صفحه اصلي > خارجی > خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار/ جهان مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد

خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار/ جهان مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد


4 آذر 1399. نويسنده: Admin

https://cdn.mashreghnews.ir/d/2020/04/15/2/2768517.jpg

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن‌ها به نیروهای امنیتی این کشور را گامی در جهت صلح پایدار خواند.

به گزارش صیدنیوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در ژنو شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با ذکر این نکته که تراژدی عظیمی است که ۲۰ سال بعد از کنفرانس بن ما هنوز در حال صحبت در مورد جنگ در افغانستان هستیم، خاطرنشان کرد: برای بیش از ۴۰ سال، مردم افغانستان متحمل خونریزی‌هایی بوده‌اند که عمدتا از خارج نشأت گرفته است.

* خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان / گفت‌وگوهای بین الافغانی با حضور طالبان

ظریف با یادآوری این نکته که رویکرد نظامی برای ایجاد صلح شکست خورده و حضور نیروهای خارجی به معضلی دیرپا بدل شده است، تصریح کرد: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان -همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان - گامی در جهت صلح پایدار خواهد بود.

وزیر امور خارجه بیان کرد: ایران همواره از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که تحت اختیار و رهبری خود افغان‌ها انجام شود، حمایت کرده است. این گفت‌وگوها باید طالبان را نیز شامل شده و ضمنا دستاوردهای پس از ۲۰۰۱ را حفظ کند: قانون اساسی دموکراتیک، حق مردم برای تعیین سرنوشت خود، حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، حقوق زنان و مبارزه با تروریسم.

به گفته ظریف سازمان ملل متحد باید در تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نقشی محوری داشته باشد و ایران برای همکاری در این زمینه آمادگی دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: همه ما می‌دانیم که فقر و بیکاری زمینی حاصلخیز برای افراط‌گرایی، تروریسم و قاچاق مواد مخدر مهیا کرده است. مادامی که افغان‌ها برای ادامه حیات خود با دشواری روبرو باشند، صلح پایدار نخواهد ماند.

 

وی گفت: ما به نوبه خود، با وجود جنگ اقتصادی سبوعانه ایالات متحده علیه مردم‌مان، از بیش از سه میلیون افغان میزبانی کرده‌ایم و آن‌ها از اقلام غذایی، حمل و نقل و خدمات درمانی یارانه‌ای برخوردار هستند. ۴۷۰ هزار دانش آموز افغان در مدارس ما درس می‌خوانند. ۲۲ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ما مشغول تحصیل هستند، ما از طریق چابهار افغانستان را به جهان خارج متصل می‌کنیم.

*خط آهن خواف - هرات در روزهای آتی افتتاح می‌شود

رئیس دستگاه دیپلماسی با اعلام اینکه خط آهن خواف - هرات در روزهای آتی افتتاح می‌شود، بیان کرد: نیروگاه‌های ما برای مردم افغانستان برق تأمین می‌کنند و ما قادریم در زمینه انرژی اقدامات بسیار بیشتری انجام دهیم.

وی در عین حال گفت: اما ایالات متحده، به جای تسهیل این امر، با تروریسم اقتصادی که هم ایرانی‌ها و هم افغان‌ها را هدف قرار داده است، برای چنین همکاری‌هایی مانع‌تراشی می‌کند.

*جهان باید مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد

ظریف اضافه کرد: اهداکنندگان کمک‌های بین‌المللی هم رویکردی جدا معیوب دارند – که بازخورد ساده آن در ترتیب سخنرانان این جلسه نمایان است، که همسایگان را در نوبت آخر قرار داده است.

وی در پایان تصریح کرد: جهان باید مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد.

به گزارش فارس،کنفرانس‌های ژنو برای افغانستان هر چهار سال یک‌ بار برگزار می‌شود و محور اصلی مباحث آن تعهد کشورها برای برقراری صلح و ثبات و توسعه در افغانستان است. کنفرانس سالجاری با حضور ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین المللی به جهت محدودیت‌های ناشی از کرونا به صورت مجازی برگزار شد.

کنفرانس کشورهای حامی مالی افغانستان، در روزهای دوشنبه و سه شنبه سوم و چهارم آذر (۲۳ و ۲۴ نوامبر) برگزار شد. بروکسل و توکیو به ترتیب در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۲ میزبان این کنفرانس بودند.


بازگشت