مدرسه عمادیه گرگان مرمت و بازسازی شد

به گفته معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان عملیات مرمت و بازسازی بنای قدیمی مدرسه عمادیه گرگان واقع در بافت قدیم این شهر انجام شد.حمید عمرانی رکاوندی با اشاره به اینکه عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی متعلق به دوره صفویه در سال جاری انجام شد، گفت:

زیرسازی، کف سازی با آجر، بندکشی حیاط‌خلوت جنوبی بنا، اجرای اندود کاه‌گل بر روی بدنه‌های دیوار حیاط جنوبی، اجرای یک چشمه سرویس بهداشتی در حیاط جنوبی از اقدام‌های انجام‌شده در این مدرسه تاریخی بوده است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان خاک‌برداری و زیرسازی حیاط‌خلوت شمال غربی، مرمت و سفال گردانی حجره‌های شمال غربی، ساماندهی سفال پوش حجره جنوب غربی، اجرای دریچه‌های مرکب از بتن و سنگ‌فرش بر روی کانال‌های تأسیسات، ساخت بوفه (کمد) برای فضاهای مدرسه اعم از حجره و ایوان‌ها را از دیگر اقدام‌های مرمتی در این بنا برشمرد و افزود:

پیش‌ازاین در سال ۹۳ کاخ آقا محمدخان قاجار و نیز خانه تاریخی باقری‌ها در بافت قدیم گرگان مرمت و بازسازی شد.
عمرانی رکاوندی اذعان کرد:

کاخ آقا محمدخان قاجار بنایی با سازه آجری در دو طبقه با ستون‌های چوبی در ضلع جنوبی است و یک هزار و ۱۵۶ مترمربع زیربنا دارد.

وی برداشت اندود سیمانی بدنه در ضلع غربی بنا، برداشت ورق حلب شیروانی بام بنا، برداشت چوب‌های فرسوده و پوسیده و چوب ریزی سقف بنا به روش سنتی، اجرای شیر سر و تخته‌کوبی در سقف بنا، اجرای سفال چینی به روش سنتی و برداشت نخاله‌های ساختمانی حاصل از تخریب را از اقدام‌های صورت گرفته جهت احیا و بازسازی این بنای تاریخی برشمرد.

عمرانی رکاوندی در خصوص مرمت خانه تاریخی باقری‌ها در محله نعل‌بندان گرگان نیز تصریح کرد:

این بنا در دوره قاجار با وسعتی حدود سه هزار مترمربع و کاربری مسکونی با حیاط‌های متعدد، تالار، پستو و اتاق ساخته شد.

وی در خصوص ترمیم این بنا نیز گفت:

قسمتی از حیاط اندرونی و حیاط اصطبل بنا در سال ۱۳۹۴ با اعتبار تقریبی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال به منظور تبدیل شدن به بازارچه صنایع‌دستی مرمت و بازسازی گردید.

معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان اجرای آجر فرش کف حیاط اصلی، مرمت و ساماندهی حوض و اسطبل، مرمت و بازسازی جداره‌های خارجی حیاط، بندکشی دیوارهای حیاط، اجرای سنگ‌فرش، کاه‌گل، اجرای سرویس بهداشتی، سقف سفالی با زیرسازی فلزی، ساخت چهارچوب و نصب درب، موزاییک فرش آجری در کف اتاق‌ها را از دیگر اقدام‌های مرمتی صورت گرفته در این بنای تاریخی ارزشمند برشمرد.

عمرانی رکاوندی، حفظ آثار تاریخی و ارزشمند و جذب گردشگر را از اهداف مرمت و بازسازی آثار تاریخی در بافت‌های با ارزش استان دانست.

استان گلستان با افزون بر یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت از استان های تاریخی و گردشگر پذیر کشورمان به شمار می‌رود.

  4 آبان 1394
مرجع: ایرنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز