مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل:
دید علمی‌تر و کارشناسی‌تر به جنگل و مرتع ، راهبرد عبور از دغدغه‌ها و مشکلات
حیات بشری امروز در مسیر حرکت خود با چالش‌هایی به دلیل غفلت ما روبه‌رو شده است.

به گزارش ساجد خبر از اردبیل، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: ما در حل مشکلات و چالش‌‌ها از تخریب جنگل و مرتع گرفته تا سایر عرصه‌های طبیعی باید دید علمی‌تر و کارشناسی‌تر داشته باشیم تا با یک راهبردی درست بتوانیم از دغدغه‌ها و مشکلات عبور کنیم.

شهامت هدایت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط‌زیست دراردبیل اظهار کرد: باید در اشاعه فرهنگ صحیح صیانت از منابع طبیعی و محیط‌زیست عاقلانه و منطقی ورود پیدا کنیم و اجازه ندهیم تا برخی مشکلات و دغدغه‌ها نگرانی‌های ما را روزافزون کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل مشکل امروز کشورمان را تولید و تأمین منابع آب به شکل بسیار سخت و دشوار توصیف کرد و یادآور شد: ما با این وضعیت بحران آب که قطعاً بحران قرن معاصر محسوب می‌شود نباید به فکر توسعه عرصه‌های کشاورزی باشیم بلکه باید بهره‌وری را افزایش داده و به تولید با کیفیت بیندیشیم.

هدایت توجه به استفاده از انرژی‌های پاک و سلامت اکوسیستم را یادآور شد و تصریح کرد: با پوشش گیاهی مناسب و جلوگیری از خشک‌سالی‌های احتمالی به راحتی می‌توانیم بخشی از این چالش‌ها و دغدغه‌ها را برطرف کنیم.

وی تنوع‌بخشی به پوشش گیاهی و توجه به گونه‌های متنوع درختی و جنگلی را یادآور شد و گفت: در این ارتباط باید تغییرات اقلیمی و آمایش سرزمینی نیز به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه قرار گیرد.

او ادامه داد: در اثر غفلت و بی‌توجهی دریاچه ارومیه و بسیاری از تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور از وضعیت طبیعی و حالت معمولی خود خارج شده و دغدغه‌هایی را به وجود آورده که واقعا سخت و دشوار به نظر می‌رسد در حالی که ما باید این امانت عظیم را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم چرا که حیات بشری امروز در مسیر حرکت خود با چالش‌هایی به دلیل غفلت ما روبه‌رو شده است.

وی آیات و روایات مختلف در خصوص جایگاه منابع طبیعی و حفظ سرمایه آب، خاک و هوا را یادآور شد و گفت: ما حق نداریم این سرمایه‌‌ها را نادیده گرفته و یا نسبت به حفظ و نگهداری آنها دچار غفلت شویم چرا که در این صورت عذاب الهی همه ما را گرفتار خواهد کرد.

  12 اسفند 1394
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز