صفحه اصلي > داخلی > واکنش‌های مردم به انیمیشن محمدتقی/ از شبهه در سابقه مبارزاتی مصباح یزدی تا مدیریت ژن خوب در تلویزیون

واکنش‌های مردم به انیمیشن محمدتقی/ از شبهه در سابقه مبارزاتی مصباح یزدی تا مدیریت ژن خوب در تلویزیون


13 بهمن 1397. نويسنده: admin1
انیمیشن محمدتقی مصباح یزدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
پخش انیمیشن «محمدتقی یک پسر خوب» از شبکه کارتون و کودکان به مناسبت تولد آیت الله محمدتقی مصباح یزدی بازتاب‌های فراوانی داشت. برخی منتقدان گفته بودند صداوسیما در حالی از مبارزات سخن گفته که سابقه مبارزاتی مصباح یزدی همواره محل تردید بوده است.

شبکه پویای صدا و سیما که توسط فرزند محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) اداره می‌شود، از زمان مدیریت او تلاش کرده چهره‌های سیاسی اصولگرا را برای نسل جدید، با آرایشی جدید ارائه کند و در کنار آن پیام‌های اخلاقی هم منتشر کند.

 

ساخت انیمیشن با موضوع زندگی آیت الله مصباح یزدی یکی از رهبران معنوی جریان اصولگرا و تبریک تولد او در برنامه «یک پسر نازنین به نام محمدتقی»، یکی از ابتکارات فرزند رهگذر در شبکه پویای صدا و سیماست که با توجه به علاقه‌مندی خاندان رهگذر به مقوله داستان نویسی، بعید نیست این ایده نیز از همان اتفاق فکر او نزدیکانش بیرون آمده باشد.

 

برنامه‌ای که صدا و سیما برای مصباح یزدی ساخته بود، قسمتی از برنامه «یکی بود یکی نبود» ویژه دهه فجر است و نویسنده این برنامه محمد حسین الفت پور است. در سایر قسمت‌های این برنامه زندگی شهید جواد فکوری، شهید حسن عباسپور، شهید مصطفی اردستانی، غلامحسین ابراهیمی دینانی، شهید شاهرخ ضرغام، شهید محمدحسین حدادیان و شهید سید محمدرضا دستواره به نمایش در آمده است و درباره سایر سایر چهره‌های نظام همچون حبیب الله عسکر اولادی و محسن قرائتی نیز برنامه‌های مشابهی ساخته شده بود.

 

این شبکه با شعار ساخت محتوای مناسب برای کودکان ایرانی ساخته شد، اما به نظر می‌رسد جز انیمیشن زندگینامه آیت الله مصباح یزدی، سایر برنامه‌ها از نظر تولید محتوا به کیفیت مناسبی نرسیده است.

 

انیمیشن مصباح یزدی، باعث انتقاداتی هم شده است. از جمله افرادی که معتقدند مصباح یزدی سابقه مبارزه با نظام پهلوی را ندارد و همسو با جریان حجتیه، علیه مبارزات امام خمینی رفتار کرده است. البته این همه ماجرا نیست. احسان بداغی در توییتر با این انیمیشن شوخی کرده است و نوشته توپی که محمدتقی جوان با آن بازی می‌کند، آن زمان هنوز طراحی نشده بود.

 

هاشم تقی زاده یکی از کاربران توئیتر نوشته است در چهل سالگی انقلاب در صداوسیما خبری از نزدیکان و یاران امام نیست. تصویر چهل ساله یعنی تولد مصباح را در شبکه کودکان تبریک بگوئید و انقلابیون را سانسور کنید!»

 

کاربر دیگری نوشته: «‏واقعاً تا نمی‌دیدم باورم نمی‌شد! شبکه کارتون پویا برای تولد آقای مصباح یزدی انیمیشن ساخته!»، «‏روزهای تعطیل همراه دخترم به اجبار شبکه پویا می‌بینم. امروز به مناسبت تولد مصباح یزدی یک انیمیشن چند دقیقه‌ای هر دو ساعت پخش شد تا کودکان این زادروز خجسته را قدر بدانند.»، «یا خدا! الان شبکه پویا یه انیمیشن پخش کرد با موضوع محمدتقی مصباح یزدی و در انتها تولدش رو هم تبریک گفت.»، «فرد یا نهادی هست که مانع ادامه اقدام ‎صداوسیما در ‎شبکه پویا در گرفتن جشن تولد برای ‎مصباح یزدی، ‎قرائتی و دیگران نمی‌شود.ضد تبلیغ بودن آن را نمی‌فهمند یا خود را به نفهمیدن زده‌اند.

 

بعضی کاربران توییتر هم به محمدرضا سرشار پرداختند و نوشتند این چهره رسانه‌ای اصولگرا پیش از این توییت کرده بود که صبح زود «ارتش زنا» رژه به سمت محل کار می‌روند و تک و توک مرد خوشبخت که شغل پیدا کردند هم به چشم می‌آیند.

 

با این حال سرشار هر روز در صفحه توییترش، مطالب کاربران راضی را منتشر می‌کند و می‌گوید ساخت این برنامه‌ها تاثیر زیادی روی فکر و ذهن نسل جدید داشته است.

 

راهزنان قلعه جنگلی (محصول ژاپن) ماشیناسور‌ها (محصول آمریکا) قهرمانان تنیس و... سریال‌هایی هستند که از این شبکه به نمایش در می‌آیند. برنامه‌هایی که البته محتوای اسلامی مورد نظر خانواده رهگذر را ندارند و مثلا چندی پیش در برنامه اردوگاه حیوانات تصویر ازدواج دو حیوان همجنس به نمایش در آمد که البته با دوبله تبدیل به محتوای مجاز شده بود!


بازگشت