سیف از جزییات جلسه با نمایندگان مجلس خبرداد

 اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی , سیف

به نقل از رییس کل بانک مرکزی نوشت:رتباطات بانکی و روابط کارگزاری بسیار زیادی پس از برجام ایجاد شده است و بانک‌های ما پس از برجام به صورت بسیار فعال با بانک‌های دنیا فعالیت می‌کنند،

ولی الله سیف پس از حضور در نشست کمیسیون اقتصادی با دستور کار تقاضای نمایندگان برای سوال از رئیس جمهور گفت: جلسه خوبی امروز در کمیسیون اقتصادی تشکیل شد و زمینه ای ایجاد کرد تا از دید کارشناسی تمامی ابعاد مشکلات و ابهامات تشریح شود و بتوان زمینه‌های بیشتری برای تفاهم بیشتر ایجاد کرد.

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در بحث قاچاق اقداماتی از ابتدای فعالیت دولت آغاز شده است، افزود: خوشبختانه بسیاری از اقدامات نتایج مثبتی داشته و یکی از جهت‌گیری‌های اصلی دولت این بوده است که در جهت حمایت از تولید داخلی و ایجاد آرامش در فضای اقتصادی کشور مقوله قاچاق متوقف شود که شاهد کاهش آن بوده‌ایم البته اقدامات دیگری در حال انجام است.

 

تحریم‌های اولیه آمریکا سر جای خود باقی مانده است

 

وی در تشریح یکی از محورهای دیگر سوالات نمایندگان تقاضا کننده رییس جمهور مبنی بر اینکه پس از برجام چه مشکلاتی وجود داشته که نظام بانکی نتوانسته ارتباطات بانکی مناسبی با بانکداری بین‌المللی برقرار کند، ادامه داد: در این نشست توضیحات مفصلی درباره اینکه چه عواملی سبب شده که این اقدام انجام نشود، ارائه شد.

 

سیف با بیان اینکه برجام تمام تحریم‌ها را هدف قرار نداده بود و توانسته تحریم‌های هسته‌ای را بردارد اما تحریم‌های اولیه آمریکا سر جای خود باقی مانده است، یادآور شد: نظاماتی در دنیا به ویژه طی 12 سال اخیر که نظام بانکی ایران با بانک‌های بین‌المللی ارتباطاتی نداشته ایجاد شده که این نظامات باید در کشور مورد توجه قرار گیرد که استانداردهای کمیته بال در بانکداری، بحث مقررات مربوط به پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم جزو مواردی بوده که زمانی که بانک‌ها می‌خواهند روابط کارگزاری ایجاد کنند به این مباحث توجه جدی می‌کنند و ما نیز باید این موضوعات را حل و فصل کنیم.

 

ارتباطات بانکی ما به هیچ وجه با شرایط قبل از برجام قابل مقایسه نیست

 

وی با بیان اینکه آمریکا دشمنی خود را با ایران ادامه می‌دهد، افزود: کار دشمن دشمنی کردن، مانع تراشی و ایجاد ترس برای کشورها و بنگاه‌های اقتصادی است که می‌خواهند با ایران کار کنند و به هر طریقی که ممکن است تلاش می‌کند که جریمه‌هایی برای آنها در نظر بگیرد.

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازار آمریکا، بازاری است که حجم معاملات بالایی دارد، ادامه داد: این بازار طرف مذاکره ما را در شرایطی قرار می‌دهد که یا اقتصاد ایران و یا اقتصاد آمریکا را انتخاب کند، لذا این گونه مانع تراشی‌ها عواقبی دارد که نظام بانکی ما نتوانسته به شکل مورد انتظار روابط بانکی خود را با دنیا تنظیم کند، البته ارتباطات بانکی ما به هیچ وجه با شرایط قبل از برجام قابل مقایسه نیست.

 

بانک‌های ما پس از برجام به صورت بسیار فعال با بانک‌های دنیا فعالیت می‌کنند

 

وی با تأکید بر اینکه ارتباطات بانکی و روابط کارگزاری بسیار زیادی پس از برجام ایجاد شده است، اظهار داشت: بانک‌های ما پس از برجام به صورت بسیار فعال با بانک‌های دنیا فعالیت می‌کنند، ضمن این که نباید از ارتقاء شرایط عملیاتی بانکی ارتقاء استحکام بانکی کشور، ارتقاء انضباط‌های مربوط به مبارزه با پولشویی و جلوگیری از جریان سوء در نظام بانکی کشور غفلت کرد که بتواند یک فضای کاملا شفاف در اقتصاد کشور ایجاد کند.

 

سیف با اشاره یکی از محورهای دیگر سوالات نمایندگان تقاضا کننده رییس جمهور درباره کار و بیکاری بود، افزود: رئیس مرکز آمار در این باره توضیحات خوبی ارائه کرد که خلاصه آن این است که روند افزایش اشتغال در کشور روند مطلوبی است و در 9 ماهه نخست سال 96 حدود 800 هزار شغل ایجاد شده است البته آمارهایی از قبیل جمعیت فعال و غیرفعال ارائه شد که بخشی از ابهامات نمایندگان توضیح داده شد.

 

تشکیل جلسه با کمیسیون اقتصادی برای بررسی بازار ارز

 

وی با اشاره به آخرین محور سوال نمایندگان از رئیس جمهور ادامه داد: این سوال مربوط به نوسانات بازار ارز و نرخ ارز در بازار بود که با این بسته جدیدی که بانک مرکزی اعلام کرده اقدامات خوبی در حال انجام است، البته تعدادی از نمایندگان ابهاماتی درباره این بسته داشتند که تحلیل‌هایی در این باره مطرح شد.

 

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نمایندگان در این نشست عنوان کردند که بانک مرکزی می‌توانست از پیشنهادات کارشناسی اعضای متخصص کمیسیون اقتصادی در بحث نوسانات ارز استفاده کند که بنده نیز از این پیشنهاد استقبال کردم و مقرر شد در آینده جلساتی تشکیل شود تا از نقطه نظرات تخصصی نمایندگان مجلس استفاده کنیم چرا که مجلس و دولت ارتباطات تنگاتنگی داشته و دارند و انسجام بین دولت و مجلس می‌تواند آثار مثبت و نتایج مفیدی داشته باشد.

  14 اسفند 1396
بخش : مجلس / اقتصاد ایران
کد خبر: 60826
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز