اعلام مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا
ممنوعیت برگزاری هرگونه سمینار و همایش در شهرهای سفید، زرد، نارنجی و قرمز، مگر در موارد استثنایی

بیست و نهمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت
مصوبات بیست و نهمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شد.

بیست و نهمین جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، در خصوص موضوعاتی مانند برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم و صفر، نحوه مدیریت برگزاری مراسم، تجمع ها و سمینارها، گردشگری خارجی و اطلاع رسانی در حوزه کرونا تصمیم هایی اخذ و مصوبات مربوطه اعلام شد.

 

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت بهداشت، براساس مصوبات این جلسه در مورد برگزاری مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) در ایام محرم و صفر مقرر شد که کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه قم، شورای سياست گذاري ائمه جمعه و جماعات و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه های پیشنهادی خود را در اسرع وقت به دبیرخانه ارائه کرده و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بهمراه نهادهای ذی ربط، نسبت به اقناع و آموزش مسوولان هیئت ها، تکایا و حسینیه ها در خصوص علل و چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی در مراسم محرم و صفر اقدام کند.

 

ضمانت اجرای مصوبه ستاد ملی برای تمدید قراردادهای استیجاری

در این جلسه در خصوص ضمانت اجرای مصوبه ستاد ملی برای تمدید قراردادهای استیجاری، بر عدم صدور حکم تخلیه توسط محاکم دادگستری و شوراهای حل اختلاف در موارد مرتبط با مصوبه فوق تأکید و مقرر شد کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد ملی نسبت به آگاهی بخشی آحاد جامعه پیرامون مصوبه و فرایند اجرایی آن اقدام موثرتری معمول کند.

 

نحوه مدیریت برگزاری مراسم، تجمع ها و سمینارها

همچنین در خصوص مصوبات مربوط به چگونگی مدیریت برگزاری مراسم، تجمع ها و سمینارها نیز مقرر شد که برگزاری مراسم و تجمع ها در شهرهای سفید، زرد یا نارنجی صرفا برابر پروتکل های ابلاغی در مراکز تحت نظارت و کنترل انجام شود و در صورت برگزاری اینگونه مراسم و تجمع ها در مراکزی غیر از تالارها و باغ تالارهای دارای مجوز، در وهله اول از ارائه خدمات اجتماعی و عمومی به این مراکز خودداری شده و در صورت تکرار نسبت به اعمال قانون در مورد مکان برگزاری، با هماهنگی دستگاه قضایی اقدام شود. لازم به ذکر است بر اساس این مصوبه، برگزاری هرگونه سمینار و همایش دولتی و غیردولتی در شهرهای سفید، زرد، نارنجی و قرمز، مگر در موارد استثنایی با تشخیص بالاترین مقام دستگاه ممنوع است.

 

حوزه گردشگری خارجی

در مورد مصوبات حوزه گردشگری خارجی نیز برگزاری تورهای گروهی و تفریحی خارجی به مقصد ایران فعلاً ممنوع اعلام شد، اما ارائه خدمات مسافرتی و اقامتی برای سفرهای کاری و انفرادی به ایران با رعایت پروتکل های بهداشتی بلامانع است.

 

هماهنگی در اطلاع رسانی

بر اساس مصوبه مربوط به هماهنگی در اطلاع رسانی نیز مقرر شد اطلاع رسانی در مورد آمار جان باختگان، مبتلایان، درمان های دارویی، امور بهداشتی، تعطیلی یا محدودیت مشاغل و صنوف و مراکز و دیگر موارد مرتبط با بیماری کرونا صرفا از طریق مراجع رسمی مشخص شده و با هماهنگی با کمیته اطلاع رسانی انجام گیرد.

 

همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرجع رسمی اطلاع رسانی در حوزه های درمانی و بهداشتی بوده و کمیته اجتماعی، امنیتی و انتظامی هم مرجع اطلاع رسانی در حوزه های محدودیت ها یا تعطیلی مشاغل در سطح کشوری و استانداری ها نیز مرجع اطلاع رسانی در سطح استانی هستند.

 

بر اساس این مصوبه، اطلاع رسانی غیر مسئولانه از طرف اشخاص مسوول در موارد بالا تخلف محسوب می شود.

 

بیست و نهمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت

تشدید نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این جلسه بر لزوم اقدامات موثرتر و بسیج همه امکانات استانی برای پيش‌گيري و درمان بیماری، ترویج فرهنگ استفاده از ماسک، رعایت فاصله بهداشتی و بهداشت شخصی و عدم شرکت در تجمع ها، رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در مراکز تولیدی برای تاب آوری اقتصادی، حفاظت از سلامت کارگران و حفظ سطح مطلوب تولید و اشتغال، تقویت امکانات حفاظتی و رفاه و انگیزه کادر درمانی، تشدید نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی در مطب پزشکان، مساجد، مراکز اداری، مترو و مراکز خرید، بررسی میزان اثربخشی مصوبات ستاد در مورد کنترل افزایش اجاره بها ، مواجهه جدی با مشکل پنهان کاری اشخاص مبتلا و برنامه ریزی مناسب برای ایام، طول زمان، تهویه و فاصله بهداشتی در مجالس محرم تأکید کرد.

 

بهبود نسبی وضعیت توزیع بعضی داروهای مؤثر در درمان کرونا (corona) 

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کووید ۱۹ و همچنین روند ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کشور، به جدیت عموم مردم در استفاده از ماسک اشاره کرده و از افزایش تعداد مراکز ۱۶ ساعته سرپایی به ۱۲۰۰ مرکز و بهبود نسبی وضعیت توزیع بعضی داروهای مؤثر در درمان کرونا خبر داد.

 

او با بیان این که در استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و کردستان در مورد ابتلا به کرونا آرامش نسبی برقرار شده، درباره استان های زنجان، کرمان، قزوین، فارس و خراسان رضوی، ابراز نگرانی کرد.

 

ممنوعیت پذیرش تورهای دسته جمعی توریستی خارجی

همچنین در ادامه بیست و نهمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در مورد مصوبات مربوط به کمیته انتظامی، اجتماعی و امنیتی، با اشاره به تداوم ممنوعیت پذیرش تورهای دسته جمعی توریستی خارجی، بر بررسی برگزاری مراسم محرم و صفر در هفته جاری، وضعیت مناسب اجرای مصوبه ستاد ملی برای تمدید قراردادهای استیجاری و مدیریت برگزاری تجمعات اداری و علمی تاکید کرد.

 

مشکل استفاده از پول نقد در مبادلات مالی

علی رضا رییسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری در دنیا و ایران، رابطه میان حضور حفاظت نشده مردم در جامعه با اوج گرفتن بیماری، وضعیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی در میان صنوف و اماکن مختلف، تشدید نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و بهبود وضعیت رعایت دستورالعمل ها، بر مشکل استفاده از پول نقد در مبادلات مالی و فرایند تعهد گرفتن از اشخاص دارای علایم مثبت و اطلاع رسانی به محل اشتغال افراد تأکید کرد.

 

  29 تیر 1399
بخش : سیاسی / دولت
کد خبر: 67836
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز