روحانی در واکنش به شوک ایجاد شده در بازار ارز: موقت و گذرا است

حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت
روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت گفت: شوک ایجاد شده در بازار ارز موقت و گذرا است.

رییس جمهور تأکید کرد: انچه امروز دولت بدنبال آن است، هدایت نقدینگی طبق سیاست های پایدار در جهت تقویت تولید و پایه های اقتصاد مولد است.

 

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روزسه شنبه در چهل و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، گفت: برنامه اجرایی این سیاست بطور منسجم شروع شده است و موضوعاتی نظیر فعال کردن بورس برای عرضه منطقی سهام یا فعال کردن معادنی که عده ای مالکیت آنرا در طی سال های قبل در اختیار گرفته اند ولی هیچ فعالیت اقتصادی ندارند، پیگیری می شود.

 

رییس جمهور گفت: فروش اوراق به صورت کاملاً اقتصادی و باصرفه به مردم و از آن مهم تر فروش اموال و زمین های دولتی برای ساخت مسکن از دیگر اقدامات مهم دولت برای تحول پایدار و اساسی در اقتصاد است تا بتواند نقدینگی کشور را به سوی یک اقتصاد مولد و پایدار هدایت کند.

 

دکتر روحانی تشکیل بورس املاک را نیز من جمله اقدماتی برشمرد که باعث تشویق و حمایت از سرمایه گذاری و تولید مسکن در سطح گسترده از طریق تامین زمین و تسهیلات مالی لازم خواهد شد.

 

رییس جمهور در ادامه تأکید کرد: دولت با جدیت سیاست های پولی خود را اعم از کنترل نقدینگی و تورم و همینطور مدیریت بازارهای مالی و علی الخصوص قیمت ارز، دنبال می کند.

 

دکتر روحانی با بیان این که مردم شریف ایران شرایط کشور و مشکلاتی که ناخواسته مانع پیشبرد برنامه های اقتصادی کشور شده است را می فهمند، اظهار‌کرد: اطمینان دارم با همراهی یکدیگر از این شرایط مشکل و ناخواسته عبور خواهیم کرد.

 

دکتر روحانی با تأکید بر این که نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک ایجاد شده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد، گفت: بعضی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین المللی علیه ایران و همینطور ایجاد یک نگرانی غیر واقعی در بین مردم از عوامل اصلی آشفتگی و نوسانات اخیر در بازار ارز است.

 

حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت

رییس جمهور با بیان این که مسولان اقتصادی کشور مخصوصاً دست اندرکاران اصلی بازارهای مالی می بایست با قوت و جدیت اجرای سیاست ها و برنامه های تصویب شده برای کنترل و مدیریت این بازار را در دستور کار داشته باشند، اظهار‌کرد: همگی باید تلاش کنیم تا مانع از ایجاد بار روانی تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سایر اقلام و کالاها شویم و مراقبت کنیم که نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز کنترل شود.

 

دکتر روحانی با بیان این که تمامی دستگاه های نظارتی و انتظامی در کنار بانک مرکزی و با همکاري مؤثر خود مانع از بعضی فعالیت های سودجویانه از سوی سوداگران شوند، گفت:مطمئن ترین راه برای آرامش بازار ایفای تعهد صادرکنندگان برای بازگشت ارز به چرخه اقتصاد و مدیریت بانک مرکزی در فضای آرام و باثبات بازارها است.

 

رییس جمهور با تأکید بر اهمیت نقش رسانه ها در ایجاد فضای آرام در اقتصاد و کاهش نگرانی های مردم و بار روانی نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز ارز، اظهار‌کرد: کمک دستگاه های تبلیغی و رسانه ها در کنار مساعدت نهادهای نظارتی و اقدامات در دست اجرای بانک مرکزی، هیجانات غیر واقعی را مهارمی کند.

 

دکتر روحانی همینطور گزارش های واصله مبنی بر باز شدن مرزها و برگشت وضعیت صادرات و واردات به شرایط قبل از شیوغ کرونا (corona) را در آرامش بازار مالی و ارز مؤثر خواند و گفت: افزایش صادرات و تلاش های موفقیت آمیز برای بازگشت درامدهای ارزی به کشور و همچنین عرضه ارز حاصل از صادرات از سوی صادرکنندگان، وضعیت آرام تری را در بازار ارز بوجود خواهد آورد.

 

در بخش دیگری از جسله ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، موضوع تنظیم بازار مسکن بویژه بازار اجاره بها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و رییس جمهور با اشاره به شرایط ناشی از محدودیت های ایجاد شده برای مقابله با شیوع کرونا و اثرات آن در فضای اقتصادی کشور و درآمد و معیشت مردم، اظهار کرد: سیاست دولت مساعدت و حمایت از قشرهای کم برخوردار و آسیب دیده از این شرایط اقتصادی است و در کنار بسته های حمایتی و ارائه تسهیلات برای کسب و کارها، پیش نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره بهای مسکن آماده شده است که بزودی در ستاد ملی کرونا بررسی و تصویب خواهد شد که تنگنای ایجاد شده را کاهش دهد.

 

  3 تیر 1399
بخش : سیاسی / دولت
کد خبر: 67551
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز