غبطه خوردن امام جمعه گرگان به شاعران
نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: اگر ذوق شعر و شاعری می داشتم تمام کارهایم را کنار می گذاشتم و سخنان و خطبه های اباعبدا..الحسین (ع) را در قالب شعر می سرودم.

آیت اله سیدکاظم نورمفیدی عصر دوشنبه در جمع شاعران گلستان که در موسسه فرهنگی میرداماد گرگان گردهم آمده بودند، اظهار کرد: امام حسین (ع) در مسیر حرکت از مدینه تا کربلا، سخنان و خطبه های زیادی دارد که می تواند برای بشریت امروز به ویژه نسل جوان بسیار مفید باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: اگر سخنان و خطبه های امام حسین (ع) که تجلی ابعاد مختلف ارزش های الهی و اسلامی است بدرستی و به زبان شعر برای اقشار مختلف جامعه به ویژه نسل جوان بازگو شود، جوانان ما دنبال عرفان های نوظهور نمی روند.
آیت اله نورمفیدی اضافه کرد: شاعران با ذوق هنری خویش می توانند سخنان و خطبه های امام حسین (ع) را خوب بپرورانند تا برای شنونده جاذبه داشته و به دل او بنشیند.
نماینده ولی فقیه در گلستان با تمجید از مولانا و این که اشعار این شاعر بزرگ ایرانی جاذبه دارد و به دل می نشیند تصریح کرد: در مقابل برای درک اشعار حافظ انسان باید عارف و سالک باشد تا مانند برخی افراد کوته بین این شاعر بزرگ را شراب خوار و میگسار نداند.
آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه ارزش های الهی نهضت عاشورا نباید مورد غفلت شاعران قرار گیرد، گفت: حماسه عاشورا تحقق عینی ارزش های الهی و اسلامی است که در حد عظمت آن کمتر مورد توجه شاعران قرار گرفته است.
امام جمعه گرگان اظهار داشت: شعرهایی که امروزه برای نهضت عاشورا سروده می شود بیشتر جنبه مرثیه و روضه خوانی دارد که تنها 10 درصد و بُعد کوچکی از این واقعه عظیم تاریخ بشری را نقل می کند.
آیت اله نورمفیدی با ذکر حدیثی به نقل از پیامبر اسلام (ص) که فرمودند امام حسین (ع) کشتی نجات و چراغ هدایت است، خطاب به شاعران سوال کرد: به نظر شما آیا منظور نبی مکرم اسلام (ص) 10 درصد بُعد روضه خوانی نهضت عاشوراست یا 90 درصد بُعد ارزش های الهی و اسلامی آن؟
نماینده ولی فقیه در گلستان خاطرنشان کرد: در واقعه کربلا در یک طرف سپاه کفر قرار داشت که تجلی قساوت قلب، زشتی و پلیدی بود و در طرف دیگر سپاه اسلام بود که همه چیز آن تجلی زیبایی و رنگ الهی داشت.
آیت الله نورمفیدی گفت: همه آرزوی من این است که شاعران ما به سمت 90 درصد بُعد ارزش های الهی نهضت عاشورا رفته و با ذوق هنری خویش بیانات و خطبه های امام حسین (ع) در طول مسیر حرکت از مدینه تا کربلا را خوب سروده و به اقشار مختلف جامعه به ویژه نسل جوان منعکس کنند.
امام جمعه گرگان با بیان این که غم و اندوه هم برای امام حسین (ع) مقدس است گفت: این غم و اندوه که جزء آن ده درصد است در انسان و نیز در عالم اسلام جوشش ایجاد می کند.
آیت الله نورمفیدی بهترین معرف برای وصف امام حسین (ع) و نهضت عاشورا را سخنان و خطبه های آن امام همام در مسیر حرکت از مدینه به کربلا دانست و افزود: بهتر است شاعران در این بخش تنها به ترجمه سخنان امام حسین (ع) بسنده نکنند.
در این مراسم که با عنوان 'رؤیت جمیل' و با حضور معاون سیاسی استاندار گلستان برگزار شد، 15 نفر از شاعران استان اشعار خود را قرائت و لوح سپاس دریافت کردند.
استان گلستان افزون بر یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت دارد و اقوام و مذاهب اسلامی با فرهنگ های مختلف در آن سکونت دارند.

  27 مهر 1394
مرجع: ایرنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز