ممنوعیت تردد در دهانه‌های زیرین سی ‎و سه پل اصفهان

ممنوع شدن تردد دهانه‌های زیرین سی ‎و سه پل اصفهان,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
دهانه‌های زیرین سی ‎و سه پل اصفهان برای تردد مسدود شد.

دهانه های زیرین سی و سه پل اصفهان که این روزها آب زاینده رود در آن جریان دارد مسدود شد و مسئولان شهرداری اصفهان تأکید کردند که تردد و پیاده رفتن داخل رودخانه در زیر این پل تاریخی، ممنوع است.

 

به گزارش ایرنا، چند روز اخیر مطالبی درباره سی وسه پل اصفهان در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن با اشاره به حادثه ای که شامگاه سیزدهم مرداد ماه جاری برای یک نوجوان ۱۲ ساله در محل این پل تاریخی رخ داد و منجر به جان باختن او شد، مباحثی مانند احتمال برق گرفتگی و لیز خوردن در کف پل و رودخانه مطرح شد.

 

به گفته معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان باتوجه به مباحث پیش آمده و اهمیت حفظ سلامتی شهروندان، دهانه های زیرین سی وسه پل در زمان زمان حاضر مسدود شد و از تردد و عبور مردم در عرض رودخانه زاینده رود در زیر این پل، جلوگیری می شود.

 

حسین امیری روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا با بیان این که بعد از اعلام حادثه فوت نوجوان ۱۲ ساله، موضوع در دستور کار شهرداری اصفهان قرار گرفت، گفت: در نخستین خبری که از این حادثه منتشر شد، بدون هیچگونه مدرکی صحبت از برق گرفتگی شده بود درحالیکه این امر نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

 

امیری با اشاره به این که تیمهای کارشناسی از معاونت خدمات شهری و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان محل حادثه را بررسی کردند و هیچ علایمی از کابل یا سیم برق یا تأسیسات رها شده در محل پل و دهانه های زیرین آن مشاهده و گزارش نکردند، تصریح کرد: تیمی نیز از شرکت برق اصفهان برای بررسی نشت احتمالی برق به محل سی وسه پل اعزام و در گزارش آن ها نیز اعلام شد که هیچ نشتی برق در محل وجود ندارد.

 

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان این که پروژکتورهای نصب شده در طبقه زیرین سی و سه پل، بالاتر از سطح آب قرار دارند، گفت: باتوجه به مجموعه حوادث اخیر و اهمیت سلامت شهروندان، اداره کل بازرسی شهرداری اصفهان مأموریت یافت که بطور ویژه این موضوع را بررسی کند.

 

امیری با اظهار تاسف از حادثه ای که برای نوجوان ۱۲ ساله اتفاق افتاد، اضافه کرد: با وجودی که از قبل نسبت به تردد در دهانه های زیرین پل باتوجه به جریان داشتن رودخانه زاینده رود، تابلوهای هشدار نصب شده بود ولی مجدد نسبت به نصب تابلوهای هشدار و موانع بیشتر در ورودی های شمالی و جنوبی دهانه های زیرین پل و همچنین استقرار نیروهای شهرداری برای جلوگیری از ورود مردم به عرض رودخانه در زیر پل، اقدام شد.

 

او با بیان این که در زمان زمان حاضر جریان برق در دهانه های زیرین سی وسه پل نیز قطع شد، اظهار کرد: ما منتظر اعلام نظر نهایی اداره کل بازرسی شهرداری اصفهان در این زمینه هستیم و در صورت احراز تخلف احتمالی در این زمینه با خاطیان برخورد جدّي خواهد شد.

 

ممنوع شدن تردد دهانه‌های زیرین سی ‎و سه پل اصفهان,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با تأکید بر این که ورود به دهانه های زیرین سی وسه پل و عرض رودخانه ممنوع است، اظهار‌کرد: در زمان زمان حاضر رودخانه زاینده رود با دبی بالایی جریان دارد و باتوجه به جلبک های کف پل و رودخانه بطور جدّي از مردم می خواهیم که از تردد در زیر دهانه های سی وسه پل و سایر پل های اصفهان خودداری کنند.

 

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز در گفتگو با ایرنا با اشاره به این که سی وسه پل حدود ۳۰۰ متر طول دارد، گفت: بهره برداری از این پل بدلیل اینکه از آن به عنوان یک معبر شهری و عمومی استفاده می شود در اختیار شهرداری اصفهان است.

 

شهرام امیری با بیان این که میراث فرهنگی مسائلی مانند حفاظت و مرمت این پل تاریخی را به عهده دارد، گفت: نظارت بر تردد بر روی این پل یا دهانه های زیرین آن ارتباطی با اداره کل میراث فرهنگی ندارد.

 

وی خاطرنشان کرد :با این وجود با توجه به حوادثی که سال های گذشته در محل این پل اتفاق افتاد اداره کل میراث فرهنگی در سال ۹۷ اقدام به نصب حفاظ های کابلی در دهانه ها و رواق های طبقه فوقانی پل با در نظر گرفتن مسائل حفاظتی میراثی و با هزینه سنگین معنوی کرد.

 

امیری با تأکید بر اینکه سی وسه پل یکی از پرترددترین محورهای پیاده رو کلانشهر اصفهان است و شمال و جنوب این شهر را بهم متصل می کند، تصریح کرد: باتوجه به حجم بالای ترددها از روی این پل، احتمال بروز انواع آسیب ها وجود دارد.

 

او نیز با تأکید بر این که تردد در دهانه های زیرین سی و سه پل ممنوع است و خطرهایی مانند لیز خوردن و انتقال بیماری بهمراه دارد از مردم خواست تا با توجه به جاری بودن رودخانه از تردد در زیر پل های اصفهان خودداری کنند.

 

سی وسه پل یا پل' الله وردی خان' شاهکاری از آثار دوران صفوی و یکی از قدیمی و طولانی ترین پل های تاریخی زاینده رود است که ۴۰۰ سال پیش بر بستر این رودخانه بنا شد.

 

این پل ۲۹۵ متر درازا و ۱۴ متر پهنا دارد و درازترین پل بر روی زاینده رود است که در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

 

  22 مرداد 1399
بخش : اصفهان / جامعه
کد خبر: 68122
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز