در برنامه پایش سیما صورت گرفت :
بررسی تیغ دو لبه حاشیه نشینی استان تهران در برنامه پایش سیما
بررسی تیغ دو لبه حاشیه نشینی استان تهران

برنامه پایش در شبکه اول سیما شب گذشته موضوع حاشیه نشینی،سکونتگاه های غیررسمی و بافت های فرسوده در اطراف استان تهران را با حضور استاندار تهران و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و گفت و گو با برخی مدیران استانی مورد بررسی قرار داد.

به گزارش صیدنیوز ، سید ابوالفضل رضوی، معاون امور توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در این برنامه با اشاره به تعریف روستا براساس 20 خانوار و یا 100 نفر جمعیت به بالا در هر منطقه گفت:‌ با وجود آنکه روستا به عنوان مرکز تولید شناخته می شود اما اینکه روستاها به عنوان "سکونتگاه" شناسایی شده ظلم به روستاها است.
وی افزود:  در کشور 38 هزار روستا و 23 هزار آبادی کمتر از 100 نفر جمعیت وجود دارد و از سال 1335 تا پایان سال 1393 حدود 33 هزار روستا و آبادی تخلیه شده است و این بزرگترین اشتباهی است که در نظام برنامه ریزی کشور رخ  داد. 
معاون امور توسعه روستایی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه مهاجرت روستاییان به شکل غیرعلمی و غیر منطقی از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است گفت: متاسفانه نظام برنامه ریزی همزمان با سایر نظام های سیاسی،اجتماعی اقتصادی و فرهنگی تغییر نکرد. 
‌دلیل اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها اقتصاد و معیشت 
رضوی ادامه داد:‌دلیل اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها اقتصاد و معیشت است و براساس آمار مرکز آمار در دوسال اخیر درآمد روستاییان نسبت به هزینه آنها افزایش یافته است و در حال حاضر نرخ مهاجرت از شهرها به روستاها غالب شده است و دلیل آن ایجاد زمینه شغل برای جوانان تحصیلکرده روستایی در روستاها است. 
وی با بیان اینکه یک میلیون و 34 هزار جوان روستایی تحصیلکرده در کشور وجود دارد تصریح کرد: اگر این جوانان در روستاها شغل مناسبی نداشته باشند به شهرها مهاجرت می کنند. 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: ‌مبارزه با حاشیه نشینی به نتیجه نمی رسد و زمانی میزان حاشیه نشینی کاسته می شود که به روستاها توجه شود و به تعبیر مقام معظم رهبری باید روستاها را جذاب کنیم.
 رضوی با اشاره به اینکه 60 درصد کارتن خواب های تهران روستایی و عشایر هستند عنوان کرد:‌این زنگ خطری جدی است که نشان می دهد باید برای روستاها ایجاد اشتغال شود.
 وی در ادامه با بیان اینکه در سال 94، 500 میلیون دلار برای آب شرب روستاها در نظر گرفته شد افزود:‌به دلیل نبود زیرساخت های زیرزمینی و وضعیت لوله کشی برای حدود 6 هزار و 700 روستای کشور از طریق تانکر آبرسانی می شود.
 معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری تصریح کرد:‌امسال دولت لایحه فوریتی به مجلس تقدیم کرده است که براساس آن 1.5 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اشتغال در روستاها،عشایر و مناطق کمتر توسعه یافته در نظر گرفته شود که با منابع بانکی 8 هزار میلیارد تومان می شود.
رضوی اولویت نخست برنامه ریزی در روستاها را ایجاد اشتغال دانست و گفت:‌آموزش و پرورش و آموزش حرفه از دیگر برنامه ریزی های دولت در روستاها است و همکاری با شرکت شهرک های صنعتی برای ایجاد اشتغال در روستاها از دیگر برنامه است.
 بازگشت هویت شهرستان های استان تهران
 در ادامه برنامه سیدحسین هاشمی،استاندار تهران بازگرداندن هویت شهرستان های استان تهران را از جمله برنامه ریزی های اولیه در استان تهران دانست و گفت:‌برخی از شهرستان های استان تهران جمعیتی بیشتر از برخی استان های کشور دارند اما با مشکلات آب شرب،فاضلاب و بیمارستان مواجه بودند از جمله شهرستان ملارد که با 450 هزار نفر جمعیت یک تخت بیمارستانی نداشت.
 وی افزود:‌در شرق استان تهران سالانه 500 میلیون مترمکعب کمبود آب با کیفیت پایین داشتیم که مرتفع شد.
 استاندار تهران سفرهای رییس جمهور به استان تهران را در راستای آشناسازی دولت و وزیران با وضعیت استان موثر دانست و تصریح کرد:‌ در پی مصوبات سفرهای رییس جمهور به استان تهران در حال حاضر  هیچ مشکلی از نظر کیفیت و کمیت آب شرب نداریم.
 هاشمی به اقدامات انجام شده در بخش بهبود وضعیت محیط زیست استان،فاضلاب و شهرهای اقماری نیز اشاره کرد و افزود:‌ براساس آمار در حال حاضر بر نگرانی ها در مورد حاشیه نشینی در تهران افزوده نشده است و نخستین اقدام شناخت مناطق حاشیه ای و چالش های پیش رو بود که برآن اساس برنامه ریزی هایی انجام شد.
 حاشیه نشینی در 104 نقطه استان تهران
 در ادامه برنامه طی گفت و گویی تلفنی محمدزاده،مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه شکل گیری صندوق بازآفرینی  و بسته های تشویقی در برنامه ریزی های وزارت راه و شهرسازی موثر بوده است افزود:‌ براساس سرشماری سال 90 در 10 شهر بزرگ استان در بیش از 104 نقطه با جمعیت یک میلیون و 800 هزار نفر حاشیه نشین مواجه هستیم.
 وی ادامه داد: در استان تهران دو میلیون و 500 هزار نفر درگیر حاشیه نشینی هستند و حدود 600 هزار خانوار در استان تهران در مناطق حاشیه نشینی سکونت دارند و با احتساب جمعیت بافت های فرسوده در مجموعه یک میلیون و 100 هزار خانوار در استان تهران در سکونتگاه غیر رسمی ساکن اند.
 محمدزاده بیشتر حاشیه نشینان استان تهران را مهاجران روستایی برشمرد.
 در ادامه برنامه گزارشی از وضعیت حاشیه نشینی در مناطق ورامین و قرچک در استان تهران پخش شد.
 برخورد با حاشیه نشینی در استان تهران تیغ دولبه است
 حسن کریمی،معاون امور عمرانی استانداری تهران طی گفت و گویی تلفنی با برنامه پایش گفت:‌ برخورد با حاشیه نشینی در استان تهران تیغ دولبه است از یک طرف وظیفه خدمات رسانی به مهاجران در استان تهران را به عهده داریم و از سوی دیگر ساماندهی آنها امکان تشویق برای ورود جمعیت دیگری از مهاجران به سمت تهران را فراهم می کند.
 وی افزود:‌افرادی که در مناطق حاشیه نشین مشکل مالکیت زمین ندارند و زمین محل سکونت آنها تصرفی نیست و این موضوع قابل اثبات باشد قطعا خدمات دریافت می کنند و در غیر این صورت براساس قانون امکان خدمات رسانی وجود ندارد.
معاون عمرانی استانداری تهران تجمیع و رسیدن زمین ها به 200 متر در سکونتگاه های حاشیه ای را شرط اعطای تسهیلات دانست و گفت:‌با توجه به هماهنگی های انجام شده بخش زیادی از مشکلات حل شده است.
 اگر در گذشته وظیفه ذاتی مسئولان انجام می شد حاشیه نشینی به اینجا نمی رسید
 در ادامه برنامه استاندار تهران  گفت:‌ اگر در گذشته که براساس گزارش شما حاشیه نشینان از 14 سال قبل حضور دارند،مسئولان وقت وظیفه ذاتی خود را انجام می دادند این مشکل به اینجا نمی رسید.
 وی افزود: راه اندازی قطار حومه ای یکی از راه های برقراری ارتباط کلانشهرها با شهرهای اقماری است و مصوبه دولت در حال انجام است.
هاشمی ایجاد کمربندی سوم استان تهران که از منطقه آبیک به سمت چرمشهر کشیده می شود از دیگر راه های بهبود وضعیت دسترسی در استان تهران دانست.
 50 درصد اعتبارات استان تاکنون تخصیص یافته است
 در ادامه برنامه نعمت الله ترکی،رییس سازمان برنامه و بودجه استان تهران در گفت و گویی تلفنی گفت:‌در بودجه اعتبارات استان در سال 95 حدود 2400 میلیارد تومان در بخش های مختلف به استان تهران ابلاغ شد.
 وی افزود:‌آخرین تخصیص اعتبارات در قالب پرداخت نقدی و اسناد خزانه موجب شد تاکنون 50 درصد اعتبارات تخصیص یابد و بتوانیم مطالبه پیمانکاران را پرداخت کنیم.
 ترکی با بیان اینکه در لایحه بودجه یکهزار میلیارد تومان برای بافت های فرسوده پیش بینی شده است تصریح کرد:‌در زمان حضور استاندار تهران سه کار اساسی انجام شده است که شامل ؛تهیه اسناد رسمی اراضی ملی که از حدود یک میلیون و 60 هزار هکتار اراضی ملی استان، 92 درصد برای دولت ثبت شده است همچنین تهیه سند کاداستر،اسناد آمایش استان، برخورد قاطع با ساخت و سازهای غیرمجاز و تهیه سند برنامه توسعه استان است.
 استان تهران به مازاد درآمد عمومی نمی رسد
 در ادامه برنامه پایش سیدحسین هاشمی،استاندار تهران با تاکید براینکه 50 درصد درآمد عمومی کشور از طریق استان تهران تامین می شود گفت:  اما با این وجود بودجه عمرانی استان 320 میلیارد تومان است که کافی نیست.
 وی افزود:‌ درآمد عمومی استان از سال 92 تا کنون رشد داشته است به طوریکه در سال 92  این درآمد 18 هزار و 500 میلیارد تومان در سال 93، 25 هزار میلیارد تومان،سال 94، 32 هزار میلیارد تومان، در سال 95 ، 36 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.
 استاندار تهران گفت: در دستیابی به درآمد عمومی استان هرگز به 100 درصد نرسیده ایم  تا بتوانیم از مازاد درآمد به برخی مشکلات استان رسیدگی کنیم.

  28 آذر 1395
بخش : سیاسی / دولت
کد خبر: 55972
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز