خلیج گرگان درصورت تداوم وضع موجود به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار می شود
رئیس اداره طرح­های زیر بنایی مهندسی­دریایی سازمان بنادر و دریانوردی هشدار داد درصورت تداوم تغییرات تراز دریای خزر، خلیج گرگان تا سه سال آینده به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار خواهد شد.

از کمیسیون ملی یونسکو در ایران، محمدحسین نعمتی در سومین نشست کمیته ملی اقیانوس­شناسی کمیسیون ملی یونسکو به ارائه گزارشی درخصوص پیگیری های انجام شده در سازمان بنادر و دریانوردی برای نجات خلیج گرگان پرداخت.
وی با بیان اینکه تغییرات تراز دریای­خزر همواره چالشی جدی برای استان های شمالی کشور محسوب می شود که دیگر کشورهای حاشیه دریای­خزر نیز با آن درگیر هستند، قطع شدن ارتباط خلیج گرگان با بدنه اصلی دریای­خزر را از عوامل کاهش تراز آب این خلیج دانست.
نعمتی خاطرنشان کرد: از آنجا که نسبت میزان تبخیر یا ورودی­های خلیج گرگان با بارش برابر نیست و بارش­ها در ورودی رودخانه ها نمی توانند میزان آبی را که بر اثر تبخیر از دست می رود جبران کنند، چنانچه این روند ادامه پیدا کند این خلیج به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار می­شود و تنها کانالی که شمال شرق خلیج گرگان وجود دارد نیز ممکن است بسته شود.
رئیس اداره طرح­های زیر بنایی مهندسی­دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: درصورت بسته شدن شمال شرق خلیج گرگان، پس از 3 سال با معضلی شبیه معضل دریاچه ارومیه مواجه خواهیم شد.
وی ضمن تشریح راهکارهایی برای حل مشکل خلیج گرگان، گفت: با توجه با اینکه کانالی که هم اکنون وجود دارد، دارای عمقی بسیار کم و در حد نیم تا یک متر است، با همکاری همه جانبه در تأمین هزینه ها می توان این کانال را لایروبی کرد.
نعمتی همچنین ساخت سازه های فیزیکی جهت حفظ عمق مطلوب این کانال و احداث کانالی جدید از سمت شمال غرب خلیج گرگان جهت ایجاد نوعی گردش در خلیج را از جمله دیگر راهکارهای موجود برای حل مشکل خلیج گرگان دانست.
بعد از ارائه این گزارش، اعضای کمیته ملی اقیانوس­شناسی کمیسیون­ملی یونسکو مقرر کردند کارگروهی با مشارکت این کمیته جهت بررسی طرح جامع­مطالعاتی درباره خلیج گرگان در ابعاد زمین­شناسی، رسوب­شناسی، زیست­محیطی و همچنین تغییرات تراز آب و شیلات تشکیل شود تا در جلسات آتی این کمیته گزارش های خود را در این زمینه ها ارائه دهد.

**برگزاری سومین کنفرانس بین­المللی اقیانوس­شناسی خلیج فارس
در ادامه این نشست، رئیس مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور نیز به سابقه برگزاری کنفرانس بین المللی اقیانوس­شناسی خلیج فارس اشاره کرد و از برگزاری سومین دوره این کنفرانس در تاریخ هشتم و نهم اسفند ماه امسال در محل هتل المپیک تهران خبر داد.
بهزاد لایقی افزود: برای حضور در سومین کنفرانس بین المللی اقیانوس­شناسی خلیج فارس از کارشناسان JCOMM, IOC و کشورهای اقیانوس هند که در زمینه علوم دریایی صاحبنظر هستند، دعوت به عمل آمده است.
وی با بیان اینکه مهلت ارسال مقالات تا پایان آبان ماه تمدید شده است، گفت: پژوهشگران، استادان و دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد می توانند برای ارسال مقاله به پایگاه اینترنتی کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس به نشانی ICPGO.irimo.ir مراجعه کنند.

**تشکیل کارگروه بزرگداشت روز جهانی اقیانوس و دریا
در بخش دیگری از سومین نشست کمیته­ملی اقیانوس­شناسی کمیسیون­ملی­ یونسکو با توجه به اهمیت اساسی دریا و بهره برداری از دریا برای ایران، بر هرچه باشکوه­تر برگزار شدن روز جهانی اقیانوس و دریا تأکید شد.
اعضای حاضر در این نشست به اتفاق آرا با تشکیل کارگروهی در جهت برگزاری هرچه بهتر و گسترده تر این روز و معرفی اهمیت دریا و لزوم توجه به سیاست­گذاری و بهره­برداری مناسب و حفظ محیط زیست­دریایی در سراسر کشور موافقت کردند.
همچنین مقرر شد که این کارگروه در برنامه­ریزی و سیاست­گذاری برای سایر مناسبت ها و بزرگداشت های دریایی از جمله هفته ملی دریانوردی و روز جهانی محیط زیست که در طول سال برگزار می شود، همکاری کند.
دکتر 'مهین گزانی' دبیر کمیته ملی اقیانوس شناسی نیز در این نشست با تأکید بر اینکه این کارگروه باید مجری برنامه ریزی های اجرایی هدف دار کمیته ملی اقیانوس­شناسی باشد، اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر به صورت نمادین مناسبت هایی با عناوین «روز جهانی اقیانوس و دریا» و «روز جهانی محیط ­زیست» در تقویم دنیا وجود دارد و همچنین با توجه به اینکه محیط­زیست، «محیط زیست­دریایی» را نیز شامل می شود در شرایط فعلی که شاهد حرکت های بسیار خوبی در حوزه دیپلماسی هستیم، می توانیم در این کارگروه طرح «روز محیط زیست­دریایی» را بررسی کرده و مناسبتی با عنوان «روز جهانی محیط زیست­دریایی»را به یونسکو و سازمان ملل پیشنهاد دهد.

**بحث و بررسی پیش­نویس برنامه پیشنهادی راهبردی کمیته ملی اقیانوس­شناسی
در ادامه این نشست دبیر اتحادیه دانشگاه­های ساحلی و دریایی و مشاور ارشد پژوهشگاه ملی اقیانوس­شناسی و علوم­جوی گفت: امسال به جای یک برنامه دو ساله، یک برنامه راهبردی برای کمیته ملی اقیانوس شناسی تهیه کرده ایم.
دکتر عبدالعلی شرقی خاطرنشان کرد: این برنامه راهبردی براساس برنامه های کمیسیون بین دولتی اقیانوس­شناسی تهیه شده، به این ترتیب که تمامی برنامه های این کمیسیون در ارتباط با مسائل دریاها و اقیانوس ها در برنامه گنجانده شده است.
در پایان این نشست نیز موضوع استفاده از ظرفیت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در توسعه فرهنگ دریایی و اقیانوسی مطرح و قرار شد موضوع توسط اعضا، پیگیری و بررسی شود.
سومین نشست از شانزدهمین دوره کمیته ملی اقیانوس­شناسی کمیسیون ملی یونسکو در ایران به میزبانی پژوهشگاه ملی اقیانوس­شناسی و علوم جوی برگزار شد.
علمی**1055**1440

 

 

  5 آبان 1394
مرجع: ایرنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز