقه چه در عراق، چه افغانستان و چه کشورهای جنوبی خلیج فارس را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می دانیم.

حجت الاسلام حسن روحانی روز شنبه در دیدار «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق با بیان این که امروز هم وحدت شیعیان و تعامل بین گروه‌های مختلف اعم از شیعه، سنی و کرد در این کشور را یک اصل مهم تلقی می کنیم، خاطر نشان کرد: برای کمک به وحدت و انسجام عراق در کنار دولت و مردم این کشور هستیم.

 

رییس جمهور در ادامه با بیان این که ما همیشه نظر خود را به صورت واضح و آشکار در مواضع سیاسی خودمان اعلام کرده ایم، تأکید کرد: حضور نیروهای مسلح آمریکا در منطقه چه در عراق، چه افغانستان و چه کشورهای جنوبی خلیج فارس را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می دانیم.

 

روحانی با تأکید بر این که تلاش برای خروج آمریکا در منطقه نه وظیفه ما، بلکه وظیفه هر کشوری است که آمریکایی ها در آن حضور دارند، گفت: آنچه مجلس عراق و نمایندگان مردم این کشور در این زمینه تصویب کرده اند را گام مثبتی می دانیم که مورد احترام ملت عراق و مورد حمایت ماست.

 

رییس جمهور با بیان این که در مسائل داخلی عراق و روابط بین گروه های عراقی، هیچگاه به دنبال مداخله نبوده و نیستیم، خاطر نشان کرد: همواره اعتقاد داشته ایم که گروه‌های عراقی روابط خوبی برای حفظ و توسعه کشور خود داشته باشند.

 

روحانی با تأکید بر توسعه و تعمیق روابط دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی، فرهنگی و بویژه اقتصادی بر ضرورت تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات دو کشور که در سفر مقامات ایران و عراق مورد تأکید و توافق قرار گرفته است، تصریح کرد.

 

رییس جمهور یادآور شد: ما به عنوان مسئولان دو کشور، وظیفه داریم پایه های توسعه و تعمیق روابط در آینده را مستحکم کنیم.

 

روحانی با بیان این که هم چنان بر اراده قبلی خود در توسعه و تعمیق همکاري های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو ملت هستیم، ابراز امیدواری کرد که با سفر وزیر امور خارجه عراق به تهران شاهد یک تحرک خوب همه جانبه در اجرای توافقات بین دو کشور باشیم.

 

«فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام های گرم رییس جمهور و نخست وزیر این کشور به رئیس جمهور کشورمان از کمک های ایران به دولت و مردم عراق در مقاطع مختلف قدردانی کرد و گفت:از جمهوری اسلامی ایران که از روز اول در کنار مردم و دولت عراق بوده قدردانی می کنیم.

 

وزیر امور خارجه عراق تلاش برای توسعه و تعمیق هر چه بیشتر روابط دو کشور و همچنین فراهم کردن زمینه عملیاتی شدن توافقات دو کشور از جمله درخصوص همکاري های مرزی، حمل و نقل و همچنین آماده سازی اروند رود برای توسعه همکاری های تجاری و داد و ستد میان دو کشور را از اهداف سفر خود به تهران عنوان کرد.

 

فواد حسین، اظهار‌کرد: با تأکید نخست وزیر، کمیته تخصصی ویژه ای برای انجام مذاکرات و فراهم کردن زمینه اجرایی شدن توافقات دو کشور تعیین شده که اعضای این کمیته ظرف هفته های آینده به ایران سفر خواهند کرد.

 

وزیر امور خارجه عراق با بیان اینکه باید تلاش کنیم همه توافقات قبلی دو کشور گام به گام اجرایی شود بر توسعه همکاري های دو کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تأکید کرد.

 

  5 مهر 1399
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 68687
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز