رضا عباسي -فعال فرهنگي و اجتماعي:
تکریم در میبد، تخریب در گرگان
در همان روزی که برگزاری جشنواره «هر خشت، یک لبخند» برای تقویت هویت تاریخی شهر میبد برگزار می شد (منبع: خبرگزاری ایرنا) دو اتفاق دیگر در دو نقطه از کشور در همین زمینه قابل تامل است.

در همان روزی که برگزاری جشنواره «هر خشت، یک لبخند» برای تقویت هویت تاریخی شهر میبد برگزار می شد (منبع: خبرگزاری ایرنا) دو اتفاق دیگر در دو نقطه از کشور در همین زمینه قابل تامل است.

نخست، تجمع مردمی فعالان فرهنگی برای جلوگیری از تخریب مهدیه مشهور به حاجی عابدزاده به عنوان نخستین مهدیه کشور (منبع: خبرگزاری ایلنا) و دیگری تخریب بی سر و صدای خانه قاجاری برهانی در بر خیابان امام، از خیابان های اصلی در مرکز شهر گرگان با مجوز شهرداری بود.

با این که مهدیه مرحوم حاجی عابدزاده که از خیرین مشهد بوده است قدمتی حدود هفتادسال دارد، اما مخالفان تخریب این مهدیه، آن را مغایر با برنامه های سال ٢٠١٧ مشهد که سال «مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام» نام نهاده اند می دانند. و در همین ارتباط نیز کمپینی به نام «نه به تخریب نخستین مهدیه ایران» ایجاد کرده اند.

مخالفان تخریب این مهدیه معتقدند که بنای مذکور که در سال های پیشین بعد از حرم مطهر امام هشتم شیعیان شاهد برگزاری باشکوه ترین مراسم مذهبی مشهد بوده است، علاوه بر این که الگوی معماری بسیاری از مهدیه های کشور بوده، جزیی از هویت مذهبی این شهر است و علاوه بر تعلق مردمی، عامل اشتراک بسیاری از افراد است. همچنین آن ها بر حفظ نام و یاد حاجی عابدزاده، خیری که این مجموعه از مجموعه ١٢ گانه مذهبی را بنا کرده است تاکید دارند.

در عوض اما، سرنوشت خانه برهانی در گرگان جالب توجه است. این بنای ارزشمند معماری که تنها بنای قاجاری به جای مانده در بر اصلی خیابان امام است (در خیابان کشی سال ١٣١١، بسیاری از خانه های قاجاری از بین رفت و بناهایی با معماری پهلوی اول جایگزین آن ها شدند) سال ها متروکه بوده و اکنون حکم رفع خطر از سوی شهرداری گرگان را دریافت کرده و مالک در حال تخریب این بنا است.

این در حالی است که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان در اظهارنظرهای غیررسمی منکر هرگونه استعلام از این اداره کل از سوی شهرداری گرگان در این خصوص شده است. با وجود حضور کارشناس این اداره کل در محل پروژه در روز پنجشنبه و درخواست توقف کار، تخریب بنا با استفاده از تعطیلی روز جمعه ادامه یافته است.
با وجود اذعان کارشناسان میراث به اظهار شهرداری در عدم صدور پروانه ساخت، شواهد نشان از عزم بر تخریب کامل (و نه رفع خطر) و یا زمینه سازی برای این ملک با موقعیت تجاری دارد.

تخریب خانه برهانی، جزیی از سریال تخریب خانه های بافت تاریخی ارزشمند گرگان و گمیشان توسط مالکان محسوب میشود. چند هفته قبل، خانه محمدی در گمیشان که ثبت ملی نیز بود کاملا در آتش سوخت. همچنین خانه های ارزشمندی مانند خانه دارویی، میرکاظمی، سردار افخم، سیدی و… در چند ساله اخیر تخریب و نوسازی سپرده شده اند.
این تخریبها در حالی صورت میگیرد که گرگان، یکی از شش شهر منتخب در برنامه احیای بافت تاریخی از سوی وزارت راه و شهرسازی است. برنامه بزرگی که حفظ هویت شهرهای تاریخی کشور را در دستور کار دارد.

گفتنی است بافت تاریخی شهر گرگان در سال ١٣١٠ خورشیدی ثبت شده است و دارای آثار ارزشمندی از دوره سلجوقی، صفوی، قاجار و پهلوی است و اکنون حدود یکصد و سی هکتار از آن باقی مانده است.

رضا عباسی -فعال فرهنگی و اجتماعی

  18 مهر 1394
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز