اینستاگرام مسدود نمی شود/کاربران باید احساس امنیت کنند

مدیر کل فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: بر خلاف شایعات ایجاد شده، فضای اینستاگرام قرار نیست مسدود شود و طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی برای احساس امنیت کاربران است.

به گزارش صیدنیوز، دکتر صادق ستاری فرد، ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، فعالان فضای مجازی و دانشجویان اظهار کرد: تصوری که بسیاری از مردم از طرح حمایت از قانون فضای مجازی دارند با آنچه که در حال بررسی است متفاوت است و این طرح فقط در رابطه با حفظ اطلاعات کاربران و دیگر قوانین که به نفع مردم و کسبو کارها است در حال بررسی است.

وی افزود: یکی از مواردی که با جدید در این طرح در حال پیگیری است این است که دولت و دستگاه های دولتی به هیچ عنوان حق ارائه پلتفرم و نرم افزار برای استاده کاربران ندارد و فقط نقش تسهیل گری باید داشته باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به ابعاد پیچیده طرح باید در مرکز پژوهش‌های مجلس مورد رسیدگی و کارگروه مشترکی از بخش دولتی، ذی نفعان و بخش خصوصی شکل بگیرد و یک ماه بررسی شده و نتایج در اختیار مجلس قرار گیرد.

مدیر کل فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از بررسی، طرح گذشته مجلس، بایگانی شد و مطالعات تطبیقی جهانی و نیازهای داخلی را بررسی کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که در دو حوزه حقوق کاربران و حقوق خدمات پایه نیاز به قانون داریم.

وی عنوان کرد: ما در کشور مرکز ملی فضای مجازی داریم اما مصوبات آنها قابلیت اجرایی ندارد لذا به این طرح نیاز داشتیم.

ستاری فرد افزود: در ۱۱۳ کشور جهان این قانون وجود داشته ولی جمهوری اسلامی در حوزه حریم خصوصی قانونی ندارد، چرا باید این اطلاعات و داده‌های ما در اختیار دیگران قرار بگیرد؟ چرا نباید مردم در فضای مجازی احساس امنیت کنند؟

وی با بیان اینکه باید فضا رقابتی و نه انحصاری باشد، اضافه کرد: هیچ ضابطه‌ای در کشور وجود نداشت و این چالش جدی بود.

ستاری فرد تاکید کرد:  این طرح مبتنی بر ماده ۱۳۱ و ۱۳۳ قانون آئین نامه داخلی و در راستای حمایت از کاربران فضای مجازی است و در آن برای صاحب پلتفرم و مسئولان مسئولیت ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: ما در این طرح شنود، ضبط و فاش اطلاعات، استراق سمع، تجسس و غیره را ممنوع کردیم.

ستاری فرد گفت: حقوق، مسکن و شغل از این طرح مصون بوده و نباید در این طرح خللی ایجاد شود.

طبق گفته وی برخلاف آنچه در فضای مجازی مطرح شده، اینستاگرام طبق تبصره ذیل ماده هشت مسدود نمی‌شود اما ممکن است اینستاگرام و یا دیگر پلتفرم ها ما را فیلترکنند، لذا به این قانون نیاز داریم.

ستاری فرد گفت: ما با بررسی این طرح به دنبال حفظ حقوق و اطلاعات کاربران در فضای مجازی هستیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مفاد این طرح دسترسی آسان و راحت مردم به خدمات فضای مجازی و اینترنت است.

ستاری فرد با بیان اینکه حق دسترسی آزاد جزو حقوقی است که در کشور ا اجرایی نمی شود، اظهار کرد: کودکان ما در حال حاضر دارای فضایی سالم برای استفاده از فضای مجازی نیستند و باید راهکاری ارائه شود تا آنها نیز با اجرای آن به راحتی و بدون دغدغه خانواده ها به فضای مجازی دسترسی داشته باشند.

  12 مرداد 1400
بخش : مجلس / فناوري و اطلاعات
کد خبر: 70615
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز