جزئیات جدید از بازداشت شبانه مدیران جمعیت امام علی/ ‌بالاخره فشارها جواب داد!

بازداشت مدیران جمعیت امام علی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
علت بازداشت مدیران جمعیت امام علی توهین به رهبری و بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بوده است.

بالاخره فشارها جواب داد و مؤسس جمعیت امام علی بازداشت شد. ساعت ۲۳ روز یکشنبه، خبر دستگیری شارمین میمندی نژاد، مؤسس جمعیت امام علی (ع) روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. بنا بر خبر منتشرشده، در همین شب مرتضی کی منش، مسوول رسانه جمعیت امام علی و همین طور کتایون افرازه، بازرس علی البدل این مجموعه نیز دستگیر شده است.

 

از سال پیش این موسسه خیریه با فشارهای مختلفی روبرو بود و تحت هجمه رسانه های تندرو و بعضی کاربران خاص شبکه های اجتماعی در توییتر بود، با این حال مجوز این خیریه جدیدا تمدید شده بود و فعالیت آن ها در چارچوب قانون صورت می گرفت.

 

در زمینه این دستگیری و پیگیری های انجام شده، سخنگوی روابط عمومی جمعیت امام علی (ع) به «شرق» توضیحاتی ارائه کرد. او با این توضیح که هنوز دلیل دستگیری اعضای جمعیت معلوم نیست، اظهار‌کرد: «روز یک شنبه ساعت چهار بعد از ظهر، مأموران امنیتی با حضور در منزل شارمین میمندی نژاد، مؤسس جمعیت و همسرش زهرا رحیمی مدیرعامل را دستگیر کردند. در همین ساعت همزمان یکی دیگر از اعضای جمعیت، مرتضی کی منش، مسوول رسانه جمعیت امام علی را که در آن جا میهمان بود نیز دستگیر کردند. سپس از مرتضی خواسته اند با نامزدش کتایون افرازه تماس بگیرد که او از این کار امتناع ورزیده ولی به علت این که کتایون افرازه خود نگران شده به آن جا مراجعه می کند و او نیز دستگیر شده است. مأموران حدود هشت نفر بودند و منزل میمندی نژاد را به صورت کلی تفتیش کردند و وسایل الکترونیکی من جمله لپ تاپ و کامپیوتر و موبایل و علاوه بر آن دست نوشته های شارمین میمندی نژاد را با خود بردند. مأموران پس از دستگیری آن ها به منزل مرتضی کی منش رفته و آن جا را نیز مورد تفتیش قرار دادند و هنوز خبری در مورد وضعیت آن ها نیست. این در حالیست که روز قبل و هنگام دستگیری به خانواده شارمین میمندی نژاد گفته اند که روز دوشنبه ساعت ۱۰ صبح با حضور در دادسرای اوین بهمراه وکیل انتخابی و همین طور وثیقه برای تعیین تکلیف مراجعه کنند. ولی روز دوشنبه صبح در دادسرای اوین کسی جواب گوی ما نشد و اعلام شد که ما نمی توانیم وکیلی برای این پرونده اختیار کنیم؛ مگر این که از لیست ماده ۴۸ باشد و اجازه هیچگونه ملاقاتی به ما ندادند و هیچ وکیلی در این بازپرسی حاضر نشد. در نهایت ما مطمئن نشدیم که اصلاً زندانی های ما در زندان اوین زندانی هستند. البته ما از یک منبع غیررسمی شنیدیم که بازداشتی های جمعیت در زندان اوین هستند ولی جواب گویی رسمی وجود نداشت؛ درحال حاضر ما هیچ اطلاعی از وضعیت عزیزانمان نداریم».

 

هنگامی که که میمندی نژاد بازداشت شده، با او به دفتر جمعیت رفتند و اتاق های مالی و اداری تفتیش شده و زونکن ها و تمام پرونده ها و کامپیوترها و سرور مالی را با خود برده اند.

 

نماینده جمعیت امام علی با اشاره به این که فعالیت های معمول جمعیت امروز از سر گرفته شده اظهار‌کرد: « آنچه در منازل اتفاق می افتاده امروز ادامه داشته. به صورت کلی جمعیت امام علی مجوزش تاریخ اعتبار دارد و تمام فعالیتش در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی صورت گرفته است. حکمی که در هنگام ورود به منزل به همسر میمندی نژاد نشان داده اند، دلیل بازداشت توهین به رهبری و بنیان گذار انقلاب اسلامی در آن درج شده بود. ولی این اصلاً با بینش جمعیت سنخیتی ندارد؛ مگر این که افراد در حوزه مسائل اجتماعی صحبتی کرده باشند که در جایگاه نقد اجتماعی قرار بگیرد که به هیچ عنوان این اتفاق نیفتاده بود. دلیل دستگیری کی منش و افرازه هم اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است».

 

او با اشاره به این که نگرانی هایی در زمینه فعالیت خیرخواهانه جمعیت وجود دارد، اظهار‌کرد: « تا جایی که بتوانیم به بچه ها خدمت رسانی می کنیم. هدفی که جمعیت دارد، نمی تواند تحت الشعاع این مسأله قرار بگیرد؛ با این حال احساس ناامنی در اعضا وجود دارد. این احساس که فعالیتی که در راستای منافع کشور و بدون چشم داشت و هیچگونه دریافت مالی و با خلوص نیت انجام می شود، چنین پاسخی گرفته و اینگونه به حاشیه میرود و وارد فضایی می شود که با آن آشنایی نداریم. ما فضای سیاسی را نمی شناسیم، بلکه در زمینه نقد اجتماعی می توانیم صحبت کنیم و انتظارمان این بود که در چارچوب قوانین اجتماعی به این اتهامات پاسخ بدهیم. چنانچه در زمینه اجتماعی و راهبردها خطا کردیم، نسبت به آن پاسخ می دهیم، ولی یک مددکار که سالها در زمینه کودکان فعالیت می کند، علیه امنیت کشوری که به آن خدمت می کند، اقداماتی انجام نمی دهد. لازم به ذکر است که در ماه های گذشته نیز کارشکنی هایی در روند فعالیت های جمعیت از طرف وزارت کشور صورت گرفته است».

 

جمعیت امام علی (ع) فعال در حوزه کمک های داوطلبانه در مناطق محروم و مناطق تحت آسیب های اجتماعی، همواره مورد انتقاد اصولگرایان بوده است.

 

این جمعیت از سال ۲۰۱۰ به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، ECOSOC، درآمده است.

 

گفتنی است اکانت های تلگرام (Telegram)، جی میل، فیسبوک و لینکدین تعداد زيادي از اعضای این جمعیت در ششم اردیبهشت ماه هدف «حمله سایبری » قرار گرفت. این مسأله پيشتر هم در بهار سال ۹۷ اتفاق افتاده بود و پیگیری ها برای شناسایی عاملان حمله، نتیجه ای دربر نداشت.

 

بازداشت مدیران جمعیت امام علی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

شارمین میمندی نژاد، نویسنده، کارگردان و موسس جمعیت امام علی (ع) است. او در سال ۱۳۴۹ در تهران متولد شد. وی فرزند پروفسور محمد حسین میمندی نژاد، مؤلف و محقق نامی است. وی علوم کاربردی را در دبیرستان فراگرفت و در سال ۱۳۷۰ در رشته هنر های نمایشی دانشکده هنر های زیبای دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد. او در رشته ادبیات نمایشی در مقطع فوق لیسانس همان دانشگاه ادامه تحصیل داد و در سال ۱۳۷۷ فارغ التحصیل شد.

 

میمندی نژاد در سال ۱۳۷۸ جمعیت امام علی (ع) را که نخستین کمیته مستقل دانشجویی در ایران است، پایه گذاری کرد و نخستین دفتر رسمی آن در سال ۱۳۷۹ در دانشگاه شریف تاسیس شد. فعالیت های اصلی این جمعیت در رابطه با معضلات اجتماعی (بالاخص در رابطه با کودکان) است. اخباری که در رسانه های اصولگرا درباره دستگیری میمندی نژاد منتشر شده، نشان از امنیتی بودن این پرونده دارد. در متن منتشره در خبرگزاری تسنیم در مورد دستگیری اعضای این مرکز خیریه آمده است:به نقل از یک منبع آگاه، شخصی به نام ش. م در سال های اخیر با تشکیل موسسه ای خیریه و در پوشش اقدامات عام المنفعه اقدام به شبکه سازی برای نفوذ در سطوح مختلف افکار عمومی کرده است. وی و عوامل مرتبط با او با سواستفاده از عناوین مقدس در سایه اجرای برنامه های شبه فرهنگی- اجتماعی به ترویج فرهنگ التقاطی پرداخته اند. این فرد همراه با عوامل خود، در سال های فعالیت موسسه ذکر شده علاوه بر همراهی با مراکز ضد ایرانی به طرح ادعاهایی مانند مبارزه با تبعیض و همینطور مباحث حقوق بشری و مبارزه با فقر و معضلات اجتماعی پرداخته و با هدف تحت فشار قرار دادن کشور و ملت کشور ایران اقدامات گسترده ای را علیه جامعه ایرانی رقم زده است. همینطور عناصر اصلی این موسسه علاوه بر توهین به مقدسات و ترویج تفکرات انحرافی ضددینی با رسانه های معاند و بیگانه همکاري داشته و به ترویج ابتذال داخل گروهی پرداخته اند. گفتنی است که فعالیت های این اشخاص هیچ ارتباطی با برنامه های جاری و خیرخواهانه موسسه ذکر شده نداشته است.

 

از سال پیش فشارها به جمعیت امام علی و فعالیت های آن بیشتر از پیش شد، هرچند در تمام سال های فعالیت آن، حواشی زیادی از سوی تندروها وارد می شد. در سال های گذشته روزنامه کیهان در مقاله ای با تیتر«مسئولان خواب زده و دشمنان بیدار» این نهاد را متهم کرده که با عناوین مذهبی و دینی اقدام به فریب مردم مؤمن می کند و با سوءاستفاده از باور های عمیق مذهبی مردم متدین ایران، ضمن کاسبی مال و آبرو، به نشر افکار ضاله و انحرافی خود می پردازد. این نهاد در اساسنامه خود تأکید کرده که با رعایت کامل قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند و اعضایش به قانون اساسی ایران اعتقاد دارند.

 

  3 تیر 1399
بخش : سیاسی / داخلی
کد خبر: 67546
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز