روحانی روضه‌ اقتصاد، فقر و جامعه‌ طبقاتی را بخواند
فاضل میبدی: دغدغه رئیس جمهور نباید مراسم عزاداری باشد/مداحان بوشهری: امسال عزاداری محرم نداریم

حجت الاسلام فاضل میبدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

یك مدرس حوزه در قم درباره‌‌ی برگزاری مراسم محرم گفت: «به عنوانی یک روحانی دوست دارم مراسم محرم برگزار شود، اما اکنون با توجه به شرایط به صلاح نیست. متعجب هستم که چرا آقای روحانی گاهی سخنانی را می‌گویند که به صلاح کشور نیست. دغدغه‌ی رئیس جمهور نباید مراسم عزاداری باشد، به هر حال این مسئله متولی خاص خودش را دارد، دغدغه‌ی رئیس جمهور باید این باشد که جامعه از کرونا خسارت کمتری ببیند و باید در سخنان خود تجدیدنظر کنند.

 

حجت الاسلام فاضل میبدی ادامه داد: اگر عزاداری شروع شود، دیگر نمی‌توان آن را کنترل کرد، سنتی‌‌ها و روستایی‌ها ممکن است نتوانند مسائل بهداشتی را رعایت ‌کنند. باید کارشناس‌‌ها در این‌باره نظر بدهند. ۲۰۰ نفر جان باخته در روز شوخی نیست. حتی با رعایت پرتکل‌ها نیز نباید مراسم عزاداری انجام شود، زیرا کنترل از دست می‌رود. در اسلام یک اصلی است که اگر حفظ جان و سلامتی انسان در تعارض با یکی از احکام شریعت بود، باید آن را تعطیل کرد.مثلا در اسلام زمین غصبی حرام است اما اگر کودکی در حال غرق شدن بود، باید به زمین غصبی رفت و کودک را نجات داد. یا اگر روزه به سلامتی تو ضرر بزند باید آن را کنار بگذارید. همانطور که عبادات دسته جمعی مثل مساجد و نمار جمعه‌ها را تعطیل کردید، این عزاداری محرم که مستحبی است، چرا نباید تعطیل شود؟ این مراسمات چون ازدحام بیشتری دارند، تلفات جانی زیادی هم خواهند داشت، به هر حال در گذشته کرونا را کنترل کردیم و تلفات جانی زیر صد نفر بود. چرا باز هم آمار بالا رفت؟ چون بسیاری از جاها باز شد. بازگشایی مکان‌‌های اقتصادی ضروری است، اما برگزاری مراسم‌های عزاداری چه ضرورتی دارد؟ مراسم محرم ضرورت دینی و اجتماعی ندارد و مستحب است.»

 

میبدی در پایان تاکید کرد: برای دولت باید حفظ جان مردم، بهداشت، سلامتی و محیط زیست در درجه‌ی اول اهمیت باشد. باید به حرف کارشناس‌ها گوش کنید، صرفا چون رئیس جمهوری «روحانی» است، نباید در این مسائل دخالت کنند. آقای روحانی اگر می‌خواهد روضه بخواند، برود روضه‌ی اقتصاد، فقر و جامعه‌ طبقاتی را بخواند. آقای روحانی این کارها را به متخصصان بسپارد، حتی جامعه‌‌شناس‌ها و روانشناس‌ها ورود پیدا کنند، ببینند آیا روستاها قابل کنترل هستند؟ همه که نمی‌توانند ماسک بخرند و حتی بعضی نمی‌دانند ماسک چیست.»

مرجع: اصلاحات نیوز

 

مداحان بوشهری: امسال عزاداری محرم نداریم

برخی از مداحان بوشهر نیز با اشاره به شیوع کرونا و خطرات تجمع تاکید کردند: در راستای حفظ سلامت مردم، در محرم امسال امکان برگزاری مراسم عزاداری خصوصا سینه‌زنی سنتی بوشهر وجود ندارد.

 

"مصطفی گراشی" از مداحان سینه‌زنی سنتی بوشهر در مطلبی در صفحه شخصی خود نوشت: در شرایطی که فریضه بسیار مهم حج به دلیل بیماری تعطیل گردیده، برگزاری مراسم روضه‌خوانی توجیهی ندارد... ما چنانچه مصر به برگزاری سینه‌زنی و عزاداری باشیم، خواهیم دید که با عدم حضور مردم مواجه شده و عاقلانه این است که ابهت مراسم عزاداری ائمه را نشکنیم.

 

"حمید دشتی‌فرد" از نوحه‌خوان‌های بوشهری هم گفت: اساسا عزاداری در ماه محرم، به خودی خود هدف نیست بلکه ابزاریست برای رسیدن به اهداف بلند حضرت سید شهدا علیه‌السلام. ضمن اینکه سیرهً اهل‌بیت، خواهان سلامت روح و روان بشریت است و قدر مسلم با توجه به شرایط حاکم بر جهان و همین‌طور دیار ما بوشهر، که سلامتی مردم از خطر ویروس مرگبار کرونا تهدید می‌شود، هیچ توجیهی برای انجام مراسمات محرم وجود ندارد.

 

خشایار شاهینی، مداح و مسئول هیئت سیدالشهداء برگزار‌کننده آیین‌های مذهبی بوشهری در تهران هم با اشاره به اینکه هیچ امری واجب‌تر از جان انسان‌ها نیست، گفت: در مقام یک خادم و ذاکر اهل‌بیت(ع) اعتقاد دارم امکان رعایت پروتکل‌های اعلامی ستاد ملی مبارزه با کرونا در مجالس عزاداری سنتی بوشهری وجود ندارد. اصلا مگر می‌شود بُر سینه و گُر دمام تشکیل داد و فاصله اجتماعی را رعایت کرد؟

 

وی ادامه داد: رعایت حفظ جان انسان‌ها و اهمیت آن در مصحف شریف اشاره و تاکید شده است، اما برگزاری مجالس عزاداری یک امر مستحب است. مستحب را می‌توان به تاخیر انداخت اما برای رعایت نکردن واجب، چه پاسخی می‌توان در پیشگاه ربوبی داشت؟ از آنجا که هیچ امری واجب‌تر از جان انسان‌ها نیست، اجازه دهیم مراسم عزاداری امسال برگزار نشود، اما سال آینده با شور بیشتر و با حضور همه عاشقان اهل‌بیت(ع) برگزار شود نه با عکس و مراسم یادبود عزاداران امام حسین.

  9 مرداد 1399
بخش : سیاسی / داخلی
کد خبر: 67954
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز