رئیس پارک علم و فناوری گیلان:
موفقیت اقتصادی کشورهای دنیا امروزه با اتکا به دانش و فناوری است
موفقیت اقتصادی کشورهای دنیا امروزه با اتکا به دانش و فناوری است

در ادامه سلسله نشست های با موضوع ظرفیت های مناطق ویژه و آزاد برای صادرات، رئیس پارک علم و فناوری گیلان در تازه ترین نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی این اداره کل به تبیین «نقش تولید و صادرات دانش بنیان از طریق مناطق آزاد و چگونگی استفاده از ظرفیت این مناطق در توسعه آن» پرداخت.

به گزارش صیدنیوز ، مجید متقی طلب در این نشست با اشاره به  اهمیت داشتن ساختاری مدرن و منتج از تغییر نگرش از ساختارهای سنتی تجارت برای رشد و توسعه اقتصادی اظهار کرد: هم اکنون در کشورهای موفق در حوزه صادرات، از خام فروشی و تجارت سنتی فاصله گرفته شده و عملا در عرصه رقابت بین المللی نگرش ها نغییر یافته است. وی افزود: برای رشد اقتصادی و رسیدن به پیشرفت در این حوزه باید جایگاهی در عرصه رقابت بین الملی برای کشورمان ایجاد کنیم و برای رسیدن به چنین هدف مهمی باید به سمت تغییر نگرش ها از تجارت سنتی برویم.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان با تاکید بر اینکه باید برای رسیدن به چنین هدفی از ساختاری منسجم برخوردار باشیم گفت: باید برای این منظور ساختار و برنامه راهبردی طولانی مدت در عرصه تحارت داشته باشیم زیرا آنچه که امروز سبب عقب ماندگی کشورهای جهان سوم در دنیا شده است نداشتن توسعه پایدار و همه جانبه است در حالی که باید از برنامه ای با قابلیت اندازه گیری در طولانی مدت برخوردار باشیم. وی ساختار موردنظر را دارای شاخصه هایی دانست و گفت: ساختار فوق باید برای صنعت، جذاب و گیرا باشد تا بتواند سرمایه گذاران را جذب کند.
متقی طلب تصریح کرد: مساله بعدی اینست که فرایندها و قوانین اجرائی که در کشور داریم باید موثر و حمایت کننده باشد.وی ادامه داد:  یکی از مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم اینست که دائما قانون و برنامه ریزی در کل کشور با شعار تاکید بر شرکت های دانش بنیان مطرح می شود در حالی که بحث دانش بنیان شدن یک اصل اساسی است که باید رعایت شود اما در بحث دانش بنیان، صرف تولید تکنولوژی بالا کفایت نمی کند. بلکه قدرت گرفتن صنعت از این و نفوذ فناوری در داخل صنعت از موضوعات اساسی است که باید به آن دقت ویژه شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه در رقابت در حوزه تجارت، دو راه اساسی می توانیم داشته باشیم افزود: برای اینکه جایگاهی رقابت پذیر در حوزه تجارت داشته باشیم باید یا در ارتباط با قیمت رفتاری داشته باشیم که رقابت پذیری محصول و خدمت ارائه شده را در جریان بیندازد و یا اینکه محصولی که تولید می کنیم متمایز باشد. قطعا کسانی که در حوزه دانش و فناوری پیشرو هستند در هر دو مورد موفق هستند.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان عمل کردن بر اساس روش دانش بنیان در مقابل با روش و نگرش سنتی در حوزه تجارت و اقتصاد مطرح است گفت: تعریف بین المللی اقتصاد دانش بنیان اینست که تاکید اقتصاد دانش بنیان بر استفاده مستمر از دانش و فناوری است و این استفاده مستمر در همه جهات از جمله ساختار، فرایند و پرسنل و ... همه و همه مورد توجه است. وی تصریح کرد: رقابت در جایی شکل می گیرد که امکان مبتنی بر دانش و فناوری وجود داشته باشد و در عین حال ثروت از آن تولید شود. تولید بر اساس نوآوری و فناوری مطمئنا باید به تولید ثروت و بهبود اقتصاد منتهی شود و اگر تولید دانش بنیان داشته باشیم ولی اقتصاد محور نباشد منتج به خروج نخبگان به خارج از کشور می شود که سالها شاهد آن بوده ایم.
متقی طلب با بیان اینکه صرف تولید دانش و فناوری نمی تواند کافی باشد اظهار کرد: باید سیستم موجود در کشور از چنین رویکردی که مبتنی بر دانش بنیان شدن اقتصاد و تجارت است حمایت کند و حمایت از شرکت های دانش بنیان به صورت سیستماتیک وجود داشته باشد. وی در ادامه با ذکر مثال هایی از شرکت های بزرگ و موفق جهانی که به اهمیت دانش و فناوری در بدنه خود پی برده و آن را به اصلی اجتناب ناپذیر در تجارت شان تبدیل کرده اند گفت: آمارها نشان می دهد انواع شرکت های موفق و قدرتمند دنیا در اقتصاد جهانی از نقش آفرینی دانش و فناوری مبتنی بر علم در فعالیت خود بهره می برند. این مقام مسئول تاکید کرد: اگر قرار باشد در حوزه تجارت، رقابت پذیر ورود کنیم باید بتوانیم ساختار را اصلاح کرده و مبتنی بر دانش پیش برویم.
متقی طلب در ادامه به تعریف فعالیت های مناطق آزاد پرداخت و گفت: در ساختارهای کنونی مناطق آزاد آنچه که بسیار حائز اهمیت است اینست که این مناطق طوری طراحی شوند که سرمایه های خارجی را جذب کنند تا ارزش افزوده ایجاد کنند و در چنین ساختاری مجددا نقش سرمایه های نامحسوس بسیار حائز اهمیت است. وی تاکید کرد: به عبارت بهتر مناطق آزاد می توانند دروازه تعاملات علم و فناوری منتج به ثروت باشند.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان تصریح کرد: در رسیدن به چنین هدفی، از دو سال پیش بین پارک گیلان و منطقه  آزاد انزلی مذاکراتی صورت گرفته که پارک های علم و فناروی را به عنوان پلی در نظر بگیریم که علم را به اقتصاد متصل کند تا بتوان از علم، ثروت تولید کرد. وی ادامه داد: به همین منظور ، کنسرسیومی از 24 شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری گیلان تشکیل شده است تا بتوانند برای صادرات محصولات دانش بنیان فعالیت داشته باشند اگرچه مشکلاتی نیز وجود دارد.
متقی طلب افزود: در همین راستا، پس از ماه مبارک رمضان، نمایشگاه دائمی در منطقه آزاد از فعالیت های همین کنسرسیوم شکل می گیرد که که مربوط به موضوعات دانش بنیان است تا ساختار اصلی درگاه صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان را از مناطق آزاد و ویژه داشته باشیم. وی تاکید کرد: اگر قرار باشد در عرصه رقابت های بین المللی ورود کنیم و پایدار بمانیم و پیشرفت داشته باشیم باید از مسیر علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان به بازارهای جهانی ورود پیدا کنیم.
در ادامه این نشست حاضرین به ارائه نظرات و پرسش های خود پرداختند. مدیرکل امور اقتصادی و دارائی گیلان گفت: بحث اصلی در حوزه فعالیت های مناطق آزاد بر اصل صادرات و صادرات مجدد و جذب سرمایه گذاری خارجی متکی است.
منصور مولائی پور افزود: امروزه شرکت های چندملیتی هستند که اقتصاد دنیا را می چرخانند و نباید تنها به این موضوع خود را محدود کنیم که با اطلاعات و دانش خود تولید و صادر کنیم. وی ادامه داد: در حال حاضر در سطح کشور، شاهد فعالیت شرکت هایی هستیم که در ایران کالا تولید می کنند و نشان ساخت ایران می زنند و درعین حال از برند معتبر خود نیز نام می برند و این سوال پیش می آید که چرا در سطح استان چنین شرکت هایی حضور ندارند؟ مولائی پور این سوال را از رئیس پارک علم و فناوری گیلان پرسید که آیا در گیلان این قابلیت وجود دارد که شاهد فعالیت چنین شرکت هایی باشیم.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان در پاسخ به این سوال گفت:  پارک گیلان نیز به دنبال ورود این شرکت ها در گیلان است اما برای فعالیت چنین شرکت هایی نیاز به اراضی بزرگ است که در این حوزه با کمبودهایی طی سال ها مواجه بودیه ایم که اخیرا این مشکل تا حدودی رفع شده است. متقی طلب از پارک های علم و فناوری پردیس، اصفهان و مشهد به عنوان پارک هایی که در این حوزه فعالیت موفقی داشته اند نام برد.
در ادامه بخش پرسش و پاسخ، علی آبادی مشاور اقتصادی با بیان اینکه 80 درصد شرکت های دانش بنیان نوپا هستند و هنوز به مرحله محصول و صادرات نرسیده اند گفت: دامنه شرکت هایی که در حوزه صادرات موفق بوده اند بسیار پایین است. وی افزود: پارک های علم و فناوری باید به دنبال رفع ایراداتی باشند که سبب شده شرکت های دانش بنیان به حوزه صادرات کمتر توجه کنند. این کارشناس مسائل سرمایه گذاری تصریح کرد: در کنار اجرای فن بازارها که از سوی وزارت علوم و معاونت فناوری ریاست جمهوری در سال برگزار می شود باید در استانی مثل گیلان به دنبال جلب حمایت هایی از جمله حمایت های صندوق پژوهش و فناوری بود تا در حوزه صادرات، شرکت های دانش بنیان به صورت قوی وارد شوند.
دو موسس شرکت های دانش بنیان نیز در این نشست به مشکلات خود پرداختند و خواستار راهنمایی و حمایت بیشتر پارک علم و فناوری شدند و پیشنهاد برقراری سفرهایی به خارج از کشور برای موسسان شرکت های دانش بنیان را دادند که بتوانند از تجربیات کشورهای موفق در این عرصه بازدید و بهره برداری کنند. همچنین موسسان این شرکت ها به رعایت قوانین حقوق مالکیت معنوی ایده ها نیز تاکید کردند.
پاک سرشت کارشناس مسائل اقتصادی نیز در ادامه با تاکید بر اینکه ارزش معنوی و برند و نواوری ها در محصولات در دنیای امروز به خوبی نهادینه شده است اظهار کرد: این مهم در اقتصاد کشورها سهم جدی دارد و ما باید به دنبال راه حل برای رفع مشکلات خود در این عرصه باشیم. وی ادامه داد: فناوری یک ارزش است و برای بهره بردن از اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری باید به دنبال شناسایی بازارها باشیم و بازاریابی لازم را در این حوزه انجام دهیم که پارک های علم و فناروی می توانند این موضوع را به عنوان هدفی قابل توجه دنبال کنند. پاک سرشت تاکید کرد: اگر اقدامات مقدماتی دانش بنیان که مقدمه صادرات هستند به طور جدی در کشور اتفاق بیفتد و تحقیق درباره بازار و بازاریابی صورت گیرد، مطمئنا روند ارزش صادرات از طریق محصولات دانش بنیان رشد می یابد.
رئیس پارک علم و فناوری در پاسخ گفت: نقص های موجود در شناسایی شرکت های دانش بنیان در حال رفع است و البته نظرات به سطوح بالاتر انعکاس داده می شود و باید اعتراف کنیم که طی دو سال پیش تاکنون ایرادات بسیاری در این حوزه رفع شده است. وی تاکید کرد: متاسفانه اجزای مختلف در کشور در کنار هم همخوانی ندارند که بتوانند حمایت همه جانبه از شرکت های دانش بنیان صورت گیرد و این ناهمخوانی منجر به سرخوردگی صاحبان ایده می شود.
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارائی گیلان نیز در این نشست بیان کرد: برای توسعه شرکت های دانش بنیان و استفاده از محصولات آن ها باید از فرصت های منطقه ای استفاده کرد. وی همچنین افزود: کمبود عرصه از جمله مشکلات گیلان است.عرصه 100 هکتاری منطقه ویژه تجاری، اقتصادی لاهیجان مصوب است و مستعد عرصه ای برای منطقه ویژه تولید و صادارت محصولات دانش بنیان است که می تواند گامی برای رشد و فعالیت شرکت های چندملیتی برای حضور در گیلان باشد و این امکان وجود دارد که پارک گیلان در این حوزه وارد شود بنابراین پیشنها می شود کارکرد منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان با پی گیری مسئولان استانی از مراجع ذیربط به منطقه ویژه علم و فنآوری تغییر یابد.
متقی طلب با استقبال از این پیشنهاد، قول مساعد برای پیگیری داد و این موضوع به عنوان مصوبه جلسه فوق تائید شد.

  25 خرداد 1396
بخش : گیلان / اقتصادی
کد خبر: 57995
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز