دستور رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‌های مؤسسات اعتباری / باید ‌به داد مردم رسید

ابراهیم رئیسی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
رئیس قوه قضائیه دستور ‌رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‌های مؤسسات اعتباری را صادر کرد و گفت: باید با حوصله به داد مردم رسید.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدابراهیم رئیسی در دیدار با کارکنان و قضات دادگستری آذربایجان شرقی‌ با قدردانی از تلاش‌های قضات این استان‌ اظهار داشت: رئیس‌کل سابق و جدید دادگستری استان هم خدمات ارزشمندی داشتند که از زحمات آنها تقدیر و تشکر می‌کنم.

 

وی با اشاره به اینکه کار در دستگاه قضایی کار سختی است، افزود: رسیدگی به دعاوی و جرایم و اعمال مجازات‌ها کار سختی است که انسان در یک آزمون مهمی قرار می‌گیرد تا بهترین انتخاب و بهترین اعمال را از خود ثبت کنیم چراکه با حق الله و حق الناس مواجهیم، با مال و جان و آبروی مردم مواجهیم و باید حکم دقیق و درستی صادر کرده و تصمیم درستی بگیریم و از مشورت با متخصصان استفاده کنیم.

 

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه برخی می‌خواهند حق را باطل جلوه داده و باطل را حق جلوه دهند و سختی کار قاضی کنار زدن غبار و کشف حقیقت است، ادامه داد: ملکه تقوی حقیقت را برای انسان ظاهر می‌دارد تا حق را از باطل در فضاسازی‌ها و جوسازی‌ها تشخیص دهد، انسان باتقوا از تندروی و کندروی مانع می‌شود.

 

وی با ابراز اینکه قاضی فرصت احقاق حق و ابطال باطل را در اختیار دارد گفت: تبسم رضایت بر لبان مستضعفین شیرین‌ترین زمان برای قاضی است.

 

‌رئیسی‌ برخورداری از ملکه تقوا را برای قضات و کارکنان قضایی لازم و ضروری دانست و افزود: بِروز شدن علم و دانش قضات بسیار ضروری است و باید دانش‌افزایی مورد توجه جدی قرار گیرد. قضات ما دارای سطوح عالی علمی هستند اما باید هر روز بر ارتقای سطح دانش خود و تسلط بر مقررات و قوانین روز اقدام کنند و در پرونده‌های تخصصی از مشاوره متخصصی و کارشناسان رسمی دادگستری بهره‌مند شوند.

 

وی میزان ارجاع‌های به قاضی را زیاد دانست و گفت: عمیقاً معتقدیم کیفیت رسیدگی نباید فدای کمیت رسیدگی پرونده‌ها و مو را از ماست کشیدن شود. باید با حوصله به داد مردم رسید. برخی پرونده‌ها حالت ویژه دارند که در زندگی مردم اثرگذاری بالایی دارند و دغدغه مردم است باید بدون نوبت رسیدگی شود چراکه موضوع یک جمع از افراد است و مربوط به حل معضلات اجتماعی است و مردم هم باید در جریان پرونده قرار گیرند، این اطلاع‌رسانی‌ها را برای دستگاه قضایی مفید می‌دانم.

 

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه احکام و آرای صادره قضات باید مورد نقد و بررسی متخصصان قرار گیرد، ابراز داشت: در این صورت، مشکلات و نقاط ضعف رفع می‌شود و آرا و احکام با اتقان و محکمی بیشتری صادر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه به‌عنوان مثال پرونده‌های مؤسسات اعتباری باید خارج از نوبت و با اولویت رسیدگی شود، ادامه داد: به‌دلیل عدم نظارت کافی، در هر شهری از این پرونده‌ها داریم که نیازمند افزایش نظارت‌ها و آسیب‌شناسی در مسیر این‌گونه پرونده‌ها هستیم و از تولید پرونده‌های مشابه جلوگیری کنیم.

 

‌رئیسی با یادآوری اینکه اهمیت جایگاه قاضی بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: قضات باید در تصمیمات قاطع و بهنگام در مورد موضوع خود را به اثبات برسانند، این جایگاه نیازمند اثبات نیست، چراکه این جایگاه، جایگاه انبیاء و امیرالمؤمنین(ع) است. اگر کار قضاوت با نیت الهی باشد راحت خواهد بود ولی اگر برای رفع تکلیف امور اداری باشد، این امر سخت و مصیبتی برای قاضی است.

 

وی رسیدگی به امور مردم با خوشرویی را لازمه دستگاه قضایی دانست و ابراز داشت: تلاش برای رسیدگی خوشرویانه به امور مردم موجب افزایش رضایت مردم می‌شود. کار ویژه برای مردم، نگاه ویژه می‌طلبد. اگر نگاه ویژه خداوند و اهل‌بیت(ع) را می‌خواهیم باید مردم را ارج بنهیم و حقوق مردم را احقاق کنیم و این جایگاه قضاوت را جایگاهی برای پرش و جهش در امر معنوی و قرب الهی قرار دهید.

 

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه قضات باید بدون توجه به فضاسازی و جوسازی و نفوذها احقاق حق کنند، گفت: با این اقدام، قضات ما برکت آن را در لایه‌های زندگی خود می‌بینند.

 

وی برخورد با قاضی متخلف را برای دستگاه قضایی بسیار مفید دانست و اضافه کرد: برخورد با تخلف در دستگاه قضایی موجب تقویت و افزایش اعتبار دستگاه قضایی بین مردم می‌شود. معتقدم در هر صنفی برخورد عبرت‌آموز با تخلفات صورت گیرد باعث مصونیت آن قشر می‌شود.

 

‌رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه قضات باید حتماً به امور قضاوت مشغول باشند و حتی رؤسای کل دادگستری نباید از قضاوت فاصله بگیرند، تصریح کرد: تمام دادگستری‌ها باید قضاتی که امور محوله آنها را غیرقضات می‌توانند انجام دهند آن امور را محول کرده و به امر قضا برگردند.

 

وی سیاست خود را تقویت شوراهای حل اختلاف عنوان کرد و افزود: اصلاحات قانون مروبط به شوراها در دست بررسی است و کارکنان شورای حل اختلاف نیز باید تعیین تکلیف شوند، که باید در مجلس این امر تعیین تکلیف شود.

 

رئیس قوه قضائیه ارتباط بیشتر با مردم توسط مدیران دستگاه قضایی را مورد تأکید قرار داد و گفت: مقام معظم رهبری در حکم بنده بر ارتباط مستمر با مردم تأکید کردند و حضور در مساجد و راحتی دسترسی به مدیران قضایی باید افزایش یابد چراکه ارتباط مردم با مدیران قضایی باید بدون واسطه باشد.

 

وی دوران مدیریت خود را دوران «تحول» عنوان کرد و افزود: در این دوره باید همه در تحول نقش ایفا کنند و نگاه انقلابی داشته باشند. موضوع امید به آینده کشور که مطرح می‌شود، این موضوع به‌دنبال آن است که مردم با امید و رضایت و در اسرع وقت کارشان انجام شود. انقلابی عمل کردن از لوازم جدی این دوره است.

 

‌رئیسی با اشاره به اینکه تبریز همواره پیشگام و زمان‌شناس بوده و اقدامات بموقع داشتند، تأکید کرد: باید این جایگاه در امر قضاوت و دادستانی از حق مردم هم مورد توجه قرار گیرد چراکه نگاه انقلابی و عمل انقلابی برای ما بسیار مهم است.

  10 آبان 1398
بخش : سیاسی / قضاییه
کد خبر: 65399
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز