اعتراض وزیر بهداشت به اقدام ناگهانی وزارت صمت در شرایط کرونایی/ آقای روحانی! چرا اینقدر اصرار به بازگشایی سریع بانکها و ادارات دارید؟

سعید نمکی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت
دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت طی نامه ای به رئیس جمهوری از اقدام وزارت صمت برای دستورالعملهای بازگشایی بدون هماهنگی با کمیته ملی مقابله با کرونا انتقاد کرد.

روز گذشته تصویری از یک نامه در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، نسبت به ابلاغیه جدید وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) گلایه ای را به رئیس جمهور داشته است.

 

البته باید تأکید کرد که هنوز صحت این نامه توسط نهاد ریاست جمهوری و وزارت بهداشت تأیید نشده است.

 

سعید نمکی در این نامه با بیان کنترل نسبی روند شیوع کرونا و کاهش التهاب اولیه، نتیجه اقدام «فاصله گذاری هوشمند» را مثبت اعلام کرده است. اما وزیر بهداشت در این یادداشت گلایه آمیز به حسن روحانی، اقدام معاون وزیر صمت را در صدور ابلاغیه جدید خلاف با فعالیت های کاهش شیوع کرونا دانسته و این کار را نقد کرده است. او خواسته تا از اجرایی شدن این ابلاغیه جلوگیری شود و تمام دستگاه های مسئول با در نظرگیری شرایط فعلی، فعالیت‌ها و تصمیم گیری های خود را انجام دهند.

 

آن طور که منابع خبری می گویند، در ابلاغیه جدید وزارت صمت به کلیه استان‌ها از بازگشایی مراکز کسب و کار و کارخانجات صنعتی خبر داده شده است و خواسته شده تا پس از پایان تعطیلات، بنگاه های صنعتی به کسب و کار خود مشغول شوند. این ابلاغیه در شرایطی اعلام شده که ستاد مبارزه با کرونا محدودیت های جدی عبور و مرور را تصویب کرده و از سویی فعالیت واحدهای صنعتی مختلف را تا حد زیادی متوقف نموده است. از سویی رئیس جمهور در آخرین جلسه خود پیرامون کرونا گفته است که فعلا شرایط فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه دارد و قرار است تا ۱۷ فروردین برای تمدید این وضعیت تصمیم گیری شود.

 

با انتشار نامه گلایه آمیز وزیر بهداشت به رئیس جمهور پیرامون ابلاغیه جدید وزارت صمت، بسیاری از کارشناسان حوزه صنعت و سلامت با بازنشر تصویر این نامه در صفحات شخصی خود، نقد و ناراحتی سعید نمکی را به جا دانستند و اقدام وزارت صمت را نسنجیده اعلام کردند.

 

در روزهای اخیر برخی منابع خبری می گویند که ابلاغیه جدید وزارت صمت به آغاز کار مجدد خودروسازان اشاره دارد و این اتفاق می تواند فاجعه انسانی را رقم بزند. زیرا با وجود تعطیلی واحدهای صنعتی و تجاری، محدودیت های رفت و آمد، کاهش شدید تردد و حضور مردم در خیابان ها و… شاهد هستیم که در ۱۴ فروردین ۱۳۹۹، آمار مبتلایان کرونا در ایران به بیش از ۵۰ هزار نفر رسیده است. با اینکه در دو روز گذشته به خاطر محدودیت های یاد شده، رشد روزانه تعداد مبتلایان به کرونا کاهش پیدا کرده است، اما همچنان در هر روز بیش از ۱۰۰ نفر از هم وطنانمان به خاطر ابتدا به کرونا جان خود را از دست می دهند و بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر دیگر به این بیماری دچار می شوند.

 

بازگشایی خط تولید واحدهای صنعتی و مخصوصا خودروسازان، می تواند در شرایط فعلی دوباره نمودار مبتلایان و تلفات کرونا را به سمت صعودی بودن حرکت دهد. تنها در کارخانه های خودروسازی تهران، ده ها هزار نفر اشتغال دارند که امروز بخش عمده آن ها در تعطیلات و فاصله گذاری اجتماعی (قرنطینه) به سر می برند. بدیهی است که بازگشت این افراد به کارخانه و تجمع آن ها در یک مجموعه، می تواند خطر جدی برای شیوع کرونا باشد.

 

سعید نمکی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت

 

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران: آقای روحانی! چرا اینقدر اصرار به بازگشایی سریع بانکها و ادارات دارید؟

تسنیم نوشت: محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران نسبت به شیوع گسترده "ویروس کرونا" و افزایش تعداد مبتلایان و درگذشتگان در سراسر ایران هشدار داد و طی سخنانی از بازگشایی بانکها و ادارات شدیداً انتقاد کرد و گفت: بیش از یکماه و نیم است که شیوع "ویروس کرونا" در ایران از جانب دولت و مقامات مسئول کشورمان علنی و رسانه ای شده و از آن تاریخ تا به امروز طبق آمار رسمی دولت، کل مبتلایان به این بیماری در سراسر ایران به بیش از ۵۰۰۰۰ نفر رسیده و متأسفانه تاکنون ۳۲۰۰ نفر نیز به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ در کشورمان جان خود را از دست داده اند!! این در حالیست که طبق اظهارات و هشدارهای مکرر مسئولین "ستاد مبارزه با کرونا" و برخی از اعضاء "شورای عالی امنیت ملی" چنانچه اصول بهداشتی و اصول ایمنی از جانب دولت و مردم رعایت نشود قطعاً بحران کرونا روز به روز گسترش خواهد یافت و چه بسا "ویروس کرونا" این میهمان منحوس و ناخوانده، سالجاری در ایران جا خشک کرده و علیرغم میل مان سایه به سایه دنبال مان باشد!!

 

فلذا با استناد به این اطلاعات باید تدابیر ویژه ای در سطح ملی از جانب دولت و ملت و سایر دستگاههای کشوری و لشگری اندیشیده شود تا حدالامکان از افزایش آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در سطح کشور جلوگیری شود و سعی بر این باشد تا آمار بیماران و فوتی ها روز به روز کاهش یافته و ریشه این ویروس لعنتی از اقصی نقاط کشورمان کَنده شود.

 

علیپور افزود: جدای از اینکه به اعتقاد اینجانب، دولت و مقامات مسئول در روند اطلاع رسانی، پیشگیری به موقع و اِتخاذ تصمیمات ویژه جهت مبارزه با "کرونا" اشکالات و نقاط ضعف مهمی داشته و میتوانستند با اقدامات سریع و بدون لاپوشانی، این بحران را بهتر و سریعتر کنترل و تحت مدیریت خود درآورده و حتی به جرأت میتوانم بگویم که میتوانستند تعداد مبتلایان را نیز کاهش دهند اما در کمال تعجب پس از گذشت قریب به ۲ ماه و این تعداد مبتلا و جانباخته متأسفانه هنوز شاهد اَعمال و رفتاری از سوی دولت و برخی از مردم هستیم که غیرقابل باور و برعکس اقدامی در جهت تشدید بحران میباشد که ذهن ملت ایران و رسانه ها را بخود مشغول کرده و این سوال پیش می آید که چرا این تصمیمات اتخاذ و این اعمال و رفتار از سوی دولت و برخی از مردم بی خیال و ناآگاه سرمیزند؟!!

 

وی تشریح کرد: چنانچه عده ای ناآگاه و یا بی وجدان، موقعیت بحرانی کشور را درک نکرده و به توصیه ها و اخطارهای مقامات مسئول و "ستاد مقابله با کرونا" توجه نکرده و نمیکنند قابل درک است زیرا همچنانکه عرض کردم یا ناآگاهند که باید تفهیم شوند، یا بی شعور و احمق اند که باید جریمه شوند و یا اینکه خائن هستند و عمداً در جهت تشدید بحران قدم برمیدارند که باید با آنان شدیدترین برخوردها را انجام داد!! درکل این بخش با تدابیر صحیح قابل کنترل میباشد.

 

اما مشکل اصلی، تصمیمات نادرست و عملکرد سوال برانگیز دولت میباشد که بسیار خطرناک و غیرقابل جبران خواهد بود. کاری به اعمال و رفتار و تصمیمات غلط دولت طی دو ماه گذشته ندارم اما بحث اینجانب مربوط به تصمیمات و کارهایی است که دولت از این به بعد انجام میدهد. در این ارتباط عقل و عِلم هر دو حکم میکنند که در حال حاضر و تا کنترل بیماری کرونا، دولت محترم از تردد غیر ضرور مردم در شهرها و مسافرتهای بین شهری شدیداً جلوگیری کرده و طرح فاصله گذاری اجتماعی را نیز تشدید نماید که الحمدلله علیرغم اینکه این اقدامات دیر شروع شد اما در ایام تعطیلات نوروزی بخوبی اجرا و به آن عمل گردید که جای دارد تا از این طریق از همه دست اندرکاران، مجریان و زحمتکشان این طرح قدردانی نمایم.

 

ولیکن موضوعی که مبهم و سوال برانگیز میباشد این است که علیرغم تأکید تمامی مقامات مسئول به بحرانی بودن اوضاع و اذعان باینکه باید مردم در خانه بمانند و خود را فعلاً در منزل قرنطینه نمایند متأسفانه شاهد دستور دولت به بازگشایی ادارات و بانکها میباشیم که هیچگونه توجیه منطقی ندارد و درست ناقض دستورات قبلی دولت و ستاد مقابله با کرونا میباشد!! از طرفی میگویند کسی از خانه بیرون نیاید و در منزل قرنطینه باشد و از طرف دیگر عده ای از همین مردم را تحت عنوان کارمند آنهم در اوج خلوتی خیابانها و تعطیلی بازار، شرکتها، کارخانجات و سازمانها به خیابانها میکشند تا به سر کار خود رفته و منتظر ارباب و رجوع باشند!!

 

یعنی بنوعی دستور خود را نقض کرده و به مردم میگویند که در خانه نمانید و بروید بیرون و کارهای اداری خودتان را امجام دهید چون ادارات باز است!!!!

 

مثلاً ادارات ستادی و اداری وزارتخانه های صمت، مسکن و شهرسازی، امور خارجه، اقتصاد و دارایی، ارتباطات، ارشاد و... دهها مورد دیگر و یا حتی ادارات سازمانها و شرکتهایی همچون برنامه و بودجه و یا مخابرات ایران چه کار مهمی را قرار است در این روزهای بحرانی انجام دهند؟!! 

 

سبزعلیپور تصریح کرد: باز هم این پرسش برای عموم مردم پیش میآید که چرا و به چه دلیلی دولت بانکهای دولتی و خصوصی را تعطیل نمیکند؟

 

وقتیکه مجلس شورای اسلامی بطور کامل تعطیل است و برخی از دستگاههای وابسته به دولت و حتی تمامی مجموعه های خصوصی و غیردولتی نیز تقریباً تعطیل و یا نیمه تعطیل میباشند، پس چرا دولت به باز بودن و فعالیت بانکها و ادارات در این ایام بحرانی اصرار میورزد؟ این یک اَمر طبیعی است تا وقتیکه بانکها و ادارات کار میکنند مشتری و ارباب رجوع هم داشته باشند، اما اگر حَسَب دستور رئیس جمهور ادارت و بانکها موقتاً تعطیل شوند، خیال مردم نیز راحت میشود که دیگر هیچ اداره و بانکی باز نیست پس کسی از منزل خارج نمیشود.

 

ضمناً همچنانکه چندی قبل نیز تأکید نمودم باز هم عرض میکنم وقتیکه بانکها در این ایام و در این روزهای بحرانی که کسب و کاری وجود ندارد باز باشند، طلبکاران چِکهای بدهکاران را جهت وصول به بانکها میبرند و چون بدهکار کسب و کاری نداشته در نتیجه نمیتواند چِک طلبکار را پاس کُند لاجرم همین امر سرآغاز دعوای طلبکار و بدهکار و شروع درگیریهای روحی و روانی در خانواده ها میشود!! اما چنانچه بانکها در این روزهای بحرانی تعطیل باشند دیگر هیچ طلبکاری هم نمیتواند چک و یا چکهای کسبه بی پول را برای وصول به بانک ببرد و در نتیجه مجبور میشود تا بازگشایی بانکها صبر کند و به همین خاطر دیگر نمیتواند به بدهکار یا بدهکاران خود نیز فشار وارد کند که این روند آنهم در این ایام بحرانی کاری بسیار منطقی و درست میباشد که امیدوارم دولت محترم و همچنین اعضاء محترم شورای عالی امنیت ملی به آن توجه و آنرا بی فوت وقت اجرایی کنند.

 

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه با طرح سوالی از جناب آقای روحانی بعنوان رئیس جمهور و همچنین رئیس "ستاد مقابله با کرونا" پرسید: آقای روحانی عزیز! (چرا اینقدر اصرار به بازگشایی سریع بانکها و ادارات دارید)؟

 

با وجود اینکه همین دیروز خودتان اظهار نمودید که اگر اصول ایمنی و بهداشتی رعایت نشود این ویروس منحوس طی ماههای آینده میهمان ما خواهد بود، پس چرا با دستوری جدید، دستورات قبلی خودتان را نقض میکنید؟ چرا با بازگشایی بانکها، طلبکار و بدهکار را به جان هم میاندازید؟ آقای روحانی! چرا با بازگشایی زود هنگام ادارات و بانکها عده ای از مردم را تحت عنوان کارمند و عده ای دیگر را تحت عنوان ارباب و رجوع از منزل بیرون میکشید و جان آنان را به خطر می اندازید؟ آنهم درحالیکه بیش از یکماه است که خودتان به شدت رعایت می کنید و تمامی جلسات تان را از طریق ویدئو کنفرانس مدیریت میکنید و در جلسه هیأت دولت نیز فقط خودتان با نفر بغل دستی چند متر فاصله دارید!!!

 

از همین رو برای چندمین بار از محضر جنابعالی در این ایام بحرانی که طبق آمار رسمی دولت خودتان حداقل روزی ۳۰۰۰ نفر به کرونا مبتلا و چیزی حدود ۱۵۰ نفر از هموطنانمان جان خود را از دست میدهند خواهش میکنم تا جهت کنترل بحران و کاهش تلفات و ابتلا مردم به "ویروس کرونا"، دستور فرمائید ادارات و بانکها تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند تا انشاالله پس از آرامش اوضاع با سلامتی مردم و بهبود مبتلایان و همچنین خبرهای خوش به استقبال کسب و کارهای خصوصی و دولتی برویم و جبران این ایام بحرانی را با دلخوشی و دلگرمی و همکاری و همدلی و سعی و تلاش مضائف دولت و مردم انجام دهیم.

  15 فروردین 1399
بخش : سیاسی / دولت
کد خبر: 66824
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز