درباره تیتر جنجالی یک روزنامه / خجالت نمی‌کشید؟

یکی از روزنامه‌های امروز کشورمان در تیتر نخست خود در واکنش به حوادث تروریستی اخیر در پاریس - پایتخت فرانسه - نوشته بود: «بفرمایید شام!»

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

استفاده از تیتر «بفرمایید شام» برای حوادث پاریس!

 

کاوه فولادی‌نسب، مترجم و نویسنده، درباره این تیتر که با واکنش‌های منفی زیادی هم مواجه شده است، در فیسبوک خود یادداشتی منتشر کرد و نوشت:

«سلام همکاران روزنامه‌نگار، اهالی رکن چهارم دموکراسی ... این تیتری که امروز گذاشته‌اید روی صفحه اولتان، بدجوری بوی خون می‌دهد، بدجوری بوی نفرت می‌دهد، بدجوری بوی بی‌اخلاقی می‌دهد. «بفرمایید شام»؟ هیچ حواستان هست که دارید صد و اندی جان مردۀ انسانی را به شام دعوت می‌کنید؟ یا شاید هم دارید این صد و اندی نفر را گوشت قربانی فرض می‌کنید و مدعوتان جامعه فرانسوی است؟ لابد اگر رویتان می‌شد، می‌نوشتید «بفرمایید کله‌پاچه».

خجالت نمی‌کشید؟ کجای تاریخ ملی و مذهبی ما بوده که بابت کشته شدن انسان‌های بی‌گناه و بی‌پناه پایکوبی و دست‌افشانی کنیم؟

ما مگر به پندار و کردار و گفتار نیک دعوت نشده‌ایم؟ بعدترها مگر سفارش نشده‌ایم که هرچه را برای خود نمی‌پسندیم، برای دیگران هم نپسندیم؟ اصلاً این‌ها را شنیده‌اید؟ کلمه آشنایی میانشان هست که در گوشتان زنگ بزند؟

حضرات! ما - اگر به‌درستی مدعی این هستیم که بابت کشتگان ایرباس مسافری و شلمچه و هزار رذالت دیگر دیوانه‌های قدرت‌طلب دردها کشیده‌ایم و مظلوم واقع شده‌ایم - بیشتر از دردنکشیده‌ها باید درد آدم‌هایی را که در حادثه پاریس عزیزانشان را از دست دادند، بفهمیم. ما مردم، اندوه پدر از دست دادن و فرزند از دست دادن و معشوق از دست دادن به بهانه قدرت‌طلبی افسارگسیخته عده‌ای جانی را خوب درک کرده‌ایم.

احساستان کجاست؟ بفرمایید شام؟ انسان انسان است؛ چه در غزه مظلوم، چه در پاریس خونین. انصافتان کجاست؟ بفرمایید شام؟ بازتولید آپارتاید خطرناک است حضرات؛ چه از جانب قُلدرمآب‌های شمال باشد، چه از جانب زخم‌خورده‌های جنوب. بذر نفرت نپاشید. دست بردارید از این بازتولیدِ مدامِ کینه.»

  24 آبان 1394
بخش : داخلی / جامعه
کد خبر: 50065
مرجع: پارسینه
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 4
 • علی | 24/08/1394 - 20:40

  سلام
  ۱.خود این اقا خوب میدانند منظور آشی است که غربیها پخته اند الان باید نوش جان کنند.
  ۲.این آقا آیا تا به حال از کشتگان سوریه ویمن و عراق و ... چیزی نوشته اند؟
  ۳.حالا ازکجا معلوم این قضیه هم کار همون سرویسهای اطاعاتی غربی نباشه که می خوان به بهانه ۱۱ سپتامبر جدید لشگرکشی وخونریزی کنن.
  ۴. دم سفارت فرانسه شمع فراموش نشه.
 • یه بیسواد | 24/08/1394 - 20:57

  اگر یکم به فن روزنامه نگاری آشنا باشید برداشت عوامانه نمی کنید آقای مترجم و نویسنده!!!
 • اللا | 24/08/1394 - 21:48

  آقای فولادی نسبت حالا شما چرا خودشو ناراحتی و ترسیدی !
 • naser | 24/08/1394 - 23:40

  محتواي اين روزنامه نظرات داعشه زمان مرگ فهد هم شاد شده بود
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز