تاکید آیت الله علوی گرگانی بر مرمت مسجد جامع گرگان
آیت الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید شیعیان در سخنرانی نماز ظهر روز سه شنبه در گرگان بر حفاظت و مرمت مسجد جامع تاریخی این شهر تاکید کرد.

آیت الله علوی گرگانی ضمن تقدیر از اقدامات و مرمت های صورت گرفته تاکنون، ادامه پیگیری مسئولان میراث فرهنگی را خواستار شد.
وی افزود: مساجد جامع بلاد اسلامی به ویژه مسجد جامع گرگان از ابنیه میراث فرهنگی است که با تلاش فراوان در سال های گذشته مرمت شده و اکنون نیز به تداوم این مرمت نیاز دارد و باید در حفظ و نگهداری آن تلاش شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز ضمن تقدیر از رهنمودهای فقهای عالیقدر اظهار کرد: این مسجد تاریخی طی گذشت زمان دستخوش تغییراتی شد به همین دلیل مسئولان میراث فرهنگی استان با حمایت مراجع عظام تقلید و فقها و بهره مندی از رهنمودهای آن ها، کاربری اصلی مسجد را برگردانده و اقدامات لازم را برای بازسازی و مرمت این بنا انجام دادند.
ابراهیم کریمی با اشاره به اهمیت حفاظت از مواریث تاریخی دینی و لزوم رونق گردشگر مذهبی در این استان افزود: درب شمالی مسجد جامع گرگان و مناره این مسجد با سه میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار در سال 91 مرمت و بازسازی و مناره این مسجد از دل دیوار بیرون کشیده شده است.
وی در ادامه استحکام بخشی بنا، مرمت و آزادسازی مناره و بازپیرایی مناره مسجد و همچنین ساخت درب چوبی ضلع شمالی مطابق با فرم اولیه، سنگفرش پیرامون، مرمت و بازسازی ایوان غربی، جمع آوری پوشش سقف الحاقی به بنا و برگرداندن آن به شیوه سنتی را از جمله اقدامات مرمتی در این مسجد ذکر کرد.
او گفت: اندود داخلی بنا، بازسازی تاسیسات الکتریکی و بندکشی بدنه مناره، بازسازی پوشش مناره و جمع آوری سنگ ازاره و اجرای بندکشی در بدنه آجری بنا از دیگر اقدامات در این مسجد دوره سلجوقی است.
کریمی همچنین با بیان اقدامات سال 93 در این مسجد تاریخی با هزینه یک میلیارد و 700 میلیون ریال ادامه داد: برچیدن الحاقات معماری شامل موزاییک کف و سنگ ازاره های شبستان جنوبی، اجرای کانال دفع رطوبت در این شبستان و کف سازی با سرامیک طرح آجر و اجرای ازاره آجری و همچنین آزادسازی مسیر ورودی به سمت طبقه بالای ایوان غربی و حفاظت فیزیکی مناره و انتقال درب و منبر تاریخی از ایوان شرقی به شبستان جنوبی و بازسازی حوض مسجد از اقدامات صورت گرفته در مسجد جامع گرگان بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی گلستان همچنین با اشاره به مرمت و حفاظت منبر و درب تاریخی مسجد اظهار امیدواری کرد: با اقدامات مناسب و مرمت آثار تاریخی و مذهبی این استان، این آثار بیش از پیش حفظ شده و گردشگری مذهبی و همچنین فرهنگ دینی و مذهبی گسترش و بسط داده شود.
بنای اصلی مسجد جامع گرگان در محله نعلبندان این شهر واقع شده و به شماره 181 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
با توجه به وجود مناره آجری دوره سلجوقی بنای اولیه مسجد نیز به همان دوره تعلق دارد و در دوره های بعدی به طور گسترده بازسازی، تعمیر و تزیین شده است.
اکنون به غیر از مناره، اثر دیگری از بنای اولیه مسجد بر جای مانده و بیش تر بازسازی ها در دوره تیموری، صفوی و دوره حاضر صورت گرفته است.
بنای مسجد با طرح مربع مستطیل وسعتی حدود 1600 مترمربع را در بر می گیرد و شامل صحن وسیع مستطیلی شکل، ایوان های خاوری و باختری، شبستان های چهار گوشه بنا، ورودی های شمالی و جنوبی، مناره دوره سلجوقی و کتیبه ها و سنگ نوشته های تاریخی است.
مناره آجری بنا با طرح استوانه ای تزیین آجرکاری و کتیبه کوفی آجری دارد و قابل مقایسه با دیگر مناره های دوره سلجوقی است. به نظر می رسد که بخش فوقانی مناره ویران شده و به جای آن یک مأذنه چوبی در دوره های بعد جایگزین شده است.
از آثار نفیس و تاریخی مسجد می توان به در و منبر چوبی منبت کاری شده و مضامین و سنگ نوشته های پادشاهان صفوی و افشاریه اشاره کرد.
درب قدیمی و منبت مسجد کتیبه ها و کنده کاری های زیبایی دارد که برای نگهداری و حفاظت برداشته شده و به جای آن در جدیدی قرار داده شده است.
منبر نفیس و تاریخی مسجد نیز دارای کتیبه هایی است که بر اساس متن آن ها این مسجد و منبر یک بار در سال 895 هـ.ق در زمان پادشاهی معین الدین ابوالقاسم بابر حاکم هرات توسط امیرباباحسن فرماندار استرآباد و بار دیگر در سال 1081 هـ.ق در زمان شاه عباس اول توسط قطب الدین احمدبن ملاعلی استرآبادی و سرانجام به سال 1157 هـ.ق در زمان نادر شاه افشار توسط حاجی قربان آقا - ناظر محمدحسین خان قاجار بیگلربیگی استرآباد - تعمیر و بازسازی شده است.
مضامین و وقف نامه های موجود در مسجد دارای تاریخ هایی از اوایل دوره صفوی تا اوایل دوره قاجاریه است و موضوعات مختلفی را شامل می شود.

  28 مهر 1394
مرجع: ایرنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز