در ساحل انزلی دیده شد :
لاشه یک قلاده فوک کاسپین در ساحل انزلی مشاهده شد .
لاشه یک قلاده فوک کاسپین

در پی تماس یکی از شهروندان بندرانزلی مبنی بر مشاهده لاشه یک قلاده فوک کاسپین یا خزری ، اکیپی از کارشناسان به همراه تجهیزات نمونه برداری به محل اعزام شدند .
به گزارش ساجدخبر،رییس اداره محیط زیست بندر انزلی با اعلام این خبر گفت با بررسی های انجام شده مشخص شد که لاشه ، تازه است و پس از نمونه برداری از بافت های حیوان ، نمونه ها برای مشخص شدن دلیل تلف شدن فوک به اداره محیط زیست دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ارسال شد .
اکبر میغی افزود فوک کاسپین یا خزری تنها پستاندار ساکن دریای خزر است و گونه منحصر به فرد این بزرگترین دریاچه دنیاست . وی گفت فوک ها از اوایل تابستان برای تغذیه و استفاده از سرمای آبهای مناطق عمیق دریای کاسپین به سواحل جنوبی دریا مهاجرت میکنند و تا اواخر پاییز در سواحل استان های گیلان ، مازندران و گلستان مشاهده می شوند . فوک ها اوایل زمستان و با سردتر شدن هوا برای زادآوری به عرض های شمالی و یخ زده دریای کاسپین مهاجرت می کنند و توله های خود را روی این یخ ها بدنیا می آورند. رییس حفاظت محیط زیست بندر انزلی افزود نسل این گونه زیبا به شدت در خطر انقراض است بطوریکه جمعیت آن از 2 میلیون قلاده در بیست سال پیش به کمتر از 100 هزار قلاده کاهش پیدا کرده که از جمله دلایل این کاهش میتوان به کاهش منابع تغذیه ای فوک مثل ماهی کیلکا براثر صید بی رویه ، کشتار آن توسط صیادان و شکارچیان ، همچنین سموم شیمیایی و آلودگی آب ناشی از پساب های صنعتی اشاره کرد .

 

- روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان

  8 آذر 1395
بخش : گیلان / محیط زیست
کد خبر: 55741
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز