در مدیریت شعب بانک ملی استان گیلان برگزار شد:
نشست شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گیلان
نشست شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت امور اقتصادی و دارایی

جلسه شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در دفتر مدیریت شعب بانک ملی استان گیلان با حضور اعضاء جلسه شورای هماهنگی برگزار گردید. در این جلسه پس از قرائت دستور و موضوعات جلسه، یزدان دوست دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان گیلان گفت: بانک ملی در راستای سیاستهای اقتصادی کلان دولت خدمات شایسته ای را در خصوص ارائه منابع بانکی به منظور تشویق و حمایت از سرمایه گذاری داخلی و خارجی انجام داده است.

به گزارش صیدنیوز ، وی گفت: بانک ملی در واگذاری منابع بانکی برای پیشبرد 27 طرح عمده فعال در استان که از جنبه های مالی ،فنی و اقتصادی نقش بسزایی در اقتصاد و بازار سرمایه استان داشته اقدمات موثری انجام داده  است. وی برخی از بنگاههای اقتصادی که با مشارکت بانک ملی گیلان در استان مشغول فعالیت می باشند را اینچنین برشمرد:
1-شرکت پارس فلز گیلان(شهرک صنعتی صومعه سرا)2-گروه صنایع غذایی نگین نادری(لاهیجان) 3-صنایع آلومینیوم گیلان(شهرک صنعتی رشت)4-شرکت پارس خزر(رشت) 5-شرکت ریسمان دریای شمال(حسن رود)6-شرکت مینا سرنگ(رودسر)7-مرکز تصویر برداری سپهر(شرکت آریا تابان پارسیان)8-بیمارستان فوق تخصص پارس(شرکت طب زیست بنیان رشت) 8-مجتمع اقامتی توریستی شاندرمن 9-هتل تالار راد شفت 10-پمپ بنزین خانی(توتکابن رودبار).
منصور مولایی پور مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت متبوع نیز در این جلسه، بر لزوم تشکیل مستمر و منظم این نشست ها تأکید نمود و گفت: دستورالعمل شورا در جهت ایجاد هماهنگی بین مدیران مجموعه استانی تنظیم گردید و هدف، بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تابعه وزارت اموراقتصادی و دارایی و جمع بندی و ارسال موارد به مرکز می باشد و با توجه به گستردگی ماموریت‌ها و وظایف دستگاه‌های زیرمجموعه‌ی وزارت متبوع، برگزاری این جلسات به‌منظور هم‌افزایی بیش‌تر، خروجی بهتر کار و هماهنگی‌های بهتر تشکیل شده تا بیش از گذشته در یک فضای تعاملی کار کنیم.
وی ضمن ارائه گزارشی در خصوص وضعیت وصول درآمدهای 8 ماهه استان، خواستار پیش بینی و ایجاد منابع جدید درآمدی برای رشد و توسعه استان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی شده و تحقق خودکفایی و تأمین هزینه‌های استان را منوط به افزایش درآمدهای استان، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی، ایجاد مشوق‌های جدید برای تولید و سرمایه‌گذاری و شفافیت در داد و ستدها و فعالیتهای اقتصادی برای بهبود و اصلاح زیرساختهای مورد نیاز توسعه دانست. وی همچنین یکی دیگر از مسائلی را که میتواند برای اقتصاد و بازار سرمایه استان قابل اتکا باشد ،انتقال تامین منابع از سیستم بانکی به سمت بورس و بازار سرمایه دانست و از کلیه مدیران و اعضاء خواست که کمک کنند که با انجام این انتقال ،بازار سرمایه و بورس گسترش پیدا کند.
وی در ادامه افزود: یکی از مأموریت­هایی که از طرف وزارتخانه به ما محول شده است تشکیل و ساماندهی مرکز خدمات سرمایه­گذاری استان می­باشد که این مرکز به صورت مجموعه واحد و هماهنگ و فعال به انجام وظایف قانونی خود در زمینه تشویق و حمایت در سرمایه گذاری خارجی و بالتبع رشد و توسعه استان همت گمارده است.
نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان گیلان همچنین افزود: کار ویژه و عظیمی که مطالعات آن در سطح استان انجام شده ، دو پروژه کلیدی " بررسی و ایجاد مرکز مالی بین المللی " و "خوشه سرمایه گذاری بین المللی ماهیان خاویاری"و معرفی گیلان بعنوان بورس خاویار در منطقه و جذب و جلب سرمایه گذاران برای انجام این پروژه های کلیدی می باشد. وی گفت: خاویار دارای ارزش قیمتی بالا و کالایی با ارزش افزوده بالا برای سرمایه گذاری در استان می باشد و باید به دنبال کالاهایی برای سرمایه گذاری بود که دارای ارزش و مزیت نسبی بالا باشد. رئیس شورای هماهنگی مدیران استانی از اعضای  شورا خواست که برای اجرای این دو پروژه کلیدی و حیاتی کمک کنند زیرا اجرای این دو پروژه، برای اقتصاد استان و معرفی این استان درسطح جهانی بسیار حائز اهمیت می باشد.
در این نشست همچنین فلکیان مدیر کل شرکت بیمه ایران در خصوص تشویق و حمایت از طرحهای سرمایه گذاری گفت: بیمه عمر و سرمایه گذاری ، نوع جدیدی از بیمه می باشد که علاوه بر پوشش بیمه عمر، سود تضمینی مرکب به همراه سود مشارکت نیز به بیمه گذار تعلق میگیرد. ماهیت وصول وجوه دریافتی از بابت حق بیمه عمر به این صورت است که شرکتهای بیمه ایران، از محل وجوه دریافتی می بایست سرمایه گذاری کنند. وی در ادامه پیشنهاد کرد: با مقامات و مسئولین ستادی  صحبت و مکاتبه گردد تا موافقت نمایند که  بخشی از وجوه دریافتی بابت حق بیمه عمر و سرمایه گذاری به منظور اجرای طرحهای سرمایه گذاری در استان اختصاص یابد.
وی افزود: شرکت بیمه ایران در گیلان بیشتر کارهای عملیاتی انجام می دهد و نمی تواند در مقوله طرحهای سرمایه گذاری وارد عمل شود ،این شرکت در تهران، دارای شرکت سرمایه گذاری مجزا می باشد و برخی از طرحهای مانند(" بررسی و ایجاد مرکز مالی بین المللی " و "خوشه سرمایه گذاری بین المللی ماهیان خاویاری") که مطالعات اولیه آن انجام گرفته، به شرکت سرمایه گذاری بیمه ایران در مرکز پیشنهاد دهیم تا بتوانیم نظر مساعد آنها را برای مشارکت در این امر خطیر و اجرای این دو پروژه کلیدی در استان داشته باشیم.
مهران فر مدیر منطقه‌ای بورس استان گیلان نیز در این نشست گفت: تامین مالی یکی از دغدغه‌های اصلی بخش تولید است و معمولاً بنگاههای اقتصادی برای تامین مالی خود به بانکها مراجعه میکنند، شاید بانکها نتوانند جوابگوی همه‌ی درخواستها و نیاز باشند بنابراین برای تامین مالی بنگاههای اقتصادی غیردولتی و شهرداریها بازار سرمایه‌ یکی از ابزارهای مهم است که بایستی به آن توجه گردد. وی در ادامه به روشهای تامین سرمایه، منابع تامین سرمایه و مکانسیم اداری از طریق شرکتهای تامین سرمایه ‌که شرکتهای واسطی هستند بین بنگاههای اقتصادی و بازارسرمایه پرداخت و افزود: هدف از برگزاری چنین نشست هایی این است که شرکتهای تامین سرمایه‌را بیشتر بشناسیم و نحوه‌ی فعالیت آنها را بدانیم و از این ظرفیت و توانایی برای رونق کسب و کار در استان استفاده کنیم.
انوری مدیر کل امور مالیاتی استان گیلان با تاکید بر اهمیت شفاف سازی اطلاعات در نظام اقتصادی کشور خاطرنشان ساخت: با اجرای کامل طرح جامع مالیاتی که یکی از اولویت‌های مهم سازمان امور مالیاتی کشور می‌باشد و یک پروژه ملی است، می توان از فساد مالی، و فرار مالیاتی در کشور جلوگیری کرد. وی سپس پیشنهاد داد جلسات شورای هماهنگی مدیران استانی بصورت منظم و مرتب برگزار گردد و صحبت ها و تصمیماتی که در این جلسات گرفته می شود کمیته فرعی و تخصصی در این خصوص تشکیل گردد تا اولویت بندی ها و مصوبات مورد بررسی و عملیاتی به مرحله اجرا درآید. این نشست به دنبال خود مصوباتی را داشته که عبارت است از:
1-تشکیل کمیته های فرعی و تخصصی در خصوص بررسی اولویت بندی مطالب ، عملیاتی و اجرا شدن مصوبات جلسه شورای هماهنگی مدیران استانی.
2-پیشنهاد به بخش سرمایه گذاری شرکت بیمه ایران در خصوص موافقت اختصاص بخشی از وجوه دریافتی بابت حق بیمه عمر و سرمایه گذاری به منظور اجرای طرحهای سرمایه گذاری در استان گیلان.
3-پیشنهاد به شرکت سرمایه گذاری در شرکت بیمه ایران در خصوص موافقت مشارکت در دو طرح سرمایه گذاری (" بررسی و ایجاد مرکز مالی بین المللی " و "خوشه سرمایه گذاری بین المللی ماهیان خاویاری") که مطالعات اولیه آن انجام گرفته و در سایت (www.investgilan.ir) درج گردیده است.
4-مقرر گردید جلسه آتی شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت متبوع با محوریت ایجاد شرکت سرمایه گذاری در استان گیلان برای رفع مشکلات 1200 پروژه نیمه تمام صنعتی و 160 پروژه گردشگری و 17 پروژه دامداری جهت خروج از تامین مالی بانک محور در بورس منطقه ای گیلان برگزار گردد.

 

- روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان

  12 دی 1395
بخش : گیلان / اقتصاد ایران
کد خبر: 56198
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز