تصویر کلیات لایحه افزایش سهم شرکت‌های دولتی در بورس/مخالفان و موافقان این لایحه چه گفتند؟

لایحه افزایش سهم شرکت‌های دولتی در بورس,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز-چهارشنبه- کلیات لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم را با رای ۱۷۰ موافق، ۲۰ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.

 

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی درباره این لایحه گفت: این لایحه با حضور کارشناسان و مسئولان دستگاه ذی ربط در کمیسیون اقتصادی بررسی و اصلاح شد و با توجه به شرایط بازار سرمایه باید تلاش کنیم این بازار را تقویت کنیم.

 

وی افزود: یکی از موضوعاتی که در بسته اقتصاد مردمی ریاست مجلس قرار داشت، موضوع همین لایحه است که مورد استقبال مجلس قرار گرفت.

 

وی توضیح داد: در این لایحه پیش بینی شده است که شرکت‌هایی که تحت کنترل یا مالکیت دولت هستند بخشی از سهم خود را به صورت عرضه اولیه به بازار بورس ارائه دهند.

 

مخالفان و موافقان لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی چه گفتند؟

در حالی کلیات لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی در مجلس تصویب شد که موافقان، این لایحه را گامی موثر برای شفافیت در بورس دانسته و مخالفان از وضعیت فعلی بورس انتقاد کردند.

 

به گزارش ایسنا، محمدحسن آصفری نماینده اراک در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) به عنوان اولین مخالف کلیات لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم گفت: چندی پیش در جلسه‌ای با آقای قالیباف رئیس سازمان بورس گفتند که از ابتدای امسال بیش از هفت میلیون نفر وارد بورس شدند. دولت چه برنامه‌ای برای آن‌ها دارد؟. اگر فکری نشود این تبدیل به تهدید خواهد شد. در حالی برخی صنایع وارد بورس شدند که سهام آن‌ها بیشتر از ارزش ذاتی‌شان خرید و فروش می‌شود. کاری که منطقی ندارد و باید درباره آن بررسی‌های لازم صورت گیرد.

 

وی با انتقاد از قیمت‌های غیرواقعی و غیرکارشناسی سهام برخی شرکت‌های بورسی گفت: مردم وام گرفته و یا طلا و ماشین فروخته و سهم خریدند آن هم سهام‌هایی که ارزش واقعی ندارند. حال می‌خواهیم با این لایحه شرکت‌های بورسی افزایش سرمایه داشته باشند کاری که بدون حسابرسی و دقیق است، آن هم برای بسیاری از کارخانه‌هایی که در بورس بوده و عملا ورشکسته هستند. چطور می‌خواهید در نهایت پول مردم را بدهید.

 

سیدکاظم دلخوش نماینده صومعه‌سرا در موافقت با کلیات این لایحه گفت: طبق تجربه قبلی در نوشتن قانون بورس معتقدم این لایحه به دلیل افزایش سرمایه می‌تواند باعث رونق بازار شود و شرکت‌های بورسی تحت کنترل دولت هم سهام خود را در اختیار عموم قرار می‌دهند. طبق قانون، شرکت‌ها موظف شده‌اند تا پایان قانون برنامه پنجم تأمین مالی داشته باشند.

 

علیرضا سلیمی نماینده محلات به عنوان دومین مخالف کلیات این لایحه گفت: این لایحه شبهات زیادی دارد. ما هم موافق رونق بورس و رونق اقتصاد هستیم اما باید فکری به حال رفع شبهات کرد. اینکه گفته می‌شود قرار است شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس سهام خود را عرضه کنند ابهام دارد. بخشی از این لایحه مغایر قانون برنامه و اصل ۸۵ و اصل ۱۳۸ قانون اساسی است. باید درباره این موارد تدبیری اندیشیده شود.

 

رحیم زارع نماینده آباده به عنوان آخرین موافق کلیات این لایحه گفت: این لایحه باعث کارآمدسازی بازار سرمایه و شفافیت می‌شود. در این لایحه ایرادات قبلی به بازار سرمایه رفع شده است و می‌توان به سمت بهره‌برداری از ابزارهای مالی و رقابت‌پذیری بازار بورس حرکت کرد. این لایحه ابزار نظارتی برای مجلس و دستگاه‌های نظارتی شده که بتوانند نظارت‌های لازم را در بازار بورس داشته باشند.

 

وی همچنین اظهار کرد: باید کمک کنیم که سرمایه‌های خرد به سمت بازار سرمایه حرکت کند. این لایحه می‌تواند گامی برای رسیدن به این هدف باشد.

 

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: امروز بازار سرمایه متأثر از فضای عرضه و تقاضاست. تنمایل زیادی از طرف مردم به سمت بازار سرمایه حرکت کرده که می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد. در تمام دنیا بازار سرمایه محل ارائه نقدینگی خرد است که باید ما هم بتوانیم آن‌ها را تجمیع کنیم.

 

وی افزود: البته بازار سرمایه فرصت و تهدید است. تهدید از آن جهت که قیمت برخی سهام‌ها فراتر از قیمت واقعی بوده و با کوچکترین ریزشی مردم متضرر می‌شوند. فرصت هم از این لحاظ که می‌توان نقدینگی‌های خرد را جذب تولید کرد به جای آنکه در بازارهای دیگر صرف شود.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد که باید نقدینگی مردم در بازار سرمایه به سمت تولید و اشتغال رود. گلایه ما از دولت این است که چرا پروژه‌های جدید نفتی و معدنی در قالب شرکت‌های جدید تأسیس نمی‌کند که بتوان این پروژه‌هارا اجرایی کرد. این لایحه می‌تواند منابع جدید را برای بهبود وضعیت اقتصادی خلق کند.

 

  22 مرداد 1399
بخش : سیاسی / مجلس
کد خبر: 68117
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز