مدیرکل منابع طبیعی گلستان:
بیش از 3400 هکتار جنگل‌‌کاری در گلستان اجرا شد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: با خارج شدن 24 روستا از داخل مناطق جنگلی استان گلستان، 3 هزار و 461 هکتار جنگل‌کاری انجام شده است.

ابوطالب قزل‌سفلو در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت طرح جنگل‌کاری اظهار داشت: امروزه از جنگل‌ها به عنوان ریه‌های زمین یاد شده و حیات و بقای نسل انسان در حیات و بقای آن است و انسان امروز وادار به تامل و تعامل و تغییر و اصلاح شیوه و رویکرد در برخورد با آن است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان تصریح کرد: در این راستا اقداماتی مانند ساماندهی و خروج دام از جنگل برای تسریع بازسازی و سوق دادن جوامع گیاهی به سمت شرایط مطلوب اجرا شده است.

قزل‌سفلو گفت: واحد ساماندهی و خروج دام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان  از سال 1378 تاکنون 24 روستای داخل جنگل تخلیه و 3461 هکتار به جای آنها جنگل‌کاری انجام گرفته است.    

وی اظهار کرد: ساخت 100 واحد مسکونی و قرار دادن حدود 400 هکتار زمین کشاورزی برای اشتغال خانوارها  در این طرح در این روستاها و سایر مناطق، معوض و خریداری شده و مورد توسعه و جنگل‌کاری قرار گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان افزود: بیش از 72 میلیارد ریال برای اجرای این طرح هزینه شده و بیشتر بخش‌های این طرح در نواحی شرقی استان گلستان اجرا شده است.

قزل‌سفلو تصریح کرد: کمک به تسریع زاد آوری و تجدید حیات طبیعی جنگل، حذف دام و بهره‌برداری سنتی به عنوان عوامل اصلی تخریب و نابودی و سیر قهقرائی جنگل‌های منطقه، فراهم کردن زمینه بازسازی مناطق کم پوشش و افزایش تولید، رویش و تنوع گونه‌های جنگلی، کمک به تغییر الگوهای اقتصادی و معیشتی جوامع جنگل‌نشین و حذف دامداری سنتی، کاهش هزینه‌های جانبی اعم از حمل و نقل و نزدیکی به بازار مصرف و تولید محصول کیفی و در نتیجه افزایش درآمد برای مشمولان طرح از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح است.

  17 مهر 1394
مرجع: تسنیم
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز