قاضی در بند/ تصفیه دوران لاریجانی چگونه به بیژن قاسم زاده بازپرس فیلترینگ تلگرام رسید؟

ابراهیم رئیسی و صادق لاریجانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
بیژن قاسم زاده بازپرس صادر کننده فیلترینگ تلگرام در ادامه برخورد با مقامات قوه قضاییه و قضات فاسد آن بازداشت شد. پیش از او، اکبری طبری نیز بازداشت شده است.

صبح امروز خبر بازداشت بیژن قاسم زاده مسئول فیلترینگ تلگرام در قوه قضاییه، منتشر شد. خبرگزاری تسنیم در تنظیم خبر خود از این عبارت استفاده کرده است: «بازداشت بازپرس سابق دادسرای کارکنان دولت در راستای برخورد با فساد در قوه قضائیه صورت گرفته است.» از زمان روی کار آمدن حجت الاسلام ابراهیم رییسی به عنوان رییس قوه قضاییه تعدادی از مدیران و قضات قوه قضاییه بازداشت شده‌اند. 

 

چندی پیش علی عبداللهی یکی از مقامات قوه قضاییه از دستور رهبری برای برای برحورد با موارد فساد در این نهاد حاکمیتی خبر داد و گفت: «اکنون طبق فرمایش رهبری پاکسازی از درون قوه قضاییه در حال انجام است.»

 

بازداشت‌ها و برخوردهای اخیر با فسادهای صورت گرفته چه در ساختار قوه قضاییه و چه در خارج آن، تاکنون مورد حمایت و تایید افکار عمومی قرار گرفته و رئیسی توانسته به خاطر نمایش چهره ضد فساد بیش از گذشته محبوبیت کسب کند.

 

ابراهیم رییسی روز چهارشنبه هفته گذشته در جریان اجلاس خبرگان رهبری از وجود رشوه‌های سنگین در قوه قضاییه خبر داد و گفت: «در خود قوه قضائیه رشوه‌هایی اخذ شده که بهت آور است؛ از آپارتمان‌های ۶۰۰ متری گرفته تا ویلا‌های ۴ هزارمتری در شمال؛ البته متهمان بازداشت و اموال نامشروع آن‌ها ضبط شده است.»

 

به تازگی اکبر طبری معاون اجرایی و مدیرکل امور مالی حوزه ریاست قوه قضاییه در دوران ریاست صادق لاریجانی، بازداشت شده است. پس از بازداشت اکبر طبری اخبار غیررسمی از بازداشت عباس جعفری دولت آبادی، دادستان قبلی تهران منتشر شد که البته به فاصله کوتاهی تکذیب شد.

 

علاوه بر مقامات بلندپایه، تعداد زیادی از قضات قوه قضاییه در دوره رییسی بازداشت شدند که حتی اسامی آنها نیز اعلام شد. محسنی اژه‌ای گفته بود این افراد به اتهام اخذ رشوه و فساد مالی در دادگاه عالی محکومیت یافته‌اند و حکم سلب صلاحیت قضایی آنها صادر شده است.

 

چندی بعد ناصر سراج رییس پیشین سازمان بازرسی کل کشور نیز از کار برکنار شد. عدم حضور او در مراسم تودیع شایعاتی را درباره احتمال بازداشت او منتشر کرد که این خبر نیز تکذیب شد. اما تازه‌ترین خبر مربوط به بازداشت بیژن قاسم زاده بازپرس سابق دادسرای کارکنان دولت است.

 

به گزارش رویداد۲۴ بر اساس گزارش‌های منتشر شده قاسم زاده روز جمعه هفته گذشته با دستور قضایی بازداشت و راهی زندان شده است. سال گذشته بیژن قاسم زاده بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه حکم به صدور فلیترینگ تلگرام صادر کرد و باعث شد حاشیه‌های بسیاری ایجاد شود.

 

نام بیژن قاسم زاده در پرونده حمید بقایی نیز مطرح شده است. بقایی به نقل از قاسم زاده گفته بود که بازپرس در پرونده‌اش مستقیما از رییس قوه قوه قضاییه (آملی لاریجانی) دستور می‌گرفته است. این ادعا البته توسط قاسم زاده تکذیب شد.

 

جعفری دولت آبادی همان زمان گفته بود هجمه‌ها علیه قاسم زاده به این خاطر است که زیر دل او را خالی کنند تا نتواند حکمش را صادر کند: «هجمه‌ها علیه بیژن قاسم زاده بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه به این خاطر است که آن‌ها می‌دانند که اگر دل قضات را خالی کنند، دیگر هیچ کس قلم نخواهد زد و بیشترین هجمه‌ها نیز نسبت به قضات دادسراهای رسیدگی کننده به جرایم مهم مانند دادسرهای جرایم اقتصادی، پولی - بانکی و دادسرای فرهنگ و رسانه صورت می‌گیرد.»

 

به نظر می‌رسد جعفری دولت آبادی چندان درباره بیژن قاسم زاده درست فکر نکرده است. چه آنکه تغییرات کنونی در قوه قضاییه و موج جدید مبارزه با فساد که در دستگاه قضا آغاز شده، همچنان ادامه دارد و حمایت دادستان و رئیس سابق قوه قضاییه هم تاثیری بر آن ندارد.

  9 مهر 1398
بخش : سیاسی / قضاییه
کد خبر: 65171
مرجع: رویداد 24
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز