نماینده ولی فقیه در سپاه: دستگیری فرزندان سرمایه‌داران قم در اغتشاشات

سعیدی با تاکید بر اینکه در نگاه برخی باید از دستاورد‌های موشکی نیز برای رسیدن به ارتباط با غرب دور شویم، اضافه کرد: شکاف طبقاتی در کشور مشکل‌آفرین شده است، برخی از افراد اغتشاشگر دستگیر شده در قم فرزندان سرمایه‌داری هستند که با وجود بیشترین استفاده از سرمایه‌های نظام به این نظام سنگین‌ترین ضربه‌ها را نیز می‌زنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی امشب در همایش «انقلاب اسلامی، تحولات منطقه‌ای و چشم‌انداز آینده» که با حضور اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفا برگزار شد، با بیان اینکه چالش‌های اخیر نظام اسلامی با وجود تبدیل‌شدن به یک قدرت منطقه‌ای قابل‌تأمل است، اظهار داشت: کشور در دوره‌های مختلف درگیر اختلافات سلیقه‌ای، راهبردی و مبنایی بوده است در میان این اختلافات مشکل اصلی به اختلافات مبنایی برمی‌گردد.

وی با تاکید بر اینکه در اختلافات راهبردی مسئولان مبنای مشترکی با یکدیگر دارند، افزود: با توجه به شرایط کنونی کشور رسالت‌ها و وظایف حوزه نسبت به گذشته تغییر کرده است چراکه موضوع کنار گذاشتن روحیه استکبار ستیزی و تعامل با غرب با عنوان مباحثی جدی توسط برخی از افراد دنبال می‌شود.

نماینده، ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از اختلاف مبنایی نگاه امام خمینی (ره) نسبت به نگاه برخی از افراد از جمله بازرگان، بنی‌صدر و منتظری یاد کرد و گفت: در دوره‌های اصلاح‌طلبان، کارگزاران و دوره دوم احمدی‌نژاد نیز این اختلافات مبنایی را مشاهده می‌کردیم.

وی با بیان اینکه مشروعیت پیشوای الهی را خداوند متعال تعیین می‌کند، عنوان کرد: در طول تاریخ اسلام نیز با برخی از افراد که به دنبال تعیین مشروعیت پیشوای الهی با نظر مردم بودند، روبه‌رو بوده‌ایم و نگاه افراد گاهی ضربه‌های سنگینی را به اسلام زده است.

سعیدی به نگاه جامع دین مبین اسلام به ابعاد مختلف حکومتی اشاره کرد و ادامه داد: اسلام نیاز‌های بشری را رفع می‌کند و دارای برنامه‌ای جامع برای حکومت بر بشر است به همین علت باید به آموزه‌های دینی در عرصه‌های مختلف توجه داشته باشیم، در دوران پیامبر اسلام (ص) نیز بر سر موضوع جامعیت دین اختلافات مختلفی مطرح بود.

وی وجود نظریه‌های سکولاریسم، مدرنیته اسلامی و تمدن نوین اسلامی را علت جناح‌بندی‌ها و تقسیم‌بندی‌ها دانست و گفت: برخی به دنبال جدایی دین از سیاست بودند و برخی برای وابستگی به غرب تلاش می‌کردند، اما در نگاه تمدن نوین اسلامی استفاده از آموزه‌های دینی در کنار بهره‌گیری از تجربیات بشری مورد تاکید قرار می‌گرفت و این رویکرد‌ها در شرایط کنونی نیز قابل‌مشاهده است

سعیدی با بیان اینکه برخی اسلام را نیازمند غرب می‌دانند، عنوان کرد: با وجود این افراد همچنان اسلام در خطر است و حوزه روحانیت باید با سخنرانی، منبر و تبلیغ به دنبال اسلام ناب محمدی باشد که هیچ‌گاه نیازی به آموزه‌های غربی ندارند.

نماینده، ولی فقیه در سپاه از تبیین اسلام، سازمان‌سازی، پاسداری از اسلام، ساختار سازی و هدایت مردم به سمت افق‌های دینی به‌عنوان رسالت‌های ولایت‌فقیه نام برد و گفت: گاهی اختلاف بر سر حجیت و رسالت ولایت‌فقیه است در حالی‌که در متون دینی به‌خوبی به حقایق این موضوع‌ها اشاره شده است و بر اساس این آموزه‌ها همان‌طور که فرمان امام صادق (ع) واجب است تبعیت از فرمان، ولی فقیه نیز واجب خواهد بود.

وی با اشاره به فرمایشات رهبری مبنی بر اینکه اکنون در یک پیچ مهمی تاریخی با بازگشت به تمدن اسلامی قرار داریم، یادآور شد: اختلافات مبنایی در مباحثی ازجمله تعامل و ارتباط با کشور‌های استکباری، فضای مجازی و مباحث مرتبط با کشور‌های اسلامی مشاهده می‌شود؛ برخی نیز اعتقاد دارند که عوامل قدرت ایران اسلامی مانع ارتباط با غرب می‌شود به همین علت باید از آن‌ها دست بکشیم.

سعیدی با تاکید بر اینکه در نگاه برخی باید از دستاورد‌های موشکی نیز برای رسیدن به ارتباط با غرب دور شویم، اضافه کرد: شکاف طبقاتی در کشور مشکل‌آفرین شده است، برخی از افراد اغتشاشگر دستگیر شده در قم فرزندان سرمایه‌داری هستند که با وجود بیشترین استفاده از سرمایه‌های نظام به این نظام سنگین‌ترین ضربه‌ها را نیز می‌زنند.

وی با طرح این سؤال که آیا تاکنون توانسته عدالت را در نظام اسلامی پیاده‌سازی کنیم؟، گفت: شکاف طبقاتی و وجود دو طیف فقیر و سرمایه‌داری که در نظام نفوذ دارند نتیجه عملکرد‌های اشتباه گذشتگان است.

سعیدی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی با تغییر متغیر‌ها رسالت حوزه و روحانیت تغییر کرده است، عنوان کرد: محوریت و ماهیت حکومت، دشمنان نظام، ساختار خدمت به مردم و قانون‌گذاری ازجمله این متغیر‌ها هستند که باید در شرایط کنونی با توجه به آن‌ها وظایف و رسالت‌های خود را دنبال کنیم، اگر اکنون درس خارج استاد حوزه علمیه قم با قبل از انقلاب اسلامی متفاوت نباشد او نسبت به متغیر‌ها بی‌توجه است.

وی با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه باید از شورای نگهبان در مقابل تهاجمات حمایت کنند، گفت: مفهوم حوزه انقلابی تغییر با توجه به متغیرهاست، حوزه انقلابی باید از مردم‌سالاری دینی حراست کند و اجازه ندهد که افراد با بهانه‌ای مخالف این مدل حکومتی را به‌عنوان یکی از دستاورد‌های انقلاب مورد هدف قرار دهند.

نماینده ولی فقیه در سپاه خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به سخنان برخی از سیاسیون و عمامه به سر‌ها گوش دهیم باید بی‌خیال ارزش‌های دینی شویم در حالی‌که رسالت کنونی ما تقویت و حفظ وحدت است چراکه شیعه در کنار اهل سنت توانسته در کشور‌های مختلف از حریم‌های اهل‌بیت (ع) دفاع کند.

وی با اشاره به اینکه اهل سنت قدیمی و سکولار تقابلی با نظام اسلامی ندارند، عنوان کرد: برخی از بزرگان اهل سنت در کنار شیعیان قرار دارند و برای تحقق اهداف اسلامی تلاش می‌کنند، هرچند نمی‌گوییم دست از اهل‌بیت (ع) برداریم، اما اکنون شیوه خدمت به این بزرگواران تغییر کرده و نظام اسلامی فقط با وهابی مشکل دارد.

سعیدی از لزوم فعالیت روحانیون و طلاب در دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف یادکرد و گفت: بسیاری از افراد مسئول نیز به این نتیجه مهم رسیده‌اند، اما تاکنون نتوانسته در این بخش به شیوه مطلوب پاسخ‌گو باشیم چراکه زیرساخت‌های موردنیاز فراهم نیست، بخشی از مشکل نیز به دولت برمی‌گردد.

وی ادامه داد: برخی از اختصاص اعتبار ۳۰ میلیارد تومان دولت برای بیمه درمانی طلاب در حالی گلایه می‌کنند که هزاران میلیارد تومان به وزارتخانه‌ها داده می‌شود و کسی حرفی به میان نمی‌آورد، این نشان می‌دهد که به متغیر‌ها توجه لازم را نداریم.

سعیدی با اشاره به اینکه امروزه شاهد تکرار داستان غربت حضرت علی (ع) هستیم، افزود: حوزه‌ها باید در تقابل میان اسلام و کفر نقش خود را پیدا کنند و در این مسیر بصیرت افزایی ملت را نیز مورد توجه قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه هویت اصلی گروه‌های سیاسی باید به مردم معرفی شود، عنوان کرد: در دوران پیامبر اسلام (ص) برخی هرچند کار‌های اشتباهی انجام می‌دادند، اما به علت حضور در کنار ایشان در مصونیت بودند و اکنون نیز برخی کنار امام بوده‌اند که نمی‌توانیم به آن‌ها حرفی بزنیم درحالی‌که امکان تغییر هر فردی بر اثر گذشت زمان وجود دارد.

سعیدی با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه باید نسبت به حمایت از جمهوری اسلامی به‌عنوان مدلی اسلامی و دینی برای اداره بشر اهتمام جدی داشته باشند، مطرح کرد: برخی ناآگاه در کنار فتنه‌گران قرار گرفتند که اگر آگاهی لازم را داشته باشند خط خود را از فتنه‌گران جدا می‌کنند.

  14 دی 1396
بخش : قم / سیاسی / داخلی
کد خبر: 60032
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز